Piątek, 21 lutego 2020 r.   Imieniny: Eleonory, Fortunata, Roberta
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-27, 21:06 Redakcja

Dwulatek pozostawiony w bydgoskim oknie życia u sióstr klarysek!

Klasztor sióstr klarysek z oknem życia przy ul. Gdańskiej 56 w Bydgoszczy./fot. Google Street View
Klasztor sióstr klarysek z oknem życia przy ul. Gdańskiej 56 w Bydgoszczy./fot. Google Street View
Alarm w oknie uruchomił się w niedzielę (27.01.) około godz. 19.00, po tym jak w kołysce ktoś ułożył niemal dwuletniego chłopczyka. Jak powiedziały mediom siostry klaryski, dziecko było ciepło ubrane i zadbane. Bardzo płakało...
- Na miejsce zostali skierowani policjanci, którzy potwierdzili ten fakt. Sprawdzamy, czy cała sytuacja nie nosi znamion czynu zabronionego. Teraz sprawą zajmie się sąd rodzinny. Natomiast dziecko bezpośrednio po znalezieniu zostało przewiezione do szpitala na badania - mówi podkom. Lidia Kowalska z Zespołu prasowego KWP Bydgoszcz.

To już trzecie dziecko pozostawione w oknie życia Caritas Diecezji Bydgoskiej istniejącym od ponad 10 lat przy ul. Gdańskiej. Drugie okno zostało otwarte we wrześniu zeszłego roku przy Fundacji Wielkiej Rodziny w Brdyujściu ( ul. Łowicka 68).

Jak działa ten system? Pozostawienie dziecka w oknie życia uruchamia sygnał alarmowy, powiadamiający dyżurujące siostry Klaryski. Dziecko zostaje przewiezione na Oddział Neonatologiczny, gdzie przechodzi badania. Do sprawy włącza się później sąd rodzinny: tworzy się akt urodzenia, dziecku nadawana jest tożsamość. Ostatnim krokiem jest ustalenie opiekuna prawnego dziecka. Rozpoczyna się procedura adopcyjna.

Pierwsze okno życia w Polsce otwarto 19 marca 2006 u sióstr nazaretanek w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39 i oznaczono herbem Jana Pawła II oraz logo Caritas.
Mówi Lidia Kowalska z KWP Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-02-20, godz. 20:47 Od kwietnia opłaty za deszczówkę w Grudziądzu. Na razie zapłacą przedsiębiorcy i zarządcy dróg Grudziądzcy przedsiębiorcy i zarządcy dróg zapłacą od kwietnia za deszczówkę. Na razie z opłat zwolnieni będą mieszkańcy bloków, kamienic i domów jednorodzinn ... » więcej 2020-02-20, godz. 19:47 Czym jest edukacja globalna? Tego można było dowiedzieć się we Włocławku O edukacji globalnej rozmawiali dziś we Włocławku nauczyciele i eksperci. Seminarium miało pokazać, jak pracować w szkole, by uczniowie lepiej rozumieli świat ... » więcej 2020-02-20, godz. 18:36 W Toruniu rozpoczęło się zbieranie podpisów poparcia kandydatury Roberta Biedronia Społeczny Komitet Poparcia Roberta Biedronia rozpoczął zbieranie podpisów dla swojego kandydata w wyborach prezydenckich. W skład Komitetu weszli członkowie i ... » więcej 2020-02-20, godz. 17:32 Jest wyrok ws. wyprowadzenia majątku z Domaru. Kary w zawieszeniu Kary od 14 miesięcy do 2 lat więzienia w zawieszeniu, grzywny i dozór kuratora dla 7 oskarżonych o wyprowadzanie majątku z bydgoskiego Domaru. Bydgoski sąd uz ... » więcej 2020-02-20, godz. 16:37 Lewica Razem chce wzrostu opłat za parkowanie w Bydgoszczy Mniejsze dofinansowanie miasta dla transportu publicznego w Bydgoszczy to wina Prawa i Sprawiedliwości, a lekarstwem na to mają być wyższe opłaty za parkowani ... » więcej 2020-02-20, godz. 15:45 Medale dla bohaterów. Także tych współczesnych Za walkę o niepodległość, działalność charytatywną, ale również sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych. Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz wrę ... » więcej 2020-02-20, godz. 14:33 Chcesz lepiej poznać region? Jest do tego świetna okazja! „Poznaj Region z Przewodnikiem” - władze województwa po raz szósty zapraszają do wspólnego poznawania bardziej i mniej znanych zakątków Kujaw i Pomorza. » więcej 2020-02-20, godz. 13:36 Większy komfort dla pacjentów i lekarzy. Klinika w szpitalu wojskowym po modernizacji Klinika Ortopedii i Chirurgii Narządu Ruchu w szpitalu wojskowym w Bydgoszczy już po modernizacji. Od dziś ma też patrona - wybitnego ortopedę Wiesława Romani ... » więcej 2020-02-20, godz. 12:11 Rokowania są dobre! Mała Julka już po operacji w Bostonie! 5 miesięczna Julka z Bydgoszczy już po operacji. Z jej serca lekarze z Bostonu wycięli około 5 cm włókniaka. Jak stwierdzili - guz był dwa razy większy niż sa ... » więcej 2020-02-20, godz. 11:06 Gowin: reformy sądownictwa są niezbędne, ale jest pole do kompromisu Jarosław Gowin gościł w Toruniu przy okazji pierwszy raz obchodzonego Dnia Nauki Polskiej i święta UMK. » więcej
1234567