Przed podróżą: szybki test na COVID-19 bez wychodzenia z domu
TestifiX to nowa usługa dostępna w Warszawie i Poznaniu, umożliwiająca pobranie materiału do badań na COVID-19 w domu, niezależnie od tego, jaki rodzaj testu jest wymagany w danym kraju. Proces diagnostyczny trwa zaledwie sześć godzin, a wyniki badania są dostępne na platformie online. Podróżujący mogą pobrać certyfikat przez aplikację lub pocztą elektroniczną.
Przy wejściu do samolotu poza ważnym biletem pasażerowie muszą obecnie okazać negatywny wynik testu na COVID-19. Często podróżni nie mają dostatecznej wiedzy jakiego typu testów wymaga kraj docelowy, ani gdzie przeprowadzić stosowne badanie.
Z pomocą może im przyjść nowa na polskim rynku usługa o nazwie TestifiX. Wystarczy w specjalnej aplikacji zamówić zestaw wymazowy podając jednocześnie kraj, do którego zamierzamy polecieć. Po otrzymaniu zestawu pod wirtualnym nadzorem medyka wykonujemy test w domu, a próbkę przekazujemy kurierowi. Próbka zostaje dostarczona przez kuriera do laboratorium ALAB. Proces diagnostyczny zajmuje tylko 6 godzin, a wynik badania uzyskujemy jeszcze tego samego dnia na platformie online. Certyfikat testu znajduje się w aplikacji. Może być też dostarczony do klienta w formie wiadomości e-mail.
Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa klientów TestifiX stosuje rozwiązania do weryfikacji i szyfrowania danych (Keyless Signature Infrastructure Blockchain) dostarczane przez firmę Guardtime. Współpracuje ona ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) przy wykorzystaniu tej samej technologii nad certyfikatami szczepiennymi.
- Brak wiarygodnych informacji, ciągle zmieniające się przepisy i ograniczona możliwość sprawdzania restrykcji na rządowych stronach internetowych sprawiała, że podróżowanie, które kiedyś było przyjemne, zaczęło być bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem - mówi dr Michel Bielecki, jeden z pomysłodawców TestifiX. Bielecki na początku pandemii koronawirusa stacjonował jako lekarz wojskowy we Włoszech, 100 km na północ od Bergamo. W obliczu braku patyczków do wymazu wraz z przyjacielem inżynierem wpadli na pomysł wykorzystania technologii 3D do ich drukowania. Po badaniach klinicznych i uzyskaniu certyfikatu CE ich patyczki trafiły do szwajcarskich sił zbrojnych, a także do TestifiX.
- Rozwijamy się szybko. Jesteśmy już w dwóch dużych polskich miastach. To rezultat wysokiego zainteresowania ludzi. Wciąż dostajemy mnóstwo zapytań o inne części Polski i mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości nasze usługi będą już dostępne we wszystkich dużych miejscowościach - dodaje Bielecki.
Testifix prowadzi zespół lekarzy i inżynierów ze Szwajcarii. Dzięki nawiązaniu współpracy z jedną z największych sieci laboratoryjnych w Polsce (ALAB), startup oferuje telemedyczne rozwiązanie do pobierania próbek w domu, sprawdza potrzebne regulacje dla pasażerów i gwarantuje wyniki tego samego dnia. Więcej informacji o usłudze oraz aplikacji na stronie - https://www.testifix.com.
Zobacz także
Nauczyciel z Włocławka pilnie potrzebuje osocza od dawcy z grupą ABRh-
2020-10-31, 18:31Nauczyciel z włocławskiego liceum potrzebuje osocza ozdrowieńców. Ireneusz Wrzecionkowski - anglista z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej we Włocławku w połowie października zachorował na Covid-19. Jego stan jest… Czytaj dalej »
Koronawirus: raport z 31 października - 21897 zakażeń, region:1461
2020-10-31, 11:33Koronawirus nadal sieje spustoszenie. Według sobotnich (31.10.) statystyk Ministerstwa Zdrowia, minionej doby zmarło z jego powodu 280 osób, 9 z kujawsko-pomorskiego. Czytaj dalej »
Terytorialsi powoływani do wsparcia służb medycznych
2020-10-30, 14:12Wszystkie ręce na pokład w Kujawsko-Pomorskiej 8. Brygadzie Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze otrzymali powołanie w trybie natychmiastowym. Jak poinformował płk. Krzysztof Stańczyk, chodzi głównie o wsparcie służb medyczny… Czytaj dalej »
Gastro Stypa na Starym Rynku w Bydgoszczy. Protest branży gastronomicznej.
2020-10-29, 20:49Otwarcia restauracji i barów domagali się przedstawiciele branży gastronomicznej, którzy w czwartek protestowali na Starym Rynku w Bydgoszczy. Protest miał formę happeningu - symbolicznej stypy z pustymi talerzami z nazwami lokali. Czytaj dalej »
Dodatek zagrożeniowy dla wszystkich i dodatkowy personel - żadania pracowników DPS w Toruniu
2020-10-29, 19:54Podwyżek wynagrodzenia dla całej załogi, a nie tylko dla osób narażonych na bezpośredni kontakt z koronawirusem, żądają pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Toruniu. W placówce brakuje też rąk do pracy. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590