Z PR PiK płyniemy z nurtem Wisły. „Za każdym razem rzeka jest inna [wideo, zdjęcia]
„Wiślane Wici Doliny Dolnej Wisły" to turystyczny projekt realizowany w naszym regionie. Składa się z wielu wydarzeń, które łączy jedno - Królowa Polskich Rzek. O tym, w jaki sposób można poznawać Wisłę - było we wtorkowym „Wakacyjnym przewodniku po regionie”.
Ze swoimi gośćmi Maciej Wilkowski umówił się nad Wisłą, na zrewitalizowanym nabrzeżu na przystani w Fordonie. Wszyscy wsiedli na łódź i udali się w rejs.
- Razem z mężem Tomaszem prowadzimy rejsy komercyjne. Mąż wpływa po Brdzie, ja po Wiśle - opowiadała Anita Błaszkiewicz. - Oczywiście wybrałam to, co piękniejsze. W ramach projektu mamy różnego rodzaju wycieczki. Pływanie po Wiśle nigdy się nie nudzi, sprawia wielką przyjemność. To jest dzika rzeka i naprawdę dużo ciekawych rzeczy można tu spotkać - różnego rodzaju ptactwo, roślinność. Za każdym razem Wisła jest inna. Teraz jest wyjątkowo spokojna, mamy wysoki stan wód, ale można wypłynąć w pięknym słońcu i wrócić w burzy, bo też tak się nam zdarzyło.
Projekt „Wiślane Wici Doliny Dolnej Wisły" ma kilku partnerów, ale jego głównym organizatorem jest Bydgoska Organizacja Turystyczna Bylot. - Jest to projekt rozwojowy, aspiracyjny, który stawia na rozwijającą się współpracę, na budowanie porozumień, zaufania, poszukiwanie partnerów - opowiada szef Karol Słowiński. - „Wiślane Wici" to jest zaproszenie do współpracy. To jest „słanie wici", czyli jakby takich zaproszeń do współpracy - to jest istota tego projektu, stąd też aż sześciu partnerów jest członkami tego porozumienia. Natomiast są jeszcze inne firmy, które dołączają się na zupełnie innych zasadach: komercyjnych, niekomercyjnych, czyli jest to projekt bardzo rozwojowy.
Jednego z partnerów projektu, czyli Chełmno, reprezentuje Agnieszka Kowalkowska. - Chciałabym dopowiedzieć o „Konstelacji Dobrych Miejsc", bo Dolina Dolnej Wisły jest jednym z markowych produktów właśnie tych konstelacji - opowiadała. - My w tym partnerstwie sześciu podmiotów chcemy pokazać, że bardzo nam na Wiśle i Dolinie Dolnej Wisły zależy. To wszystko, co robimy jest też w klimacie „slow" i „flow". Przychodzimy tutaj odpocząć, nabrać sił, wyciszyć się, a z drugiej strony jest to „flow", pozytywny przepływ i to, jak rzeka przez nas przepływa... My naprawdę czujemy się w lekkiej euforii i to jest to nasze „flow".
Więcej w relacji Macieja Wilkowskiego poniżej.
Relacje z innych naszych podróży po regionie zamieszczone są TUTAJ.
- Pływanie po Wiśle nigdy się nie nudzi, sprawia wielką przyjemność - mówią organizatorzy rejsów/wideo: Maciej Wilkowski, montaż Izabela Langner
Zobacz także
Zawołanie, dźwięki trąby i dzwonu. Tak się wkracza na teren Grodu Foluszek [zdjęcia]
2026-08-13, 09:01Co trzeba zrobić aby dostać się do Grodu Foluszek? Nasza reporterka musiała krzyczeć i uruchomić dzwon przy wrotach, zanim dostała szansę na rozmowę z kasztelanem. O tym miejscu opowiadaliśmy w „Wakacyjnym przewodniku po regio… Czytaj dalej »
Wszystkiego o jajku dowiesz się w...Jajkowie. W „Wakacyjnym przewodniku po regionie" zaglądamy do wioski tematycznej
2026-08-10, 09:20To tam przez cały rok trwa Wielkanoc, odbywają się warsztaty zdobienia jajek, działa galeria jajka i obowiązuje jajeczne menu. W „ Wakacyjnym przewodniku po regionie' wybraliśmy się do Jajkowa (powiat brodnicki), gdzie działa wioska… Czytaj dalej »
W Gostycynie historia kołem się toczy i pędzi po torach [„Wakacyjny przewodnik po regionie”]
2026-08-07, 08:55W Borach Tucholskich zachwycają nie tylko leśne krajobrazy. Atrakcje, które przykuwają uwagę turystów, stoją tuż przy drodze. To zabytkowe pojazdy z wyjątkową historią. Czytaj dalej »
Ruiny zamku w Bobrownikach przyciągają niczym „magnes”. Gmina z bogatą historią w „Wakacyjnym przewodniku po regionie”
2026-08-05, 09:20W lasach bogactwo grzybów, w rzece - ryb. Do tego turystyczne szlaki rowerowe i ruiny zamku malowniczo położone nad Wisłą, a w Wiśle wraki statków. W „Wakacyjnym przewodniku po regionie” odwiedziliśmy gminę Bobrowniki. To raj… Czytaj dalej »
To tutaj kręcono serial „Pan Samochodzik i templariusze" [„Wakacyjny przewodnik po regionie"]
2026-08-03, 09:00W jednej z izb można spotkać ducha, a w innej położyć się na łożu sprawiedliwości. Jakie jeszcze atrakcje czekają na nas na zamku w Radzyniu Chełmińskim? Czytaj dalej »
Zaglądamy do „Kujawskiej Jerozolimy" [„Wakacyjny przewodnik po regionie"]
2026-07-31, 09:00Kalwarię Pakoską tworzą 24 kapliczki i 2 kościoły rozlokowane na ponad 30 ha parku. Jeszcze tam nie byliście? To posłuchajcie. Czytaj dalej »
Idealne miejsce na odpoczynek od codzienności. Wdecki Park Krajobrazowy w „Wakacyjnym przewodniku po regionie"
2026-07-29, 09:40Mieszkańcy dużych miast coraz częściej podczas urlopu szukają przede wszystkim spokoju i ciszy. Wiemy już, że cisza stała się dziś swoistym luksusem, a problemem jest także zanieczyszczenie światłem, które utrudnia podziwianie… Czytaj dalej »
Wycieczka rowerem po regionie? Koniecznie odwiedź Bory Tucholskie! [„Wakacyjny przewodnik po regionie"]
2026-07-22, 09:20Bory Tucholskie to dobre miejsce na rowerowe wycieczki. W „Wakacyjnym przewodniku po regionie' podpowiadamy między innymi, w jaki sposób zaplanować wycieczkę, jak wytyczyć trasę, żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje oraz na co warto… Czytaj dalej »
Średniowieczny obiekt obronny ma ponownie stanąć w Gostycynie [„Wakacyjny przewodnik po regionie"]
2026-07-20, 09:00To pochodząca z XII-XIII wieku wieża, która była częścią grodziska Burchat. Kto ją zniszczył i jakie są plany z nią związane? Czytaj dalej »