Wtorek, 11 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Klary, Zuzanny, Lecha
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-03-03, 19:25 Elżbieta Rupniewska/Monika Kaczyńska

Biegają, bo pamiętają. I nie chcą, by kolejne pokolenia zapomniały

W Szubinie impreza odbywała się po raz piąty. Wzięło w niej udział dwustu zawodników. Nie wszyscy biegali. Wystartowali zawodnicy z kijkami nordic walking, biegom towarzyszyły również zawody strzeleckie/fot. Elżbieta Rupniewska
W Szubinie impreza odbywała się po raz piąty. Wzięło w niej udział dwustu zawodników. Nie wszyscy biegali. Wystartowali zawodnicy z kijkami nordic walking, biegom towarzyszyły również zawody strzeleckie/fot. Elżbieta Rupniewska
W samo południe, w 360 miastach w Polsce i na świecie rozpoczął się Bieg Tropem Wilczym Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W naszym regionie wydarzenie to odbyło się w 12 miejscowościach, m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, w Szubinie, w Golubiu-Dobrzyniu.
W Toruniu w biegu Tropem Wilczym udział wzięło kilkaset osób. Najmłodsi biegli na dystansie 196,3 metra. Dorośli mogli wybrać bieg na 10 km lub symboliczny dystans wynoszący 1963 metry, czyli nawiązanie do roku śmierci ostatniego Niezłomnego - Józefa Franczaka ps."Lalek".

- Bieg jest upamiętnianiem tych, którzy walczyli za nasz kraj często poświęcając swoje zdrowie, życie, życie rodzinne - mówi Beata Jaworska, prezes toruńskiej Fundacji Lex lupus. - Byli grupą broniącą naszego państwa, naszych obywateli, naszej tradycji, także naszego języka.

- Chcę pokazać dzieciom, żonie i przyjaciołom, że kontynuujemy to, co Oni kontynuowali - mówi jeden z uczestników toruńskiego biegu, zawodowy żołnierz. - Wolna Polska, wytrwałość, miłość do Ojczyzny - tego uczę od początku swoje dzieci. Uczę je hymnu państwowego, barw narodowych.

- Żołnierze poginęli dla naszej wolności, która teraz dopiero puka do drzwi. Oni w zasadzie jeszcze nie są uhonorowani. Dlatego trzeba tę drobną cząsteczkę pokazać innym, żeby także innych ta idea ruszyła - usłyszała od kolejnego toruńskiego uczestnika nasza reporterka.

W Szubinie impreza odbywała się po raz trzeci. Wzięło w niej udział dwustu zawodników. Nie wszyscy biegali. Wystartowali zawodnicy z kijkami nordic walking, biegom towarzyszyły również zawody strzeleckie, które odbywaja się od 5 lat. Organizatorzy imprezy zaapelowali przy okazji o finansowe wsparcie dla niewidomej od dzieciństwa Doroty Piękoś. Główny bieg na 1963 metry wygrał Michał Kunicki z Łochowa.
Monika Kaczyńska była na starcie Biegu Wilczym Tropem w Toruniu
Elżbieta Rupniewska wysłuchała toruńskiego biegacza, który ma nadzieję, że wydarzenie będzie dla innych przykładem do naśladowania i do pamięci
W Szubinie oprócz biegu, można było startować w kategorii nordic walking, a także wziąć udział w zawodach strzeleckich
Toruń
3 marca 2019 roku o godzinie 20:00

Wiadomości lokalne

2020-08-11, godz. 08:03 ProNatura: animacja dla dzieci, dla dorosłych film o przetwarzaniu śmieci [wideo] Jak pracuje bydgoska ekoelektrociepłownia? Można to sprawdzić nie wychodząc z domu. Bydgoska firm ProNatura przygotowała nowe filmy - pierwszy pokazuje, jak p ... » więcej 2020-08-10, godz. 18:36 Dobra nowina dla rowerzystów: w mieście będzie więcej ścieżek Bydgoszcz nie zamierza rezygnować z drogowych inwestycji na potrzeby miłośników dwóch kółek. Ratusz podał lokalizacje nowych tras dla cyklistów. » więcej 2020-08-10, godz. 17:40 Kopał, wyzywał, groził - ratownicy medyczni na celowniku agresora Policjanci z Nakła zatrzymali 50-latka podejrzanego o naruszenie nietykalności cielesnej, znieważenie oraz kierowanie gróźb wobec ratowników medycznych. » więcej 2020-08-10, godz. 16:30 Co z Białorusią? Mówi Paweł Juszkiewicz z Torunia - obywatel tego kraju - Sytuacja na Białorusi jest dramatyczna - tak ostatnie wydarzenia skomentował dla Polskiego Radia PiK Paweł Juszkiewicz, od kilkunastu lat mieszkający w Toru ... » więcej 2020-08-10, godz. 13:26 Podróżuj komunikacją miejską! W Toruniu zachęcają do tego Katarzyna Żak i Adrian Miedziński Aktorka, muzyk, koszykarz i żużlowiec - znani torunianie zachęcają mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. » więcej 2020-08-10, godz. 12:20 Policjanci z Bydgoszczy zlikwidowali w Warszawie nielegalną wytwórnię leków [wideo] Funkcjonariusze bydgoskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali w Warszawie 28-latka podejrzewanego o produkcję i sprzedaż w sieci fałszywy ... » więcej 2020-08-10, godz. 11:16 Drugi przypadek zakażenia koronawirusem u bydgoskiego urzędnika W Urzędzie Miasta Bydgoszczy został potwierdzony drugi przypadek zakażenia koronawirusem. » więcej 2020-08-10, godz. 10:45 Jarosław Wenderlich o wydarzeniach na Białorusi i rekonstrukcji rządu Do wyborów na Białorusi i wydarzeń, które rozgrywają się od czasu ogłoszenia ich wstępnych wyników odniósł się Jarosław Wenderlich - gość poniedziałkowej „Roz ... » więcej 2020-08-10, godz. 09:15 Tragedia nad wodą w Przyjezierzu. Utonął młody mężczyzna Tragedia w Przyjezierzu koło Mogilna. W Jeziorze Ostrowskim utonął 21-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego. » więcej 2020-08-10, godz. 08:11 Remont ul. Nowotoruńskiej w Bydgoszczy na finiszu Kończą się prace związane z odnową kolejnego odcinka ul. Nowotoruńskiej. To uzupełnienie dużych remontów i inwestycji związanych m.in. z poprawą dojazdu do te ... » więcej
1234567