Sobota, 22 września 2018 r.   Imieniny: Tomasza, Maurycego, Joachima
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2018-04-07, 13:27 Wiktor Strumnik/PAP

Macierewicz w Toruniu: Raport techniczny w sprawie katastrofy smoleńskiej postawi jasne tezy

- Katastrofa smoleńska nie ma precedensu w dziejach światowego lotnictwa - mówił Antoni Macierewicz/fot. Wiktor Strumnik
- Katastrofa smoleńska nie ma precedensu w dziejach światowego lotnictwa - mówił Antoni Macierewicz/fot. Wiktor Strumnik
- 10 kwietnia 2010 r. doszło do śmierci polskiej elity w samolocie Tu 154 na skutek zniszczenia go przez eksplozję - mówił Antoni Macierewicz podczas konferencji pt. „Prawne problemy Tragedii Smoleńskiej” w Toruniu.
Antoni Macierewicz zapowiedział w Toruniu, że wkrótce ukaże się raport techniczny, który postawi jasne, jednoznaczne tezy.

- Doszło do eksplozji. To się zdarzyło, jeżeli chodzi o techniczny aspekt tej straszliwej tragedii. Materiał dowodowy, jego analiza i przedstawienie znajdzie swoje miejsce w raporcie technicznym, który zostanie przedstawiony polskiej i międzynarodowej opinii publicznej - mówił Macierewicz.

Podkreślił, że po katastrofie smoleńskiej ówczesny marszałek Komorowski przejął urząd prezydenta w sposób niezgodny z konstytucją. Skrytykował też działania byłego Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha.

- Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem ministra było powołanie komisji badania wypadków lotniczych lotnictwa państwowego. Pan Bogdan Klich takiej nie powołał – mówił Antoni Macierewicz.
Dodał, że katastrofa smoleńska nie ma precedensu w dziejach światowego lotnictwa.

Konferencja "Prawne problemy Tragedii Smoleńskiej" odbywała się w Kolegium Jagiellońskim w Toruniu. Głos zabrał także m.in. brat Aleksandra Fedorowicza - bydgoszczanina, który był tłumaczem prezydenta i zginął w katastrofie.

Dr Dariusz Fedorowicz nazwał bezprawiem tryb procedowania w sprawie katastrofy smoleńskiej. Skrytykował również sposób traktowania ciał ofiar przez stronę rosyjską oraz raport polskiej komisji ds. badania wypadków lotniczych. Mówił też o oczekiwaniach, jakie rodziny smoleńskie mają odnośnie trwającego śledztwa. - My dążymy do prawdy. Tej jednej, jedynej i niezaprzeczalnej. I do sprawiedliwości, która ma z niej wyniknąć. Nie interesuje nas nic innego - mówił.
Mówi Antoni Macierewicz
Mówi organizator konferencji Grzegorz Górski
Mówi Dariusz Fedorowicz
Toruń

Wiadomości lokalne

2018-09-21, godz. 19:07 Płomienie strawiły poddasze kamienicy w Chełmnie Wczesnym wieczorem 21 września doszło do pożaru w kamienicy przy ul. Rynek w Chełmnie. Płomienie ogarnęły dach budynku. Rynek. Już wiadomo,że jedna osoba jest ... » więcej 2018-09-21, godz. 17:08 Szef resortu zdrowia zadba o rozwój lecznic na Kujawach i Pomorzu Trzy Szpitalne Oddziały Ratunkowe w Kujawsko-Pomorskiem będą doposażone. Minister zdrowia podpisał dzisiaj umowy ze szpitalami w Bydgoszczy, Żninie i Inowrocł ... » więcej 2018-09-21, godz. 16:48 Sławomir Mentzen chce uporządkować kulturę w Toruniu Jawność wydatków, wyższe i lepiej rozliczane stypendia kulturalne oraz wspieranie, a nie przejmowanie oddolnych inicjatyw - to tylko część pomysłów na zmiany ... » więcej 2018-09-21, godz. 16:05 Wąż w sklepie? Dziwne, a jednak prawdziwe! Do co najmniej 'dziwnego' a z pewnością niecodziennego zdarzenia doszło w jednym z grudziądzkich sklepów, w którym pojawił się wąż. Bardzo wystraszona właścic ... » więcej 2018-09-21, godz. 14:04 Tomasz Lenz popiera kandydatów Nowoczesnej do Rady Miasta Torunia Wspieranie przedsiębiorczości, rodzin i seniorów oraz zrównoważony rozwój województwa - to część programu kandydatów Nowoczesnej do toruńskiej Rady Miasta i S ... » więcej 2018-09-21, godz. 13:45 Regionalna Izba Obrachunkowa nie wypowie się ws. tartaku w Bydgoszczy Nie zajmiemy stanowiska w sprawie odszkodowania dla tartaku - to odpowiedź Regionalnej Izby Obrachunkowej na pytanie prezydenta Bydgoszczy. Rafał Bruski miał ... » więcej 2018-09-21, godz. 12:32 25. raz Bydgoszcz zaprasza do "Sprzątania Świata" Bydgoszcz włączyła się do akcji 'Sprzątanie Świata'. W tym roku wielkie porządki prowadzone są pod hasłem 'Akcja - Segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej'. Tego ... » więcej 2018-09-21, godz. 10:03 Sanepid w regionie płaci mniej niż inne placówki w kraju. Czy będzie protest? Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy czują się pokrzywdzeni i nie wykluczają akcji protestacyjnych. Powodem jest zastosowanie ... » więcej 2018-09-21, godz. 08:34 Pierwsze próby obejścia zakazu handlu w niedzielę trafiły do sądu Ponad 20 spraw z Kujaw i Pomorza dotyczących otwarcia sklepu w wolną niedzielę znalazło swój finał w sądzie. Od marca, od kiedy obowiązuje zakaz handlu w nied ... » więcej 2018-09-21, godz. 06:15 Czy uda się uratować zabytkowy wiąz z ulicy Wiązowej w Toruniu? Zabytkowy wiąz rosnący przy ulicy Wiązowej w Toruniu zagraża pieszym i kierowcom. Od dziś pod pomnikiem przyrody nie można przechodzić ani przejeżdżać. Miasto ... » więcej
1234567