Sobota, 16 października 2021 r.   Imieniny: Gawła, Ambrożego
Polskie Radio PiK » Szepty Rzeki
ogłoszenie własne nadawcy

Słuchowisko o Bydgoszczy

Barki na Brdzie w Bydgoszczy. Fot. szeptyrzeki.pl
Barki na Brdzie w Bydgoszczy. Fot. szeptyrzeki.pl
„Szepty Rzeki” - słuchowisko w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego z muzyką Piotra Salabera zabrzmi w Nowy Rok na antenie Polskiego Radia PiK. Dzieło Maji Margasińskiej i Wawrzyńca Kostrzewskiego powstało na podstawie sztuki Agaty Kowalczyk pt. „Fyrtel”.

Spektakl radiowy „Szepty Rzeki” zrealizowano w ramach obchodów 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Polski. Jego tematyka dotyczy dziejów grodu nad Brdą i Wisłą. Jest to pierwsze w historii słuchowisko, w którym akcja rozgrywa się w Bydgoszczy. Dźwięki miasta i nieodłączny szum rzeki są wyjątkowym tłem dla poetyckiej, opartej na faktach opowieści, splatającej los bohaterów z historią rodzącej się bydgoskiej niepodległości.

Inspiracją do powstania scenariusza była „Barka Lemara” cumująca przy nabrzeżu Brdy – symbol ważnej historii miasta związanej z kulturą ludzi wody. Akcja wydarzeń w słuchowisku przenosi Słuchacza w czasie do lat 20. XX wieku, kiedy to bydgoski port rzeczny był jednym z najważniejszych punktów międzynarodowej trasy wodnej z Berlina do Gdańska, Białorusi i miast południa Polski.
źródło: szeptyrzeki.pl

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia pt. „Szepty Rzeki” miało swoją premierę 12 grudnia 2020 roku na antenie radiowej „Jedynki”.

1 stycznia 2021 roku o godz. 15.05 dzieło Maji Margasińskiej i Wawrzyńca Kostrzewskiego z muzyką Piotra Salabera zabrzmi na antenie Polskiego Radia PiK. O godz. 16.00 po emisji słuchowiska odbędzie się spotkanie z jego realizatorami.

Zaprasza Magda Jasińska.