Czwartek, 13 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-04, 16:06 Sława Skibińska-Dmitruk/Redakcja

Żerują na starszych ludziach. Kary dla czterech placówek całodobowej opieki

Urzędniczka uczula ludzi, którzy zmuszeni są oddać swoich bliskich do domów opieki, by sprawdzali, czy wybrana przez nich placówka jest legalna/fot. Pixabay
Urzędniczka uczula ludzi, którzy zmuszeni są oddać swoich bliskich do domów opieki, by sprawdzali, czy wybrana przez nich placówka jest legalna/fot. Pixabay
Urzędnicy wojewody ukarali cztery nielegalne placówki całodobowej opieki z regonu. Seniorami zajmowali się tam pracownicy, którzy nie mieli do tego uprawnień, były też zastrzeżenia dotyczące warunków.
Kontrole odbyły się w 2018 roku. - Warunki, w których żyli mieszkańcy były rażąco złe - mówi Beata Rojewska z wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego. - Placówki działały bez wymaganego zezwolenia. Standard był rażąco niski. W jednym przypadku stwierdziliśmy zagrożenie zdrowia i życia przebywających tam osob i skierowaliśmy sprawę do prokuratury - dodaje.

Ukarane podmioty odwołały się od decyzji inspektorów. Trwa postępowanie administracyjne. Tymczasem rozpoczęła sie kontrola trzech kolejnych placówek.

- O nieprawidłowościach dowiadujemy się zazwyczaj od osób, które umieściły w danej placówce swoich bliskich i stwierdzają po czasie, że coś jest nie tak. Sprawdzamy też strony internetowe, gdzie różne podmioty się reklamują - opowiada Beata Rojewska. - Takie placówki rosną jak grzyby po deszczu, co jest związane ze zwiększającą się liczbą osób starszych, wymagających całodobowej opieki. Podmioty te żerują na ludziach starszych i dlatego powstają.

Urzędniczka uczula ludzi, którzy zmuszeni są oddać swoich bliskich do domów opieki, by sprawdzali, czy wybrana przez nich placówka jest legalna. Na stronie Urzędu Wojewódzkiego znaleźć można dwa rejestry - domów pomocy społecznej i placówek całodobowej opieki. - Na tę chwilę legalnych jest 14 - mówi urzędniczka.

Niedawno inspektorzy wojewody wysłali specjalne pisma do samorządów i do szpitali. Prosili, aby przed skierowaniem człowieka do placówki - sprawdzić jej wiarygodność.
Relacja Sławy Skibińskiej-Dmitruk

Wiadomości lokalne

2020-08-13, godz. 12:25 Maksymiliańska pielgrzymka wyrusza 14 sierpnia z placu Piastowskiego To już 31. raz pątnicy pójdą na Osową Górę, do parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbe, by tam wziąć udział w odpustowej mszy w dniu wspomnienia zakonnika, który ... » więcej 2020-08-13, godz. 11:10 O alkoholu w Rozmowie Dnia: Dekalog Odpowiedzialnego Rodzica Po alkoholu za kółkiem? O tym się mówi także na naszej antenie. Gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK był Bartłomiej Morzycki, dyrektor Związku Pracodawców ... » więcej 2020-08-12, godz. 21:22 W Toruniu akcja wsparcia dla protestujących Białorusinów Jesteśmy z wami - mówią torunianie, którzy spontanicznie zebrali się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, w związku z ostatnimi wydarzeniami na Białorusi. » więcej 2020-08-12, godz. 17:56 CBA w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Co sprawdzają służby? Trwa kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Chodzi o przetarg na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla ... » więcej 2020-08-12, godz. 15:30 Czy tęczowa flaga zawiśnie nad bydgoskim ratuszem? Prezydent odpowiada Lewica i środowiska LGBT zaapelowały do prezydenta Bydgoszczy, by w geście solidarności i sprzeciwu wobec przemocy, wywiesił tęczowe flagi na budynku Ratusza. ... » więcej 2020-08-12, godz. 13:10 Skazane z więzienia w Grudziądzu napisały listy do dziewczyn z poprawczaka Brak rodzinnego ciepła, brak pieniędzy, albo ich nadmiar, alkohol, narkotyki, złe środowisko - kobiety z wyrokami przeanalizowały swoje życie i proszą dziewcz ... » więcej 2020-08-12, godz. 11:00 Sławomir Mentzen w Rozmowie Dnia: Opozycja białoruska nie ma żadnych szans Sławomir Mentzen, toruński polityk Konfederacji, który był gościem Rozmowy dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że choć wszyscy współczujemy Białorusinom, obaleni ... » więcej 2020-08-12, godz. 09:53 Pracownicy IPN w Areszcie Śledczym w Bydgoszczy. Szukają tajnych grobów Na terenie Aresztu Śledczego w Bydgoszczy rozpoczęły się prace zespołu Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej - Delegatury w Bydgoszczy. ... » więcej 2020-08-12, godz. 08:15 Nocne prace na remontowanym moście w Toruniu. Będą utrudnienia Dwie pracowite noce czekają wykonawcę na rozbudowywanym moście drogowym im. J. Piłsudskiego w Toruniu. » więcej 2020-08-12, godz. 07:20 Z bydgoskiego lotniska na własne. Nowa siedziba lotniczego pogotowia prawie gotowa Prawie 10 milionów złotych kosztowała nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zlokalizowana w Żołędowie koło Bydgoszczy. Pod koniec roku do nowego obiektu ... » więcej
1234567