Sobota, 14 grudnia 2019 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-03, 19:25 Elżbieta Rupniewska/Monika Kaczyńska

Biegają, bo pamiętają. I nie chcą, by kolejne pokolenia zapomniały

W Szubinie impreza odbywała się po raz piąty. Wzięło w niej udział dwustu zawodników. Nie wszyscy biegali. Wystartowali zawodnicy z kijkami nordic walking, biegom towarzyszyły również zawody strzeleckie/fot. Elżbieta Rupniewska
W Szubinie impreza odbywała się po raz piąty. Wzięło w niej udział dwustu zawodników. Nie wszyscy biegali. Wystartowali zawodnicy z kijkami nordic walking, biegom towarzyszyły również zawody strzeleckie/fot. Elżbieta Rupniewska
W samo południe, w 360 miastach w Polsce i na świecie rozpoczął się Bieg Tropem Wilczym Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W naszym regionie wydarzenie to odbyło się w 12 miejscowościach, m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, w Szubinie, w Golubiu-Dobrzyniu.
W Toruniu w biegu Tropem Wilczym udział wzięło kilkaset osób. Najmłodsi biegli na dystansie 196,3 metra. Dorośli mogli wybrać bieg na 10 km lub symboliczny dystans wynoszący 1963 metry, czyli nawiązanie do roku śmierci ostatniego Niezłomnego - Józefa Franczaka ps."Lalek".

- Bieg jest upamiętnianiem tych, którzy walczyli za nasz kraj często poświęcając swoje zdrowie, życie, życie rodzinne - mówi Beata Jaworska, prezes toruńskiej Fundacji Lex lupus. - Byli grupą broniącą naszego państwa, naszych obywateli, naszej tradycji, także naszego języka.

- Chcę pokazać dzieciom, żonie i przyjaciołom, że kontynuujemy to, co Oni kontynuowali - mówi jeden z uczestników toruńskiego biegu, zawodowy żołnierz. - Wolna Polska, wytrwałość, miłość do Ojczyzny - tego uczę od początku swoje dzieci. Uczę je hymnu państwowego, barw narodowych.

- Żołnierze poginęli dla naszej wolności, która teraz dopiero puka do drzwi. Oni w zasadzie jeszcze nie są uhonorowani. Dlatego trzeba tę drobną cząsteczkę pokazać innym, żeby także innych ta idea ruszyła - usłyszała od kolejnego toruńskiego uczestnika nasza reporterka.

W Szubinie impreza odbywała się po raz trzeci. Wzięło w niej udział dwustu zawodników. Nie wszyscy biegali. Wystartowali zawodnicy z kijkami nordic walking, biegom towarzyszyły również zawody strzeleckie, które odbywaja się od 5 lat. Organizatorzy imprezy zaapelowali przy okazji o finansowe wsparcie dla niewidomej od dzieciństwa Doroty Piękoś. Główny bieg na 1963 metry wygrał Michał Kunicki z Łochowa.
Monika Kaczyńska była na starcie Biegu Wilczym Tropem w Toruniu
Elżbieta Rupniewska wysłuchała toruńskiego biegacza, który ma nadzieję, że wydarzenie będzie dla innych przykładem do naśladowania i do pamięci
W Szubinie oprócz biegu, można było startować w kategorii nordic walking, a także wziąć udział w zawodach strzeleckich
Toruń
3 marca 2019 roku o godzinie 20:00

Wiadomości lokalne

2019-12-14, godz. 13:06 Jarek potrzebuje szpiku. Akcja rejestracji potencjalnych dawców Rejestrację potencjalnych dawców szpiku zorganizowano w toruńskich centrach handlowych. Akcję z Fundacją DKMS zorganizowali koledzy 16-letniego Jarka Aleksand ... » więcej 2019-12-14, godz. 11:30 Na czerwonym świetle na rondo? Nie ryzykuj. Mogą to wyłapać kamery Ośmiu kierowców wjechało na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zostali za to ukarani przez policjantów obserwujących bydgoskie rondo Toruńskie za pomocą Mobil ... » więcej 2019-12-14, godz. 10:00 „Sobota z paszportami” w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki zorganizował „Sobotę z paszportami”. Mieszkańcy mogą złożyć wnioski paszportowe w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziąd ... » więcej 2019-12-14, godz. 09:11 Choinka z płyt CD? Dla UTP studentów to nic trudnego! Ma 3,5 metra wysokości i składa się z 1200 płyt CD. Choinka z recyklingu. Oryginalne drzewko stanęło w holu kampusu głównego Uniwersytetu Technologiczno-Przyr ... » więcej 2019-12-14, godz. 08:11 Nowatorskie operacje w Bydgoszczy, chodzi o profilaktyczną mastektomię W Centrum Onkologii w Bydgoszczy odbyły się dwie nowatorskie operacje mastektomii z równoczesną rekonstrukcją piersi z użyciem nowoczesnych implantów. » więcej 2019-12-14, godz. 07:02 Wójt gminy Grudziądz wnioskuje o zamknięcie przejazdu kolejowego, na którym zginął Janusz Dzięcioł Chciałbym zamknięcia przejazdu kolejowego, na którym zginął Janusz Dzięcioł i drugiego w pobliżu - powiedział PAP wójt gminy Grudziądz Andrzej Rodziewicz. Dod ... » więcej 2019-12-13, godz. 21:45 Kolejna afera obyczajowa we włocławskiej policji Policjant z Włocławka robił sobie roznegliżowane zdjęcia w mundurze i wysyłał je w wiadomościach do kobiety. Zapadła już decyzja o jego zwolnieniu ze służby - ... » więcej 2019-12-13, godz. 20:59 Uroczystości w Krzywogońcu. Oddano cześć ofiarom z 1944 roku Zginęli w lesie, posądzeni o kontakty z partyzantami. Dziś uczczono pamięć trzech robotników leśnych, których 13 grudnia 1944 r zabił niemiecki patrol policji. » więcej 2019-12-13, godz. 20:02 W Tucholi zorganizowano wojewódzkie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [wideo] Region pamięta, pamięta i Tuchola. W stolicy Borów Tucholskich odbyły się dzisiaj wojewódzkie obchody związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. » więcej 2019-12-13, godz. 19:13 Koniec z węglem w Bydgoszczy? Jest taki pomysł. Czy uda się go zrealizować? Całkowity zakaz spalania węgla w Bydgoszczy od 2024 roku. Tego domaga się Bydgoski Alarm Smogowy. » więcej
1234567