Poniedziałek, 30 marca 2020 r.   Imieniny: Anieli, Kwiryna, Leonarda
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2020-01-11, 18:15 Tatiana Adonis/Redakcja

Arnold Rezler patronem Studia S1 Polskiego Radia PiK. 85 lat rozgłośni [wideo]

Potomkowie Arnolda Rezlera przy studiu Jego imienia. Fot. Ireneusz Sanger
Potomkowie Arnolda Rezlera przy studiu Jego imienia. Fot. Ireneusz Sanger
Kolejne studio Polskiego Radia PiK zyskało swojego patrona. Tym razem imię Arnolda Rezlera - muzyka, wiolonczelisty, dyrygenta oraz twórcy orkiestry radiowej w Bydgoszczy otrzymało Studio S1. Okazją do nadania imienia głównemu studiu przy ul. Gdańskiej 50 jest jubileusz 85-lecia Polskiego Radia PiK. Pamiątkową tablicę odsłoniła córka muzyka - Magdalena Rezler.
- Arnold Rezler, obok Jeremiego Przybory i Tadeusza Kańskiego, był „ojcem założycielem” naszej rozgłośni - przypomina Marek Rzepa, kierownik działu zasobów fonicznych i archiwalnych Polskiego Radia PiK.

- Arnold Rezler, który był współorganizatorem rozgłośni, był też szefem programowym, ale przede wszystkim był muzykiem i dyrygentem. Wokół niego zaczęli się gromadzić bydgoscy muzycy, którzy ocaleli z pożogi wojennej i w bardzo krótkim czasie udało się zgromadzić zespół salonowy, który uświetnił otwarcie rozgłośni 1 lipca 1945 roku. Później powstała profesjonalna orkiestra, która pod jego batutą zasłynęła koncertami nie tylko w Polsce, na antenach wszystkich rozgłośni, ale również i za granicą: w Budapeszcie, Pradze, Berlinie, a nawet w Paryżu - powiedział Marek Rzepa.

W studiu, które od dziś nosi imię Arnolda Rezlera w 1945 roku odbywały się pierwsze próby orkiestry. Obecnie jest to podstawowe studio, w którym prowadzone są audycje Polskiego Radia PiK.W związku z uroczystością w Studiu Koncertowym S2 im. Jeremiego Przybory zaprezentowane zostały fragmenty nagrań archiwalnych orkiestry radiowej, fragmenty zarejestrowanych rozmów z Arnoldem Rezlerem, a wyjątkowego muzyka wspominali m.in. Jego potomkowie - córka Magdalena i wnukowie. Wydarzenie zostało zarejestrowane i będzie wyemitowane w specjalnej audycji.

Wideo: Janusz Wiertel
Arnold Rezler patronem Studia S1 Polskiego Radia PiK
Mówi Marek Rzepa
Studio im. Arnolda Rezlera (jw)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-03-30, godz. 20:52 Prezydent Włocławka: Nie zorganizujemy wyborów 10 maja. Jest uchwała Rady Miasta Radni we Włocławku w poniedziałek przyjęli stanowisko, w którym zwrócili się o wstrzymanie przygotowań i przełożenie terminu wyborów na prezydenta RP. Uchwałę ... » więcej 2020-03-30, godz. 20:04 Nie dajesz rady? Wybierz psychologa i dzwoń! Bydgoska parafia pomaga [wideo] Pomoc potrzebującym oferuje w czasie epidemii bydgoska parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poza mszami św. i nabożeństwami online, także dyżury telefonic ... » więcej 2020-03-30, godz. 18:49 Rzecznik wojewody: Produkcja maseczek trwa, trafią m.in. do przychodni w regionie - Priorytetem służb wojewody jest zapewnienie środków ochrony w pierwszej kolejności szpitalom o podwyższonej gotowości. Ale przychodnie w regionie też je nie ... » więcej 2020-03-30, godz. 17:53 Odwagi, wstań, woła cię. Bydgoskie duszpasterstwa zapraszają na rekolekcje Nie w kościele, a przed komputerem. W poniedziałek (30 marca) rozpoczynają się w Bydgoszczy internetowe rekolekcje wielkopostne dla młodzieży i osób pozostają ... » więcej 2020-03-30, godz. 17:05 Amstaf pogryzł 6-letnie dziecko. Pilnie poszukiwany właściciel psa! Właściciel czarnego, pręgowanego amstafa poszukiwany. Pies pogryzł sześcioletnie dziecko w Tuszynach-Koronowie. Rodzina malucha apeluje do właściciela psa, by ... » więcej 2020-03-30, godz. 16:12 Z dronem patrolują ulice. Kary za łamanie kwarantanny i gromadzenie się Toruńska policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie 6 osób, które złamały zasady kwarantanny. Pięć innych ukarano w weekend mandatami za gromadzenie się. Pat ... » więcej 2020-03-30, godz. 15:12 25 nowych osób zakażonych koronawirusem w regionie! 5 ozdrowieńców Testy laboratoryjne potwierdziły 79 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia. Aż 25 zakażonyc ... » więcej 2020-03-30, godz. 14:15 Mieszkanka Świecia kupiła 2 tys. rękawiczek ochronnych dla miejscowego szpitala 2 tysiące rękawiczek ochronnych trafiło do szpitala w Świeciu nad Wisłą. Sprzęt ochronny za własne oszczędności kupiła mieszkanka Świecia. » więcej 2020-03-30, godz. 13:15 Wrócił z Holandii i mimo obowiązku kwarantanny zorganizował imprezę Mimo licznych apeli, komunikatów i ogłoszeń, aż po informacje o konsekwencjach prawnych niestosowania się do zaleceń Inspekcji Sanitarnej, w regionie doszło d ... » więcej 2020-03-30, godz. 12:15 Dwa przypadki zakażenia koronawirusem u pracowników Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy Dwoje pracowników Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy zakażonych koronawirusem. Potwierdził to oficjalnie rzecznik kujawsko-pomorskiego wojewody A ... » więcej
1234567