Poniedziałek, 27 maja 2019 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-04, 16:06 Sława Skibińska-Dmitruk/Redakcja

Żerują na starszych ludziach. Kary dla czterech placówek całodobowej opieki

Urzędniczka uczula ludzi, którzy zmuszeni są oddać swoich bliskich do domów opieki, by sprawdzali, czy wybrana przez nich placówka jest legalna/fot. Pixabay
Urzędniczka uczula ludzi, którzy zmuszeni są oddać swoich bliskich do domów opieki, by sprawdzali, czy wybrana przez nich placówka jest legalna/fot. Pixabay
Urzędnicy wojewody ukarali cztery nielegalne placówki całodobowej opieki z regonu. Seniorami zajmowali się tam pracownicy, którzy nie mieli do tego uprawnień, były też zastrzeżenia dotyczące warunków.
Kontrole odbyły się w 2018 roku. - Warunki, w których żyli mieszkańcy były rażąco złe - mówi Beata Rojewska z wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego. - Placówki działały bez wymaganego zezwolenia. Standard był rażąco niski. W jednym przypadku stwierdziliśmy zagrożenie zdrowia i życia przebywających tam osob i skierowaliśmy sprawę do prokuratury - dodaje.

Ukarane podmioty odwołały się od decyzji inspektorów. Trwa postępowanie administracyjne. Tymczasem rozpoczęła sie kontrola trzech kolejnych placówek.

- O nieprawidłowościach dowiadujemy się zazwyczaj od osób, które umieściły w danej placówce swoich bliskich i stwierdzają po czasie, że coś jest nie tak. Sprawdzamy też strony internetowe, gdzie różne podmioty się reklamują - opowiada Beata Rojewska. - Takie placówki rosną jak grzyby po deszczu, co jest związane ze zwiększającą się liczbą osób starszych, wymagających całodobowej opieki. Podmioty te żerują na ludziach starszych i dlatego powstają.

Urzędniczka uczula ludzi, którzy zmuszeni są oddać swoich bliskich do domów opieki, by sprawdzali, czy wybrana przez nich placówka jest legalna. Na stronie Urzędu Wojewódzkiego znaleźć można dwa rejestry - domów pomocy społecznej i placówek całodobowej opieki. - Na tę chwilę legalnych jest 14 - mówi urzędniczka.

Niedawno inspektorzy wojewody wysłali specjalne pisma do samorządów i do szpitali. Prosili, aby przed skierowaniem człowieka do placówki - sprawdzić jej wiarygodność.
Relacja Sławy Skibińskiej-Dmitruk

Wiadomości lokalne

2019-05-27, godz. 06:53 Potwierdź swoje kwalifikacje! Bez tego jakbyś ich nie miał! Nie tylko świadectwo szkolne czy dyplom uczelni potwierdzają nasze kompetencje zawodowe. Wiedzę przydatną do wykonywania zawodu można zdobyć na kursach, szkol ... » więcej 2019-05-26, godz. 22:40 Kosma Złotowski: Jesteśmy poważną siłą, dowiedliśmy tego w kolejnych wyborach Komentując wstępne sondażowe wyniki wyborów europoseł Kosma Złotowski nie ukrywał radości z wygranej i satysfakcji, że Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny u ... » więcej 2019-05-26, godz. 18:48 PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 17 wyniosła 32,51 proc. Jaka w naszym regionie? 32,51 proc. - to frekwencja w dzisiejszych wyborach do Parlamentu Europejskiego na godzinę 17:00 - podała Państwowa Komisja Wyborcza. W wyborach sprzed pięciu ... » więcej 2019-05-26, godz. 15:18 Kultura fizyczna czyli „Bieg z książką” w Toruniu Czy przy książce można się napocić? Okazuje się, że tak - jeśli wzięło się udział w „Biegu z książką”. Impreza po raz 5. odbyła się w Toruniu. » więcej 2019-05-26, godz. 14:28 PKW: frekwencja w wyborach do PE na godz. 12 wyniosła 14,39 proc. Jak u nas? Kujawsko-pomorski okręg wyborczy jest pod względem frekwencji na 8. miejscu - w południe zagłosowało u nas 13,77% uprawnionych do głosowania. Okręgów jest 13. » więcej 2019-05-26, godz. 13:19 Z dowodem osobistym w smartfonie na głosowanie. Sprawdziliśmy to! Podczas głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogliśmy pierwszy raz skorzystać z technologicznych udogodnień - zweryfikować swoją tożsamość przy u ... » więcej 2019-05-26, godz. 10:38 Jesteś niepełnosprawny i chcesz głosować? Zadzwoń po transport! Niepełnosprawni mogą korzystać z darmowego transportu na wybory. Samochody przystosowane do przewozu osób z dysfunkcjami ruchu jeżdżą np. po Toruniu od 8:30. ... » więcej 2019-05-26, godz. 10:03 W regionie wybory bez problemów. Lokale czynne do godz. 21.00 Głosowanie w eurowyborach w województwie kujawsko-pomorskim od rana odbywa się bez przeszkód poinformował Stefan Pietrzak, członek Okręgowej Komisji Wyborczej ... » więcej 2019-05-26, godz. 09:31 Uhonorowani rolnicy, przedsiębiorcy i naukowcy związani z rolnictwem Najlepsi kujawsko-pomorscy rolnicy, laureaci dorocznych konkursów Rolnik Pomorza i Kujaw oraz biznesmeni współpracujący z rolnictwem także naukowcy uczelni ro ... » więcej 2019-05-25, godz. 18:30 Dołączyli do grona księży Czterech diakonów: Jakub Fotin, Łukasz Kucharski, Bartosz Marut i Igor Wichrowski przyjęło w bydgoskiej katedrze święcenia kapłańskie. » więcej
1234567