Poniedziałek, 13 lipca 2020 r.   Imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja
Są oficjalne wyniki wyborów! Andrzej Duda zdobył 51,3 proc. głosów, Rafał Trzaskowski – 48,97 proc.
Są oficjalne wyniki wyborów! Andrzej Duda zdobył 51,3 proc. głosów, Rafał Trzaskowski – 48,97 proc.
Są oficjalne wyniki wyborów! Andrzej Duda zdobył 51,3 proc. głosów, Rafał Trzaskowski – 48,97 proc.
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Małyssak
2020-01-11, 18:15 Tatiana Adonis/Redakcja

Arnold Rezler patronem Studia S1 Polskiego Radia PiK. 85 lat rozgłośni [wideo]

Potomkowie Arnolda Rezlera przy studiu Jego imienia. Fot. Ireneusz Sanger
Potomkowie Arnolda Rezlera przy studiu Jego imienia. Fot. Ireneusz Sanger
Kolejne studio Polskiego Radia PiK zyskało swojego patrona. Tym razem imię Arnolda Rezlera - muzyka, wiolonczelisty, dyrygenta oraz twórcy orkiestry radiowej w Bydgoszczy otrzymało Studio S1. Okazją do nadania imienia głównemu studiu przy ul. Gdańskiej 50 jest jubileusz 85-lecia Polskiego Radia PiK. Pamiątkową tablicę odsłoniła córka muzyka - Magdalena Rezler.
- Arnold Rezler, obok Jeremiego Przybory i Tadeusza Kańskiego, był „ojcem założycielem” naszej rozgłośni - przypomina Marek Rzepa, kierownik działu zasobów fonicznych i archiwalnych Polskiego Radia PiK.

- Arnold Rezler, który był współorganizatorem rozgłośni, był też szefem programowym, ale przede wszystkim był muzykiem i dyrygentem. Wokół niego zaczęli się gromadzić bydgoscy muzycy, którzy ocaleli z pożogi wojennej i w bardzo krótkim czasie udało się zgromadzić zespół salonowy, który uświetnił otwarcie rozgłośni 1 lipca 1945 roku. Później powstała profesjonalna orkiestra, która pod jego batutą zasłynęła koncertami nie tylko w Polsce, na antenach wszystkich rozgłośni, ale również i za granicą: w Budapeszcie, Pradze, Berlinie, a nawet w Paryżu - powiedział Marek Rzepa.

W studiu, które od dziś nosi imię Arnolda Rezlera w 1945 roku odbywały się pierwsze próby orkiestry. Obecnie jest to podstawowe studio, w którym prowadzone są audycje Polskiego Radia PiK.W związku z uroczystością w Studiu Koncertowym S2 im. Jeremiego Przybory zaprezentowane zostały fragmenty nagrań archiwalnych orkiestry radiowej, fragmenty zarejestrowanych rozmów z Arnoldem Rezlerem, a wyjątkowego muzyka wspominali m.in. Jego potomkowie - córka Magdalena i wnukowie. Wydarzenie zostało zarejestrowane i będzie wyemitowane w specjalnej audycji.

Wideo: Janusz Wiertel
Arnold Rezler patronem Studia S1 Polskiego Radia PiK
Mówi Marek Rzepa
Studio im. Arnolda Rezlera (jw)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-07-13, godz. 20:58 Prezydent Włocławka podziękował mieszkańcom za udział w wyborach O wzajemny szacunek i merytoryczną dyskusję - wśród mieszkańców i polityków - zaapelował prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Podziękował też włocławianom za ... » więcej 2020-07-13, godz. 20:17 Fałszywe dokumenty, łapówki. Wszystko po to, by wyłudzić unijną dotację Do bydgoskiego sądu trafił akt oskarżenia dotyczący wyłudzeń dotacji unijnych, a także przyjmowania łapówek. Zarzuty przedstawiono sześciu osobom. » więcej 2020-07-13, godz. 19:22 1854 głosy dla każdego. W gminie Łubianka koło Torunia remis w drugiej turze Prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów uzyskali w gminie Łubianka tyle samo głosów. Obu kandydatów poparło p ... » więcej 2020-07-13, godz. 18:07 Ponad metrowy wąż w galerii handlowej. Klienci wezwali straż miejską Nietypowa interwencja strażników miejskich w Grudziądzu - łapali węża. Miał ponad metr długości i pełzał po holu galerii handlowej w Grudziądzu. » więcej 2020-07-13, godz. 17:00 Dziesięć mandatów dla studentów, którzy pijani pływali po Zalewie Koronowskim Policja ukarała mandatami dziesięć młodych osób, zatrzymanych przez policjantów pełniących służbę na Zalewie Koronowskim. » więcej 2020-07-13, godz. 15:16 Próba porwania 13-latki na bydgoskim Okolu? Sprawę bada policja Policjanci z Bydgoszczy wyjaśniają, czy na bydgoskim Okolu doszło do próby porwania nastolatki. Takie zgłoszenie otrzymali ostatnio funkcjonariusze. » więcej 2020-07-13, godz. 14:25 Komisja w Toruniu zgubiła puste karty do głosowania Nie doszło do przestępstwa związanego z wyborami - ustaliła toruńska policja. Komisja wyborcza w Szpitalu Dziecięcym w Toruniu zagubiła 56 kart do głosowania. ... » więcej 2020-07-13, godz. 12:26 Powyborcze komentarze polityków PiS oraz PO Zwycięstwo Andrzeja Dudy gwarantuje na najbliższe lata polityczny spokój, zyskanie w tak krótkim czasie tak ogromnego poparcia przez Rafała Trzaskowskiego jes ... » więcej 2020-07-13, godz. 09:55 Politolog: Bez względu na to kto wygrywa, ważne jest uznanie wyborów Najbliższe trzy lata, które dzielą nas od wyborów parlamentarnych, będą próbą realizacji programu Prawa i Sprawiedliwości. Cały czas jednak będzie trwał głębo ... » więcej 2020-07-13, godz. 08:09 Wierzby z rynku w Solcu Kujawskim - do wycięcia! Jedna ma ponad 3 metry w obwodzie Rozkład wewnętrzny, zniszczenia autorstwa grzyba owocnika żółciaka siarkowego i liczne uszkodzenia - to fragment analizy dendrologicznej jednego z okazów. Dru ... » więcej
1234567