Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Biznes
2022-06-30, 00:01 Reklama

Osiem fatalnych błędów podczas procesu rekrutacji [reklama]

materiał ilustracyjny
materiał ilustracyjny
Błędy podczas procesu rekrutacji zdarzają się nawet profesjonalistom. Wiedza na temat tego, jak ich uniknąć, pozwoli zapobiec zaprzepaszczeniu szansy na dobrą posadę. Jakie faux-pas popełniają najczęściej kandydaci starający się o pracę? Przedstawiamy 8 fatalnych błędów rekrutacyjnych.
Błąd 1: jedno, góra dwa standardowe podania o pracę są wystarczające

Jeden z największych grzeszków rekrutacyjnych to wysyłanie wszędzie tego samego CV i listu motywacyjnego. Tego typu dokumenty powinny być zawsze spersonalizowane, czyli dostosowane do ogłoszenia o pracę i stanowiska, o które stara się kandydat. Przykład? Nie wszystkie informacje, które są istotne z punktu widzenia pracodawcy z branży marketingu, okażą się tak samo ważne w handlu. Inne kwalifikacje będą cenione na stanowisku głównego programisty, a inne w przypadku, gdy rozmowa dotyczy wakatu w dziale obsługi klienta. Nie ma niczego złego w korzystaniu z szablonów i wzorów CV, jednak przed przesłaniem dokumentów rekrutacyjnych do pracodawcy należy je zmodyfikować pod kątem danej posady oraz konkretnych wymagań stawianych wobec kandydata.

Błąd 2: punktualność nie gra dla Ciebie roli

Kolejny karygodny błąd rekrutacyjny to brak punktualności – zarówno jeśli chodzi o termin na przesłanie CV i listu motywacyjnego, jak i deadline zadania rekrutacyjnego czy pojawienie się o czasie na rozmowie rekrutacyjnej. Takie zachowanie świadczy o braku szacunku wobec potencjalnego pracodawcy i może całkowicie przekreślić szanse na zatrudnienie. Jeśli kandydat do pracy ma skłonność do spóźnień, jest to dla rekrutera wskazówka, że w przyszłości prawdopodobnie nie będzie on realizować terminowo zadań zawodowych. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji awaryjnych – kiedy spóźnienie wynika z karambolu na autostradzie lub opóźnionego pociągu, tego typu sytuacje zwykle da się wyjaśnić.

Błąd 3: zbyt ekstrawagancki ubiór

W rekrutacji do pracy obowiązuje zasada „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Na rozmowę rekrutacyjną należy włożyć czyste, wyprasowane i dobrze dopasowane ubranie. Najlepiej, aby było ono zbliżone pod względem stylizacji do mody typowej dla branży. Dobrze sprawdzą się zestawy klasyczne, smart casual albo elegancki strój biznesowy, natomiast lepiej zrezygnować z rozwiązań takich jak:

● głęboki dekolt,
● nadmiar dodatków,
● pstrokate kolory,
● zbyt ekscentryczne ubrania.

Do zatrudnienia przybliży kandydata minimalizm i prostota, choć oczywiście od tej zasady są wyjątki. W przypadku starania się o stanowisko w branży modowej lub salonie odzieżowym wyszukana stylizacja zgodna z aktualnymi trendami okaże się strzałem w dziesiątkę.

Błąd 4: Jesteś gadułą

Kandydat do pracy, który jest pewny siebie i gadatliwy, zwykle bardzo dobrze radzi sobie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy zamiast skoncentrować się na historii zatrudnienia i umiejętnościach, dana osoba opowiada zbyt dużo o swoim życiu prywatnym albo dzieli się osobistymi przemyśleniami na tematy niezwiązane z branżą. Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy – jak sama nazwa wskazuje – kwalifikacji, dlatego nie należy podczas spotkania z rekruterem zbyt często zmieniać tematu. Odpowiadanie pełnym zdaniem, a także podawanie prawdziwych przykładów z poprzedniego miejsca pracy jest jak najbardziej profesjonalne, lecz wplatanie do odpowiedzi anegdotek z życia – nie.

Błąd 5: lubisz mówić o innych

Do popularnych błędów rekrutacyjnych zaliczana jest również nadmierna wylewność oraz oczernianie poprzednich miejsc pracy. Rozmowa rekrutacyjna to nie miejsce na stawianie byłego pracodawcy w czarnym świetle, nie wolno też podczas niej opowiadać o złych relacjach z szefostwem lub kolegami z pracy. Takie zachowanie może świadczyć o braku lojalności, co zniechęci przyszłego pracodawcę. Historia lubi się powtarzać – istnieje duża szansa, że pracownik będzie w przyszłości krytykować także tę firmę, do której właśnie rekrutuje!

Błąd 6: twój cel zawodowy: jak najszybciej do emerytury

Jeśli Twoje motto to „Pracować, aby się nie napracować”, takie nastawienie nie jest mile widziane, bez względu na branżę. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto pokazać swój entuzjazm oraz zaangażowanie, a nie obojętność czy też chęć zarabiania jak największych pieniędzy za nicnierobienie. Rekruterzy postrzegają takiego potencjalnego pracownika jako zupełnie nieprzydatnego, ponieważ nie wnosi wartości dodanej do firmy, a przy każdej możliwej okazji może się przenieść gdzieś indziej, gdzie oferują wyższe zarobki.

