Poniedziałek, 08 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Polskie Radio PiK » Filip

"Filip" - serial radiowy

Od 23 marca na antenie Polskiego Radia PiK

"Filip"- to pierwszy serial radiowy wyprodukowany na zlecenie Polskiego Radia PiK we współpracy z 4 innymi Rozgłośniami Regionalnymi Polskiego Radia (Radio Szczecin, Radio Gdańsk, Radio Zachód i RDC). Kolejne odcinki składają się na radiową adaptację wydanej w 1961 r. powieści Leopolda Tyrmanda.Przy pracy nad produkcją serialu pracowało około 60 osób, zespół aktorski liczył ponad 30 osób. W roli tytułowej wystąpił Antoni Królikowski. Serial wyreżyserował Krzysztof Czeczot.

Kolejne odcinki "Filipa" emitować będziemy od poniedziałku do piątku o godz. 9.15 (premiera) oraz o godz. 14.15 (powtórka). Będzie to emisja krótkich 3-4-minutowych odcinków serialu. W soboty o godz. 20.05 emitować będziemy odcinek 13-minutowy i te dłuższe odcinki publikować będziemy na stronie w zakładce: "Filip" - posłuchaj.

Filip Vincel - tytułowy bohater prozy Leopolda Tyrmanda jest 23-letnim kelnerem pracującym w 1943 r. w Park Hotelu we Frankfurcie nad Menem. Pracują w nim także: Francuzi, Włoch, Holender, Belg, Czech i Niemcy, za młodzi by iść na front. Obsługa gości tego wytwornego hotelu, to ich sposób na przetrwanie. Nie brakuje im jedzenia, dobrych alkoholi, papierosów, mają czas na odpoczynek... Żyją jakby wojny nie było, choć to właśnie wojna sprawiła, że muszą wykonywać pracę, której nienawidzą. Dlatego młoda obsługa hotelu walczy z hitlerowcami w osobliwy sposób: rozkochuje w sobie niemieckie dziewczyny, pluje dyrekcji do kawy, robi "przekręty" na kartkach żywnościowych.

Największą tragedią w życiu głównego bohatera tej fascynującej historii jest głębokie uczucie do młodej Niemki – Helli. Miłość zabroniona przez reżim, w którym cudzoziemców za taką miłość rozstrzeliwano, a młodym Niemkom golono głowy. W historii tej pojawia się również ten "trzeci": Günter – młody niemiecki lotnik.

"Filip" to powieść niezwykła, cechowana lekką i zabawna narracją, ciekawa fabułą, a przede wszystkim stanowiąca zupełnie inną powieść o wojnie niż wszystkie, które znamy.

"Filip" to historia wojny widziana z perspektywy młodego kelnera, w którym buzują hormony i emocje. To także powieść o potędze młodości, o sile miłości i o wielkiej potrzebie bliskości..."Filip" - serial radiowy na podstawie prozy Leopolda Tyrmanda

reżyseria: Krzysztof Czeczot
opracowanie muzyczne: NeoKlez

w roli tytułowej: Antoni Królikowski
narrator: Paweł Królikowski

w rolach głównych:
Anna Próchniak
Józef Pawłowski
Olga Bołądź
Cezary Żak
Izabela Kuna
Jacek Braciak
Antoni Pawlicki
Miłogost Reczek
Bartosz Gelner

produkcja dźwięku: osorno (Magdalena Kasperek, Bartosz Zajkowski)
producent wykonawczy: osorno Jadwiga Juczkowicz, Krzysztof Czeczot

Premiera na antenie Polskiego Radia PiK: 23 marca 2015 r.