Środa, 29 stycznia 2020 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Polskie Radio PiK » Porozmawiajmy o kulturze

Z kulturalnego punktu widzenia...

Porozmawiajmy o kulturze - to audycja w której spotykamy się z artystami, którzy właśnie wydali nową płytę, napisali książkę czy otworzyli swoją wystawę. To rozmowa o projektach i wydarzeniach jakie mają miejsce na Kujawach i Pomorzu, o historii miast regionu, tradycjach oraz obyczajowości obecnych na tych ziemiach.

Relacjonujemy festiwale, które zawsze są okazją do rozmowy o ważnych zjawiskach zachodzących w kulturze.

W każdą sobotę od godz. 15.05 do 16.00 zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.

25 stycznia 2020

W audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z cyklu „Porozmawiajmy o kulturze” spotkanie z Katarzyną Kluczwajd - historyczką sztuki, wielką pasjonatką historii Torunia oraz autorką licznych książek. Ostatnio autorką serii „Toruńskie przedmieścia sprzed lat”. W 2019 roku Katarzyna Kluczwajd skrupulatnie opisała i opracowała Podgórz, teraz przyszedł czas na Bydgoskie Przedmieście - dzielnicę wyjątkową przede wszystkim pod względem architektonicznym i niezwykle ważną dla miasta. Właśnie tu powstała zajezdnia tramwajowa, szpital, wodociągi i elektrownia. To dzielnica wojskowa, zagłębie szkolnictwa i bogata historia kinematografii.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 25.01.2020

18 stycznia 2020

W audycji z cyklu „Porozmawiajmy o kulturze” Iwona Muszytowska-Rzeszotek gościła Zuzę Wiśniewską - wokalistkę, autorkę tekstów i kompozytorkę, ukuleleistkę a także obserwatorkę świata. Jak mówi o sobie artystka - pisze bo musi, a komponuje, bo dźwięki same do niej przychodzą. Zuza Wiśniewska opowiadała o swoich tekstach, muzycznych poszukiwaniach, artystycznym domu rodzinnym, inspiracjach oraz o planowanej płycie.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 18.01.2020

11 stycznia 2020

W audycji „Porozmawiajmy o kulturze” Iwona Muszytowska-Rzeszotek gości Leszka Kuchcińskiego, wieloletniego fana Elvisa Presley'a. Od pięciu lat spotykamy się z nim w okolicach kolejnych rocznic urodzin i śmierci Króla Rock'n'Rolla. Tym razem tematem rozmowy jest dzieciństwo artysty. Z opowieści Leszka Kuchcińskiego dowiadujemy się jakim dzieckiem był Elvis, kiedy i od kogo dostał pierwszą gitarę, dlaczego nie został piłkarzem, dlaczego nazywali go „mamisynkiem”, jak podrywał dziewczyny i dlaczego lubił chodzić do kościoła.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 11.01.2020

4 stycznia 2020

W pierwszej w 2020 roku audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek z cyklu „Porozmawiajmy o kulturze” podsumowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2019 w Toruniu. Jak się okazuje, to był bardzo inwestycyjny rok, nową siedzibę częściowo pozyskał Teatr Muzyczny, powstaje Muzeum Twierdzy Toruń, do Torunia powrócił Festiwal Filmowy EnergaCamerimage, Tomasz Organek zadebiutował jako pisarz a Robert Małecki zdobył nagrodę Wielkiego Kalibru za najlepszy kryminał. I o tym wszystkim, a także o tym co czeka nas 2020 roku, w audycji Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek.
Polskie Radio PiK - Porozmawiajmy o kulturze z 04.01.2020