Błąd 7: koncentrujesz się głównie na swoich słabych stronach

Rozmowa rekrutacyjna składa się z wielu pytań dotyczących zarówno mocnych, jak i słabych stron. Nie każdy kandydat do pracy wie jednak, jak sprzedać swoje słabe strony jako mocne. Cała sztuka polega na przedstawieniu przyszłemu pracodawcy swoich pięt achillesowych i następnie opowiedzeniu o sytuacjach, w których udało się zaradzić problemowi. Dzięki takiemu ukierunkowaniu rozmowy pracodawca przekona się, że kandydat ma pewne wady jak każdy człowiek, ale nie będą one mieć negatywnego wpływu na jego karierę zawodową.

Błąd 8: jesteś zbyt emocjonalny

Osoby, które miały długą przerwę w zatrudnieniu, np. ze względu na rodzicielstwo, kłopoty w życiu prywatnym lub poważną chorobę, często podchodzą bardzo emocjonalnie do pisania listu motywacyjnego oraz rozmów kwalifikacyjnych. Tymczasem podczas rekrutacji warto skupiać się na swoich umiejętnościach i doświadczeniach, natomiast nie należy przesadzać z osobistymi przemyśleniami na tematy niezwiązane z pracą. Rekrutera nie będzie bowiem interesować, czy Twoje dziecko dobrze radzi sobie w żłobku – ważniejszą rolę odgrywa dla niego, czy to Ty sprawdzisz się w miejscu pracy.

Oto 8 największych błędów popełnianych przez osoby starające się o pracę. Wiele z wymienionych powyżej zachowań może całkowicie przekreślić szanse na zatrudnienie, dlatego wiedza na ich temat jest bardzo istotna. Dzięki zastosowaniu się do naszych wskazówek unikniesz wpadek podczas rozmowy kwalifikacyjnej, co przybliży Cię do wymarzonej posady.

Biznes

2022-08-12, godz. 11:10 Audiobooki i ebooki w Twoim telefonie [reklama] Wszechobecna rewolucja cyfrowa dziejąca się na naszych oczach objęła swoim działaniem smartfony. Gwałtownie rosnąca wielkość pamięci telefonów umożliwia… » więcej 2022-08-11, godz. 11:54 Jak wygląda sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki w 2022 roku? [reklama] Sprzedaż energii elektrycznej z fotowoltaiki notuje aktualnie większe zyski niż kiedykolwiek. Okazuje się, że nowy system rozliczeń z prosumentami, który… » więcej 2022-08-11, godz. 08:18 Badanie: Polacy coraz częściej pracują po godzinach i to... za darmo Polacy coraz częściej zostają w pracy po godzinach; badania wykazują, że pracownicy tygodniowo wykonują średnio 5 h 48 minut dodatkowej pracy za darmo -… » więcej 2022-08-11, godz. 06:50 Cenowe tąpnięcie na stacjach benzynowych. Ulga dla portfela W drugim tygodniu sierpnia benzyna 95 staniała o 33 gr/l; jej cena spadła poniżej 7 zł. To cenowe tąpnięcie na stacjach - ocenili analitycy e-petrol.pl… » więcej 2022-08-10, godz. 10:45 Do banków napływają setki tysięcy wniosków o ustawowe wakacje kredytowe Około 850 tys. wniosków o wakacje kredytowe złożono we wszystkich bankach - powiedział w środę (10 sierpnia) prezes Związku Banków Polskich Krzysztof… » więcej 2022-08-10, godz. 08:59 Laptop gamingowy do 5.000,00 zł - ranking polecanych modeli [reklama] Laptopy gamingowe to najwyższej klasy sprzęty, stworzone dla najbardziej wymagających użytkowników. Najbardziej zaawansowane, innowacyjne technologie zwykle… » więcej 2022-08-08, godz. 16:10 KOWR: tegoroczne plony zbóż mogą być wyższe, niż w 2021 r. Tegoroczne plony zbóż ozimych i jarych mogą być wyższe, niż w roku ubiegłym, co pozwoli na uzyskanie dobrych zbiorów pomimo zmniejszenia powierzchni uprawy… » więcej 2022-08-06, godz. 07:33 Zadbaj o zdrowy sen z komfortowym wyposażeniem sypialni [reklama] Zdrowy sen jest podstawą naszego funkcjonowania. Jednak niełatwo zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu. Przeczytaj o tym, dlaczego warto przyjrzeć się… » więcej 2022-08-05, godz. 14:40 Przeniesienie numeru na kartę to minimum formalności [reklama] Dzień, dwa, no, góra trzy! Tyle trwa przeniesienie numeru na kartę. To naprawdę minimum formalności. Dlatego, kiedy na rynku pojawi się nowa, ciekawa oferta… » więcej 2022-08-04, godz. 09:02 Darmowy VPN - czy to bezpieczne? [reklama] Mało jest rzeczy, tak bardzo przekonujących do wyboru jakiegoś produktu czy usługi, jak słowo “za darmo”. Niestety, wraz z tym bardzo rzadko idzie odpowiednia… » więcej
1234567