Sobota, 24 lipca 2021 r.   Imieniny: Kingi, Krystyny
Polskie Radio PiK » Z teatru na radiową antenę
Forum Rolnika 2021

Słuchowiska pod choinkę

W listopadzie br. Teatr Kameralny w Bydgoszczy zaprosił na „Wielką wyprawę na drugi koniec miasta” – słuchowisko oparte o sztukę Szymona Jachimka, które powstało we współpracy z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy oraz Polskim Radiem PiK. Właśnie na antenie radiowej tekst miał swój premierowy odczyt. W nagraniach wzięli udział wszyscy aktorzy Teatru Kameralnego, muzykę skomponował Piotr Salaber, a w jednej z ról można było również usłyszeć gościnnie występującego autora.

W grudniowej ofercie pojawiły się słuchowiska wpisujące się śmiało w charakter świąteczny, zrealizowane w oparciu o „Wigilię w domku z piernika” i „Świąteczną sałatkę” - dwa teksty Marty Guśniowskiej, nagrodzonej niedawno w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za „najlepszy dramat”.

Podobnie jak „Wielka wyprawa na drugi koniec miasta”, oba słuchowiska zostaną wyemitowane na antenie Polskiego Radia PiK. Pierwsze będzie można usłyszeć w samą Wigilię, 24 grudnia, o godz. 18:00, a kolejne w drugi dzień Świąt, 26 grudnia, o godz. 13:00. Udział wezmą aktorzy Teatru Kameralnego oraz zaproszeni gościnnie aktorzy, w tym m.in. Mateusz Damięcki.
Sztuki Marty Guśniowskiej w sposób niebanalny prezentują świąteczną tematykę. Autorka zaprasza do spojrzenia na święta z perspektywy węgielków, garnka, myszy czy podgrzewacza. Jest tu humor, śmiech, żart, ale też miejsce na refleksję i przypomnienie, o co tak naprawdę chodzi we wspólnym spędzaniu Wigilii.

Marta Guśniowska mruga do odbiorców okiem, równocześnie dając im prztyczka w nos. Z uśmiechem grozi palcem – oj, oj, żeby w Święta tylko dekorować, jeść i odpoczywać, niedoczekanie wasze! A że ten prztyczek trafia w nos z marchewki – to tylko dodaje piernikowi i świątecznej sałatce smaku.

Do spędzania „Gwiazdki w Kameralnym” Teatr Kameralny zaprasza całe rodziny. Siedząc przy wigilijnym stole, jedząc pierniczki i uśmiechając się do siebie nawzajem, można równocześnie słuchać zabawnej, mądrej opowieści. To świetny, nietypowy sposób na wspólne, familijne przeżycie Bożego Narozenia.