Wtorek, 14 lipca 2020 r.   Imieniny: Ulryka, Bonawentury, Kamila
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia


Regionalny Punkt Widzenia - codziennie inna perspektywa:
- w poniedziałek opowiadamy o ciekawych projektach i przedsięwzięciach, często organizowanych pod patronatem Polskiego Radia PiK;
- we wtorek szeroko pojęte: kultura, nauka i edukacja widziane oczami ekspertów.
- w środę w nieco lżejszej formie badamy naszą przeszłość, budujemy pomosty między tym co kiedyś i teraz oraz poszukujemy regionalnej tożsamości;
- w czwartek dominuje gospodarka - jej korzenie i perspektywy, a także procesy, które warto zrozumieć;
- w piątek polityka dla każdego czyli eksperckie podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

Zapraszają : Magda Jasińska, Michał Słobodzian i Michał Jędryka.

13 lipca 2020

Nakrycia głowy ściągające pioruny, siedmiometrowe suknie, saczki demonstrujące wyobrażone czasem męstwo czy rękawy do ziemi. Moda naszych przodków bywała bardzo ekscentryczna, czasem wręcz okrutna. W jaki sposób ubierano się na przestrzeni dziejów? Powtórka audycji z marca tego roku. Zaprasza Michał Słobodzian.

10 lipca 2020

Gośćmi Marcina Kupczyka w Regionalnym Punkcie Widzenia byli : dr Radosław Sojak, dr Sławomir Sadowski i dr Grzegorz Górniewicz. Podsumują kampanię prezydencką, odnieśli się do sondaży oraz możliwego przepływu elektoratów na korzyść jednego i drugiego kandydata.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 10.07.2020

9 lipca 2020

Na czym polega demoralizacja? Czy można zdemoralizować całe społeczeństwo? Na czym polega „morale” w społeczeństwie? Na te pytania będą się starali odpowiedzieć prof. Aleksander Nalaskowski, pedagog, prof. Janusz Sytnik-Czetwertyński, filozof i ks. Mateusz Ziemlewski.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 09.07.2020

8 lipca 2020

O lataniu marzył od dziecka. Pilotażu uczył się w tajemnicy przed rodzicami. Skrzydła rozwinął dopiero w Bydgoszczy. As przedwojennego lotnictwa, Franciszek Żwirko był najwybitniejszym absolwentem działającej nad Brdą szkoły pilotów. O bogatej historii bydgoskiego lotnictwa w audycji Michała Słobodziana z lutego 2020 roku.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 08.07.2020

7 lipca 2020

Są pasjonatami i odkrywcami. Muzyka dawna jest ich sposobem życia i odkrywają dzieła, którym po kilkuset latach od ich daty powstania dają drugie życie. Elżbieta Izdebska, Dorota Zimna i Marcin Tarnawski opowiedzą o drugim festiwalu Bydgoska Scena Barokowa, który rozpocznie się pod koniec września w kinie Pomorzanin. Do kogo adresują ofertę, zapraszając same gwiazdy muzyki dawnej? Czy są przygotowani na różne warianty w dobie epidemii?

Rozmowa z dyrektorem Opery Nova Maciejem Figasem. Opera Nova otrzymała trzy nominacje do XIV Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. Rozdanie nagród odbędzie się 28 września na Zamku Królewskim.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 07.07.2020

6 lipca 2020

Jesteśmy pogodni, otwarci, lubimy muzykę i dobrą zabawę. Do tego chętnie gotujemy szandar (placek ziemniaczany) i zupę z brzadu (zupę z suszonych owoców)” - mówią o sobie Kociewiacy, którzy od pokoleń kultywują dawne tradycje. W poszukiwaniu naszej regionalnej tożsamości odwiedziliśmy Nowe, rozmawialiśmy o kociewskiej gwarze, kulinariach i tradycyjnych zabawach. Michał Słobodzian przypomina audycję z lutego 2020 roku.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 06.07.2020

3 lipca 2020

Pierwsza tura wyborów prezydenckich za nami. Prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski walczą o głosy przed wyborczą dogrywką. W jaki sposób mogą zachować się wyborcy innych kandydatów? Czy przewaga 13 procent głosów po pierwszej turze znacząco zwiększa szansę Andrzeja Dudy na prezydenturę czy może wynik wyborów wciąż jest otwarty? W audycji porozmawiamy także o gazowym bezpieczeństwie Polski.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 03.07.2020

2 lipca 2020

W „Regionalnym Punkcie Widzenia” rozmawiać będziemy o rozumieniu polskiej racji stanu. Czy Polska powinna zacieśniać federację z Unią Europejską? Czy przeciwnie, zachować swoją autonomię? Czy możliwe jest zachowanie tej autonomii w ramach projektu Trójmorza? Odpowiedzi na powyższe pytania spróbują odnaleźć goście Michała Jędryki: prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i prof. Janusz Golinowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 02.07.2020

1 lipca 2020

50 tysięcy zmarłych i zamordowanych - taka może być łączna liczba ofiar zbrodni komunistycznych w Polsce. Jak twierdzą eksperci, pełna liczba ofiar jest trudna do ustalenia. Tylko liczbę aresztowanych z powodów politycznych w pierwszym powojennym okresie tworzenia się „władzy ludowej” w Polsce, ocenia się na około 250 tysięcy osób. Komunistyczna bezpieka była bezlitosna m.in. dla żołnierzy niepodległościowego podziemia. 30 czerwca minęła 72. rocznica aresztowania Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, skazanego na karę śmierci w pokazowym procesie. Nie tak dawno w Bydgoszczy uczczono pamięć Jerzego Gadzinowskiego, pseudonim „Szary”, który także został stracony po pokazowym procesie. Jedną z pierwszych powojennych ofiar komunistycznego reżimu w Bydgoszczy był Leszek Biały, żołnierz Armii Krajowej, współtwórca konspiracji m.in. w niemieckiej fabryce DAG. Jego oprawcy nigdy nie odpowiedzieli za swoje czyny. O okrucieństwie pierwszych lat budowania „nowej” Polski w audycji Michała Słobodziana.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 01.07.2020
1234567