Sobota, 28 marca 2020 r.   Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana
Polskie Radio PiK » Porozmawiajmy o kulturze

Z kulturalnego punktu widzenia...

Porozmawiajmy o kulturze - to audycja w której spotykamy się z artystami, którzy właśnie wydali nową płytę, napisali książkę czy otworzyli swoją wystawę. To rozmowa o projektach i wydarzeniach jakie mają miejsce na Kujawach i Pomorzu, o historii miast regionu, tradycjach oraz obyczajowości obecnych na tych ziemiach.

Relacjonujemy festiwale, które zawsze są okazją do rozmowy o ważnych zjawiskach zachodzących w kulturze.

W każdą sobotę od godz. 15.05 do 16.00 zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

28 marca 2020

W ostatniej w marcu audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z cyklu „Porozmawiajmy o kulturze” spotkanie teatralne. Niestety, zaplanowane w toruńskim Teatrze W.Horzycy uroczystości przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nie odbędą się się, ale my o teatrze mówimy. Sprawdziliśmy aktualną sytuację na scenie dramatycznej , ale też przypomnieliśmy historię teatru, który w tym roku obchodzi jubileusz swojego 100-lecia. Posłuchaliśmy fragmentów audycji sprzed 5 lat, kiedy to mówiliśmy o historii, dramaturgii, publiczności i skandalach.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 28.03.2020

21 marca 2020

Morze Martwe. Fot. nadesłane
Morze Martwe. Fot. nadesłane
Gościem audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek, z cyklu „Porozmawiajmy o kulturze”, była toruńska podróżniczka Agnieszka Siejka. Opowiadała o swojej podróży do Jordanii, pełnej przygód i zaskakujących wpadek, które - jak sama mówi o sobie - „tak doświadczonej jak ona, nie powinny się przydarzyć. A jednak”. To opowieść o tym jak niewiele udało się zrealizować z założonego planu, za to udało się wszystko, co nie było zaplanowane. To historie o automatycznej skrzyni biegów, pomylonych banknotach, spóźnionym sylwestrze na pustyni, a także o zawodnym GPS. To również opowieść o gościnności Jordańczyków, ich przywiązaniu do korzeni i tradycji beduinów oraz o pysznej kawie z kardamonem i tajemnicach arabskiego makijażu.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 21.03.2020

14 marca 2020

Sprzątały, prały, gotowały, robiły zakupy i zajmowały się dziećmi, ciągle na drugim planie. Służące - to jedna z najpopularniejszych grup zawodowych w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce. Skąd przyjeżdżały, jakie były ich obowiązki, jakie stawiano przed nimi wymagania, jakie wskazówki dla pracodawcy znajdowały się w poradnikach a także jakie nosiły stroje i jak musiały się zachowywać? O tym wszystkim opowiedzą Olga Kwiatkowska i Joanna Sójka z toruńskiego Muzeum Etnograficznego, które ten temat dogłębnie omawiały podczas jednego ze spotkań w Muzeum. W audycji „Porozmawiajmy o kulturze” Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek swoją wiedzą podzielą się ze Słuchaczami Polskiego Radia PiK.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 14.03.2020

7 marca 2020

Jarosław Jaworski
Jarosław Jaworski
Gościem audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z cyklu „Porozmawiajmy o kulturze” był Jarosław Jaworski, autor bloga pt. „Mocna Kultura”. Mówiliśmy o mocnych kobietach - artystkach, które w męskim artystycznym świecie odnosiły spektakularne sukcesy. Wśród nich: skandalistka Tamara Łempicka, francuska artystka Marie-Rosalie Bonheur - pierwsza kobieta nagrodzona Legią Honorową, a także Babcia Mojżesz, która debiutując w wieku 80 lat szybko została amerykańską celebrytką i światową gwiazdą.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 07.03.2020