Czwartek, 09 kwietnia 2020 r.   Imieniny: Marii, Dymitra, Heliodora
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia


Regionalny Punkt Widzenia - codziennie inna perspektywa:
- w poniedziałek opowiadamy o ciekawych projektach i przedsięwzięciach, często organizowanych pod patronatem Polskiego Radia PiK;
- we wtorek szeroko pojęte: kultura, nauka i edukacja widziane oczami ekspertów.
- w środę w nieco lżejszej formie badamy naszą przeszłość, budujemy pomosty między tym co kiedyś i teraz oraz poszukujemy regionalnej tożsamości;
- w czwartek dominuje gospodarka - jej korzenie i perspektywy, a także procesy, które warto zrozumieć;
- w piątek polityka dla każdego czyli eksperckie podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

Zapraszają : Monika Siwak, Magda Jasińska, Michał Słobodzian i Wojciech Sobociński.

8 kwietnia 2020

Okłady z krecich łapek - to wersja łatwiejsza. Pobyt w rozgrzanym piecu - to wersja trudniejsza. W Regionalny punkcie widzenia ciąg dalszy opowieści o dawnej medycynie. Tym razem przyjrzymy się "wynalazkom" medycyny ludowej. Dokonywane przed wiekami "zabiegi" nierzadko kończyły się tragicznie.
Polskie Radio PiK - Regionalmny Punkt Widzenia z 8.04.2020

7 kwietnia 2020

W Regionalnym Punkcie Widzenia m.in. o życiu świata kultury i nauki w dobie epidemii. Dzieci z klasy IIIb Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych oraz Czesław Mozil nagrali piosenkę (zdalnie) "Zostań w domu" i opowiedzą o tej inicjatywie. Małgorzata Żurańska-Wilkowska opowie o akcji zdalnie nagraniowej muzyków z Zespołu Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska". Filmoznawca, profesor Piotr Zwierzchowski, podzieli się refleksją, jak żyć i pracować w czasie koronawirusa oraz poleci filmy dostępne w sieci. W audycji także premierowe nagranie Krzysztofa Herdzina "Zostań w domu i twórz muzykę".
Polskie Radio PiK - Regionalmny Punkt Widzenia z 7.04.2020

6 kwietnia 2020

Polskie Radio PiK - Regionalmny Punkt Widzenia z 6.04.2020

3 kwietnia 2020

Głosowanie tylko korespondencyjne czy przełożenie wyborów? Pytania o majowy termin wyborów prezydenckich wciąż są otwarte. O skuteczności tarczy antykryzyowej i o tym w jaki sposób pandemia koronawirusa może wpłynąć na Unię Europejską jako wspólnotę.

Goście Michała Słobodziana: prof. Radosław Sojak, socjolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Marcin Wałdoch, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalmny Punkt Widzenia z 3.04.2020

2 kwietnia 2020

Czas epidemii okazuje się także czasem solidarności. Inicjatywa dwójki bydgoskich społeczników, państwa Chabowskich, aby szyć maseczki dla pracowników służby zdrowia, spotkała się z szerokim odzewem internautów. Jak możemy wspólnymi siłami pokonać epidemię?

O niecodziennej książce wydanej z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury o przemysłowych dziejach Bydgoszczy. Ten retroprzewodnik opowiada o tym, jak z małych warsztatów powstawały fabryki, które później stawały się symbolami miasta.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 02.04.2020

1 kwietnia 2020

Pierwsi rycerze pojawili się na Kujawach w 1230 roku. Zamieszkali w okolicach Torunia. Mieli pomóc w walce z Prusami. Z czasem jednak zbudowali potężne państwo, które toczyło z Polską zacięte walki. W „Regionalnym Punkcie Widzenia" Michał Słobodzian opowiada o krzyżackiej spuściźnie w naszym regionie. Odwiedzamy zapomniane, a przed wiekami bardzo ważne dla zakonu miejsca. Sprawdzamy w jaki sposób budowano zamki i co po nich obecnie pozostało.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 1.04.2020

31 marca 2020

W audycji Magdy Jasińskiej krótkie spotkanie z Brzózką czyli Pauliną Brzozowską, piosenkarką przez wiele lat związaną z Włocławkiem, choć pochodzącą ze Skępego. Zwyciężczyni Finału Turnieju Poezji Śpiewanej, laureatka wielu konkursów i festiwali. Właśnie wydaje swój pierwszy singiel pt. „Bezdrogo”. Oprócz przesłania aby „zostać w domu”, wokalistka opowiadała o życiu i tworzeniu w dobie epidemii, o rozłące z rodziną i o nowej, jakże „na czasie”, piosence.

W drugiej części audycji, spotkanie zarejestrowane studiu Polskiego Radia PiK jeszcze przed epidemią. 4 marca odwiedziła naszą rozgłośnię starsza grupa uczestników Muzycznego Integracyjnego Uniwersytetu Dziecięcego czyli uczniowie szkoły muzycznej w Górsku i bydgoskiego Ośrodka Louisa Braille'a.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 31.03.2020

30 marca 2020

Kryzys epidemiczny jest szczególnym czasem dla całego społeczeństwa. Jak to przeżywają ci, którzy muszą nieść pomoc, lekarze, wolontariusze, duchowni... O tym w audycji Michała Jędryki, z cyklu „Regionalny Punkt Widzenia”.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 30.03.2020

27 marca 2020

Czy w czasie walki z epidemią koronawirusa posłowie powinni pracować w Sejmie? Czy wybory prezydenckie powinny odbyć się 10 maja? Czy rząd działa wystarczająco szybko w kwestii pomocy dla przedsiębiorców, którzy coraz bardziej odczuwają skutki epidemii? W jaki sposób tak niecodzienna i trudna sytuacja może zmienić nas jako społeczeństwo?

Goście Michała Słobodziana:
- prof. Magdalena Mateja, medioznawca z UMK w Toruniu;
- prof. Radosław Sojak, socjolog z UMK w Toruniu;
- dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 27.03.2020
1234567