Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.   Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michała
Polskie Radio PiK » Muzyka źródeł » Archiwum audycji
2016-01-20, 18:00 Adam Droździk

2016

28 grudnia: Sylwestrowi Gov't Mule

Sylwestrowe koncerty grupy Gov’t Mule stały się już tradycją w muzycznym świecie. A kiedy lepiej przypomnieć sobie jeden z nich, jak nie na kilka dni przed Sylwestrem? Najbliższe wydanie audycji „Muzyka źródeł” wypełnią nagrania live z trzypłytowego albumu „Mullennium”, a wśród nich kilkunastominutowa wersja utworu „Simple Man” grupy Lynyrd Skynyrd.

21 grudnia: Bluesowi The Rolling Stones

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi czas prezentów. Niesamowity prezent zrobili swoim fanom muzycy zespołu The Rolling Stones – 2 grudnia ukazał się ich nowy album, pierwsza od ponad dekady studyjna płyta, „Blue & Lonesome”. Słuchaczy „Muzyki źródeł” ten prezent powinien cieszyć szczególnie, bo płytę od deski do deski wypełnia blues i utwory takich ikon gatunku jak Jimmy Reed, Willie Dixon, Eddie Taylor, Little Walter czy Howlin’ Wolf. Ten longplay wypełni najbliższe wydanie audycji.

18 grudnia (wyjątkowo niedziela): Nieznany współczesny blues

Duże bluesowe wytwórnie zapewniają swoim artystom potężne, promocyjne wsparcie. Tym, którzy swoje płyty wydają własnymi siłami z pomocą przychodzą niezależni promotorzy, tacy jak Amerykanin Frank Roszak, który dba o to, żeby ciekawi bluesowi wykonawcy mieli szansę dotrzeć do uszu radiosłuchaczy na całym świecie. Ten odcinek „Muzyki źródeł” wypełni muzyka ze skarbnicy Franka Roszaka, czyli fragmenty płyt mało znanych, a interesujących wykonawców. W programie: Eliza Neals, Jeff Jensen, Jeff Chaz, Tas Cru, Balkun Brothers.

3 grudnia (wyjątkowo sobota): Zapomniane soulowe głosy

Klasyczy soul i nagrania z lat sześćdziesiątych to dźwięki, po które „Muzyka źródeł” sięga co jakiś czas. W najbliższym, wyjątkowo sobotnim wydaniu, jak na dźwięki dla koneserów przystało, odłożymy na chwilę znane nazwiska i przysłuchamy się dwóm bardzo ciekawym, acz zapomnianym wykonawcom. Wystąpią: Clay Hammond i ZZ Hill.

23 listopada: Wspomnienia z Hard Rock Pub Pamela

Zwykle w „Muzyce źródeł” pojawiają się płyty artystów, których nie mieliśmy i prędko nie będziemy mieli okazji słuchać na żywo. Ale w regionie dzieje się tak dużo i odbywa się tak dużo interesujących koncertów, także około-bluesowych, że warto przysłuchać się tym muzykom, którzy już tu grali. Co ich łączy? Wszyscy występowali w toruńskim Pubie Pamela. W audycji pojawią się: Johnny Mastro & Mama’s Boys, Carvin Jones, Tim Mitchell, Lewis Hamilton.

16 listopada: Nowy John Mayer?

Kilka dni temu popularny Twitter zadrżał w posadach – John Mayer, który ostatnimi czasy więcej odpoczywa niż działa muzycznie opublikował tweeta z tajemniczą informacją: „17 listopada, Love On The Weekend”. Fani od razu podchwycili temat i pojawiły się spekulacje – nowa piosenka, a może już nowa płyta? Tak czy owak Mayer znowu jest na językach i z tego powodu warto przypomnieć go w „Muzyce źródeł”. Program wypełnią obszerne fragmenty znakomitego wydawnictwa „Where The Light Is”.

9 listopada: Toruń Blues Meeting

Już niebawem, 18 i 19 listopada, w toruńskim klubie Od Nowa odbędzie się 27. edycja festiwalu Toruń Blues Meeting. W programie jak zwykle sporo ciekawych wykonawców, goście z zagranicy i zespół Dżem, który w meetingowy horyzont wrósł już na stałe. To o meetingu będziemy mówić w najblizszym wydaniu „Muzyki źródeł”, a dźwiękowym tłem będzie płyta stanowiąca przypomnienie jednej z poprzednich edycji - „Come Together Live!”, John „Broadway” Tucker i Leszek Cichoński.

2 listopada: Wspomnienie o Otisie Clay’u

Początek listopada to czas kiedy wspominamy tych, którzy odeszli - także artystów. Z początkiem tego roku odszedł Otis Clay, jeden z ostatnich klasycznie soulowych wokalistów. Jego osobę będziemy wspominać w najbliższym odcinku „Muzyki źródeł”. Audycję wypełnią nagrania z płyty kompaktowej „Live! Otis Clay” – albumu wydanego dotąd tylko w Japonii i tylko na winylu.

26 października: Chicagowski Delmark

Chicagowski Delmark to dla miłośników bluesa i jazzu wytwórnia kultowa, prezentująca to, co najlepszego ma do zaoferowania chicagowska scena muzyczna. W najbliższym odcinku „Muzyki źródeł” przysłuchamy się fragmentom czterech płyt z katalogu wytwórni – od surowego bluesa, po jazzową awangardę. Zagrają m.in. Arthur „Big Boy” Crudup i The Kahil El’Zabar Quartet.

19 października: Lynyrd Skynyrd i przyjaciele

W listopadzie 2014 roku, w historycznym Fox Theatre w Atlancie w stanie Georgia, plejada gwiazd amerykańskiej muzyki pojawiła się na jednej scenie aby oddać hołd muzyce jednego z najbardziej wpływowych amerykańskich zespołów w historii, Lynyrd Skynyrd. W piosenkach ikon southern-rocka zaprezentowali się tego wieczora m.in. Trace Adkins, zespół Alabama, Gregg Allman, Warren Haynes z Gov’t Mule, John Hiatt czy Robert Randolph. Zapis tego wyjątkowego koncertu znalazł się na albumie pt. "Lynyrd Skynyrd: One More For The Fans", którego fragmenty wypełnią najbliższy odcinek "Muzyki źródeł".

123456