Czwartek, 22 października 2020 r.   Imieniny: Halki, Filipa, Salomei
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-01-11, 18:15 Tatiana Adonis/Redakcja

Arnold Rezler patronem Studia S1 Polskiego Radia PiK. 85 lat rozgłośni [wideo]

Potomkowie Arnolda Rezlera przy studiu Jego imienia. Fot. Ireneusz Sanger
Potomkowie Arnolda Rezlera przy studiu Jego imienia. Fot. Ireneusz Sanger
Kolejne studio Polskiego Radia PiK zyskało swojego patrona. Tym razem imię Arnolda Rezlera - muzyka, wiolonczelisty, dyrygenta oraz twórcy orkiestry radiowej w Bydgoszczy otrzymało Studio S1. Okazją do nadania imienia głównemu studiu przy ul. Gdańskiej 50 jest jubileusz 85-lecia Polskiego Radia PiK. Pamiątkową tablicę odsłoniła córka muzyka - Magdalena Rezler.
- Arnold Rezler, obok Jeremiego Przybory i Tadeusza Kańskiego, był „ojcem założycielem” naszej rozgłośni - przypomina Marek Rzepa, kierownik działu zasobów fonicznych i archiwalnych Polskiego Radia PiK.

- Arnold Rezler, który był współorganizatorem rozgłośni, był też szefem programowym, ale przede wszystkim był muzykiem i dyrygentem. Wokół niego zaczęli się gromadzić bydgoscy muzycy, którzy ocaleli z pożogi wojennej i w bardzo krótkim czasie udało się zgromadzić zespół salonowy, który uświetnił otwarcie rozgłośni 1 lipca 1945 roku. Później powstała profesjonalna orkiestra, która pod jego batutą zasłynęła koncertami nie tylko w Polsce, na antenach wszystkich rozgłośni, ale również i za granicą: w Budapeszcie, Pradze, Berlinie, a nawet w Paryżu - powiedział Marek Rzepa.

W studiu, które od dziś nosi imię Arnolda Rezlera w 1945 roku odbywały się pierwsze próby orkiestry. Obecnie jest to podstawowe studio, w którym prowadzone są audycje Polskiego Radia PiK.W związku z uroczystością w Studiu Koncertowym S2 im. Jeremiego Przybory zaprezentowane zostały fragmenty nagrań archiwalnych orkiestry radiowej, fragmenty zarejestrowanych rozmów z Arnoldem Rezlerem, a wyjątkowego muzyka wspominali m.in. Jego potomkowie - córka Magdalena i wnukowie. Wydarzenie zostało zarejestrowane i będzie wyemitowane w specjalnej audycji.

Wideo: Janusz Wiertel
Arnold Rezler patronem Studia S1 Polskiego Radia PiK
Mówi Marek Rzepa
Studio im. Arnolda Rezlera (jw)
Bydgoszcz

Wiadomości lokalne

2020-10-22, godz. 17:01 PZM pozostaje dzierżawcą parkingu przy moście Piłsudskiego w Toruniu. Podrożeją bilety MZK Parking przy Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu nadal będzie dzierżawić Polski Związek Motorowy. Radni 16 głosami za, przy czterech sprzeciwu zdecydowali się p ... » więcej 2020-10-22, godz. 14:50 Wspomagać leczenie przez dobre żywienie. Są szpitale, które w tym celują! Trzy lecznice z naszego regionu z tytułem „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Właśnie rozstrzygnięto I edycję programu. Spośród 64 placówek z całe ... » więcej 2020-10-22, godz. 13:42 Krwawa Niedziela w Inowrocławiu. To już 81. rocznica tej zbrodni [film] Inowrocław: ku pamięci mieszkańców zamordowanych 81 lat temu podczas „krwawej niedzieli”, samorządowcy i przedstawiciele służby więziennej złożyli kwiaty pod ... » więcej 2020-10-22, godz. 11:19 Zrób kolonoskopię za darmo! Badania dla jeszcze 13 tys. osób [lista placówek] Jeszcze blisko 13 tysięcy mieszkańców regionu może skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopowych w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki i wczesnego ... » więcej 2020-10-22, godz. 08:47 Wojsko będzie pobierać wymazy. Dwa nowe punkty w Toruniu i Włocławku Dzięki 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie WOT i służbom wojewody powstaną w regionie dwa nowe punkty poboru wymazów w kierunku Covid-19. » więcej 2020-10-22, godz. 08:04 Najstarsze cmentarze Bydgoszczy bez kwesty. Zbiórka za rok - Niestety, gwałtowny przebieg pandemii zagrażający życiu i zdrowiu odwiedzających groby najbliższych zmusił nas do odwołania tegorocznej kwesty na ratowanie ... » więcej 2020-10-22, godz. 07:00 Wczoraj film, dzisiaj samo życie. Jest miejsce na szpital polowy w Toruniu Prezydent Torunia proponuje utworzenie tymczasowej lecznicy dla pacjentów z Covid - 19 na terenie Toruńskiego Centrum Targowego. Ciekawostką jest, że w tym ob ... » więcej 2020-10-21, godz. 19:46 Którędy pobiegnie droga S5 z Grudziądza do Ostródy? Są 4 opcje Znamy 4 warianty przebiegu trasy ekspresowej S 5 od Autostrady A 1, z Grudziądza do Ostródy przygotowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. ... » więcej 2020-10-21, godz. 16:51 Czy w Toruniu podrożeją bilety komunikacji publicznej? To się okaże... Z 2 zł i 80 gr do 3 zł i 40 gr - taką podwyżkę biletów jednorazowych za przejazd komunikacją miejską w Toruniu proponuje prezydent Michał Zaleski. Wzrost cen ... » więcej 2020-10-21, godz. 15:00 Rzecznik wojewody: Jest pomysł na szpital tymczasowy, to nie będzie hala - Tymczasowy szpital w naszym regionie powstanie w centrum województwa. Czekamy na zatwierdzenie lokalizacji przez Ministerstwo Zdrowia - informuje rzecznik w ... » więcej
1234567