Wtorek, 29 września 2020 r.   Imieniny: Michała, Gabriela, Rafała
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia
Ogłoszenie własne nadawcy

Regionalny Punkt Widzenia


Regionalny Punkt Widzenia - codziennie inna perspektywa:
- w poniedziałek opowiadamy o ciekawych projektach i przedsięwzięciach, często organizowanych pod patronatem Polskiego Radia PiK;
- we wtorek szeroko pojęte: kultura, nauka i edukacja widziane oczami ekspertów.
- w środę w nieco lżejszej formie badamy naszą przeszłość, budujemy pomosty między tym co kiedyś i teraz oraz poszukujemy regionalnej tożsamości;
- w czwartek dominuje gospodarka - jej korzenie i perspektywy, a także procesy, które warto zrozumieć;
- w piątek polityka dla każdego czyli eksperckie podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

Zapraszają : Magda Jasińska, Michał Słobodzian i Michał Jędryka.

29 września 2020

Rozmowa z nowym duetem wirtuozów Mariusz Patyra - skrzypce i Katarzyna Popowa Zydroń - fortepian.
Spotkanie z Ewą Leszczyńską jedyną śpiewaczką w Polsce, która sobie towarzyszy na fortepianie i fragment czwartkowego koncertu festiwalu Muzyka w willi Blumwego
oraz spotkanie z Krzysztofem Herdzinem i Wojtkiem Myrczkiem i opowieść o projekcie Sinatra - Wodecki Wodecki - Sinatra.

28 września 2020

W obliczu przegranej wojny obronnej nie poddali się. Rozpoczęli działalność konspiracyjną, która wkrótce zaowocowała niespotykaną w Europie organizacją. W minioną niedzielę minęła 81 rocznica powstania Służby Zwycięstwa Polski, która w 1942 roku przekształciła się w Armię Krajową. W poniedziałkowej audycji opowiemy o okolicznościach powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Przypomnimy także historię Henryki Wojdyło, młodziutkiej harcerki z okolic Nieszawy, która za działalność konspiracyjną zapłaciła najwyższą cenę.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 28.09.2020

27 września 2020

Ponad 55 tys. podpisów zebrano pod apelem do rządu Pedra Sancheza o zaniechanie planu usunięcia największego na świecie krzyża z Doliny Poległych pod Madrytem. O co chodzi w tej sprawie opowie znawca Hiszpanii, prof. Jacek Bartyzel z UMK w Toruniu.
Profesor Jacek Bartyzel, politolog i historyk idei z UMK w Toruniu o Dolinie Poległych

25 września 2020

W jaki sposób kryzys w Zjednoczonej Prawicy wpłynie na obóz rządzący? Jaki kształt będzie miał gabinet Mateusza Morawieckiego? Czy krytykowana przez rolników "piątka dla zwierząt" powinna być zmieniona? Mówić będziemy także o tajnym zaprzysiężeniu Aleksandra Łukaszenki i kampanii prezydenckiej w USA, która wkracza w decydującą fazę.

Goście Michała Słobodziana:
- prof. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy;
- dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 25.09.2020

23 września 2020

Nawet pół miliona Polaków mogło służyć w czasie II Wojny Światowej w niemieckim wojsku. Do Wehrmachtu wcielano głównie mieszkańców Pomorza i Górnego Śląska. Wielu młodych ludzi stanęło przed tragicznym wyborem. Odmowa służby mogła oznaczać śmierć całej rodziny. W audycji o wyjątkowym położeniu mieszkańców Pomorza w czasie wojny. Powtórka audycji Michała Słobodziana z czerwca tego roku.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 23.09.2020

22 września 2020

W programie:
- zdamy relację z gali festiwalu Serca Bicie - pamięci Andrzeja Zauchy
- spotkamy się z Iwoną Hossą - ulubioną śpiewaczką zmarłego przed pół rokiem Krzysztofa Pendereckiego
- wspomnimy też wczoraj zmarłą Ewę Stąporek-Pospiech wieloletnią dyrektor Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Przypomnimy fragmenty nagranych spotkań z Panią Dyrektor.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 22.09.2020

21 września 2020

Przed egzekucją Niemcy przeszukiwali wszystkie mieszkania. Szukali broni. Zabraniali wyglądać przez okna. Ryzykując życie spoglądali. Po latach byli świadkami niewyobrażalnego okrucieństwa. Wracamy do wydarzeń z początku wojny w Bydgoszczy. W pierwszych tygodniach Niemcy dokonywali egzekucji, między innymi, na Starym Rynku. W naszym archiwum zachowały się przejmujące relacje świadków tamtych wydarzeń. Opowiemy także o tragicznym losie Żydów, których sporo mieszkało w naszym regionie, przypomnimy także postać Ottomara Pippera, pierwszego okupacyjnego burmistrza Kowala, który od początku wojny pomagał polskim i żydowskim mieszkańcom.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 21.09.2020

18 września 2020

Projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt futerkowych i ograniczający ubój rytualny zwierząt trafiła do Sejmu. Propozycja wciąż budzi wiele emocji. Dlaczego? Porozmawiamy także o wyroku sądu na temat organizacji majowych wyborów i rozstrzygnięcia dotyczącego ustawy obniżającej renty i emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL.

Goście Michała Słobodziana:
- prof. Radosław Sojak, socjolog z UMK w Toruniu,
- dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 18.09.2020

17 września 2020

17 września to rocznica agresji sowieckiej na Polskę i wykonania paktu Ribbentrop Mołotow. Dlatego mówić będziemy o tym jak społeczeństwa zarówno niemieckie jak i rosyjskie po latach postrzegają ten czyn. Czy możemy mówić nie tylko o przebaczeniu i pojednaniu, ale i o sprawiedliwości? Goście Michała Jędryki to historycy: prof. Wojciech Polak i prof. Zbigniew Girzyński.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 17.09.2020
1234567