Środa, 19 grudnia 2018 r.   Imieniny: Gabrieli, Dariusza, Eleonory
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-04-07, 13:27 Wiktor Strumnik/PAP

Macierewicz w Toruniu: Raport techniczny w sprawie katastrofy smoleńskiej postawi jasne tezy

- Katastrofa smoleńska nie ma precedensu w dziejach światowego lotnictwa - mówił Antoni Macierewicz/fot. Wiktor Strumnik
- Katastrofa smoleńska nie ma precedensu w dziejach światowego lotnictwa - mówił Antoni Macierewicz/fot. Wiktor Strumnik
- 10 kwietnia 2010 r. doszło do śmierci polskiej elity w samolocie Tu 154 na skutek zniszczenia go przez eksplozję - mówił Antoni Macierewicz podczas konferencji pt. „Prawne problemy Tragedii Smoleńskiej” w Toruniu.
Antoni Macierewicz zapowiedział w Toruniu, że wkrótce ukaże się raport techniczny, który postawi jasne, jednoznaczne tezy.

- Doszło do eksplozji. To się zdarzyło, jeżeli chodzi o techniczny aspekt tej straszliwej tragedii. Materiał dowodowy, jego analiza i przedstawienie znajdzie swoje miejsce w raporcie technicznym, który zostanie przedstawiony polskiej i międzynarodowej opinii publicznej - mówił Macierewicz.

Podkreślił, że po katastrofie smoleńskiej ówczesny marszałek Komorowski przejął urząd prezydenta w sposób niezgodny z konstytucją. Skrytykował też działania byłego Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha.

- Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem ministra było powołanie komisji badania wypadków lotniczych lotnictwa państwowego. Pan Bogdan Klich takiej nie powołał – mówił Antoni Macierewicz.
Dodał, że katastrofa smoleńska nie ma precedensu w dziejach światowego lotnictwa.

Konferencja "Prawne problemy Tragedii Smoleńskiej" odbywała się w Kolegium Jagiellońskim w Toruniu. Głos zabrał także m.in. brat Aleksandra Fedorowicza - bydgoszczanina, który był tłumaczem prezydenta i zginął w katastrofie.

Dr Dariusz Fedorowicz nazwał bezprawiem tryb procedowania w sprawie katastrofy smoleńskiej. Skrytykował również sposób traktowania ciał ofiar przez stronę rosyjską oraz raport polskiej komisji ds. badania wypadków lotniczych. Mówił też o oczekiwaniach, jakie rodziny smoleńskie mają odnośnie trwającego śledztwa. - My dążymy do prawdy. Tej jednej, jedynej i niezaprzeczalnej. I do sprawiedliwości, która ma z niej wyniknąć. Nie interesuje nas nic innego - mówił.
Mówi Antoni Macierewicz
Mówi organizator konferencji Grzegorz Górski
Mówi Dariusz Fedorowicz
Toruń

Wiadomości lokalne

2018-12-18, godz. 20:36 Na razie dwie szkoły bez nauczycieli. ZNP popiera protestujących Związek Nauczycielstwa Polskiego popiera działania nauczycieli, którzy udają się na zwolnienia lekarskie. To może oznaczać, że nauczycieli na L4 będzie jeszcz ... » więcej 2018-12-18, godz. 19:22 Nagrody od marszałka dla najzdolniejszych uczniów z regionu Kajetan Rożej z Liceum Akademickiego w Toruniu został 'Prymusem Pomorza i Kujaw'. Podczas uroczystej gali w Toruniu wręczono nagrody najlepszym stypendystom m ... » więcej 2018-12-18, godz. 18:37 Prokuratura: Nie było znieważenia rosyjskiej flagi na koncercie Chóru Aleksandrowa Prokuratura umarza postępowanie związane z incydentem, do którego doszło 7 grudnia, podczas występu Chóru Aleksandrowa w bydgoskiej hali Łuczniczka. » więcej 2018-12-18, godz. 17:55 Jest ładniej i cieplej. Komenda policji we Włocławku po remoncie [zdjęcia] Poprawiły się warunki służby mundurowych z Komendy Miejskiej Policji we Włocławku. Po dwóch latach zakończył się remont budynku ,,E'. » więcej 2018-12-18, godz. 17:27 Dziewięciolatka pogryziona przez psy. Ratowała 4-letniego brata Do dramatycznej sytuacji doszło w minioną niedzielę w jednej z miejscowości w gminie Lipno. Dzieci bawiące się na śniegu zostały zaatakowane przez duże psy. 9 ... » więcej 2018-12-18, godz. 16:19 Grudziądz dostał miliony od marszałka, Bydgoszcz też się domaga Łukasz Krupa - wiceprzewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego krytykuje marszałka za sposób, jaki w udzielił pomocy finansowej dla Grudziądza. Z kolei prezyd ... » więcej 2018-12-18, godz. 15:16 Pierwsze drzewka rozdane! Ty też możesz wygrać jedną ze 100 choinek Trwa akcja 'Choinka z Polskim Radiem PiK i Generalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu'. Pierwsi laureaci naszych konkursów już odebrali swoje choinki. » więcej 2018-12-18, godz. 14:00 Tramwaj z kolędami jeździ po Toruniu Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki można usłyszeć w specjalnym tramwaju, który kursuje po Toruniu. Świąteczna linia nr 1 jest nie tylko rozśpiewana, a ... » więcej 2018-12-18, godz. 13:11 Druhowie na medal. Sami wyremontowali sobie remizę Strażacy - ochotnicy z Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego z Osia w powiecie świeckim wyremontowali stary budynek, by utworzyć w nim remizę. Zrobili to sa ... » więcej 2018-12-18, godz. 12:15 Próba generalna przez kwietniowym egzaminem ósmoklasisty Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych rozpoczęli próbny egzamin ósmoklasisty. To pierwszy taki sprawdzian po reformie edukacji, która likwiduje gimnazja ... » więcej
1234567