Czwartek, 19 września 2019 r.   Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2019-02-04, 16:06 Sława Skibińska-Dmitruk/Redakcja

Żerują na starszych ludziach. Kary dla czterech placówek całodobowej opieki

Urzędniczka uczula ludzi, którzy zmuszeni są oddać swoich bliskich do domów opieki, by sprawdzali, czy wybrana przez nich placówka jest legalna/fot. Pixabay
Urzędniczka uczula ludzi, którzy zmuszeni są oddać swoich bliskich do domów opieki, by sprawdzali, czy wybrana przez nich placówka jest legalna/fot. Pixabay
Urzędnicy wojewody ukarali cztery nielegalne placówki całodobowej opieki z regonu. Seniorami zajmowali się tam pracownicy, którzy nie mieli do tego uprawnień, były też zastrzeżenia dotyczące warunków.
Kontrole odbyły się w 2018 roku. - Warunki, w których żyli mieszkańcy były rażąco złe - mówi Beata Rojewska z wydziału polityki społecznej Urzędu Wojewódzkiego. - Placówki działały bez wymaganego zezwolenia. Standard był rażąco niski. W jednym przypadku stwierdziliśmy zagrożenie zdrowia i życia przebywających tam osob i skierowaliśmy sprawę do prokuratury - dodaje.

Ukarane podmioty odwołały się od decyzji inspektorów. Trwa postępowanie administracyjne. Tymczasem rozpoczęła sie kontrola trzech kolejnych placówek.

- O nieprawidłowościach dowiadujemy się zazwyczaj od osób, które umieściły w danej placówce swoich bliskich i stwierdzają po czasie, że coś jest nie tak. Sprawdzamy też strony internetowe, gdzie różne podmioty się reklamują - opowiada Beata Rojewska. - Takie placówki rosną jak grzyby po deszczu, co jest związane ze zwiększającą się liczbą osób starszych, wymagających całodobowej opieki. Podmioty te żerują na ludziach starszych i dlatego powstają.

Urzędniczka uczula ludzi, którzy zmuszeni są oddać swoich bliskich do domów opieki, by sprawdzali, czy wybrana przez nich placówka jest legalna. Na stronie Urzędu Wojewódzkiego znaleźć można dwa rejestry - domów pomocy społecznej i placówek całodobowej opieki. - Na tę chwilę legalnych jest 14 - mówi urzędniczka.

Niedawno inspektorzy wojewody wysłali specjalne pisma do samorządów i do szpitali. Prosili, aby przed skierowaniem człowieka do placówki - sprawdzić jej wiarygodność.
Relacja Sławy Skibińskiej-Dmitruk

Wiadomości lokalne

2019-09-19, godz. 07:00 Orkiestra tak dobrze grała, że maluchom zrobi się ciepło na sercu! Od kilku tygodni, do Oddziału Klinicznego Noworodków, Wcześniaków z Intensywną Terapią Noworodka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy, dost ... » więcej 2019-09-18, godz. 21:30 Wrześniowy, wojenny wiatr wieje w Muzeum Wojsk Lądowych! Wystawa zatytułowana „1939' to nowa propozycja bydgoskiego muzeum wojskowego. Ekspozycja składa się z kilkunastu plansz, które opowiadają historię kampanii wr ... » więcej 2019-09-18, godz. 20:50 Profesor Aleksander Nalaskowski: historia pewnego odwołania Rektor UMK w Toruniu przywrócił dziś (18.09.) do pełni praw profesora Aleksandra Nalaskowskiego, pracownika naukowego Wydziału Pedagogiki na tej uczelni. Prof ... » więcej 2019-09-18, godz. 20:00 Na czym polega sukces polskiego samorządu? Jaka jest rola gospodarza? O zmieniającym się polskim samorządzie rozmawiano w Inowrocławiu podczas debaty, która towarzyszyła Forum Polskich Miast. » więcej 2019-09-18, godz. 19:00 Plakat wszystko zniesie? Policja bierze się za przedwyborczych wandali Zniszczone plakaty wyborcze: w naszym regionie wpłynęły dotąd dwa zawiadomienia w tej sprawie, a już wiadomo, że będą następne. W Koronowie „zaatakowany” zost ... » więcej 2019-09-18, godz. 18:10 W gospodarstwie w Dolnej Grupie nie było niewolnictwa, ani przemocy - orzekł sąd Oskarżeni o zmuszanie bezdomnego do niewolniczej pracy w gospodarstwie w Dolnej Grupie - niewinni. Zdaniem bydgoskiego sądu Łukasz J., Łukasz T. i Wojciech J. ... » więcej 2019-09-18, godz. 17:35 Rektor UMK odwołuje zawieszenie prof. Aleksandra Nalaskowskiego w obowiązkach Przypomnijmy, że decyzję o zawieszeniu pedagoga za publikację felietonu krytykującego LGBT w tygodniku „Sieci” podjął przed tygodniem rektor Uniwersytetu Miko ... » więcej 2019-09-18, godz. 17:15 Szpital Jurasza kupi nowy cytometr, czyli broń do walki z białaczką dzieci Do Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy, jeszcze w tym roku trafi sprzęt, który pozwoli precyzyjniej i szybciej diagnozować chorobę nowotworową ... » więcej 2019-09-18, godz. 15:29 Robert Kwiatkowski zapowiada budowę trzeciego mostu dla Torunia Lider Lewicy w okręgu toruńsko-włocławskim Robert Kwiatkowski, do swojego programu wpisał między innymi budowę stopnia wodnego w Siarzewie, węzła autostradowe ... » więcej 2019-09-18, godz. 14:40 Czekają na ludzi, którzy chcą pomagać. ”Szlachetna Paczka” szuka wolontariuszy Wolontariusze do „Szlachetnej Paczki” poszukiwani. To świąteczna akcja, podczas której potrzebujący mieszkańcy otrzymują paczki od darczyńców. » więcej
1234567