Przed podróżą: szybki test na COVID-19 bez wychodzenia z domu
TestifiX to nowa usługa dostępna w Warszawie i Poznaniu, umożliwiająca pobranie materiału do badań na COVID-19 w domu, niezależnie od tego, jaki rodzaj testu jest wymagany w danym kraju. Proces diagnostyczny trwa zaledwie sześć godzin, a wyniki badania są dostępne na platformie online. Podróżujący mogą pobrać certyfikat przez aplikację lub pocztą elektroniczną.
Przy wejściu do samolotu poza ważnym biletem pasażerowie muszą obecnie okazać negatywny wynik testu na COVID-19. Często podróżni nie mają dostatecznej wiedzy jakiego typu testów wymaga kraj docelowy, ani gdzie przeprowadzić stosowne badanie.
Z pomocą może im przyjść nowa na polskim rynku usługa o nazwie TestifiX. Wystarczy w specjalnej aplikacji zamówić zestaw wymazowy podając jednocześnie kraj, do którego zamierzamy polecieć. Po otrzymaniu zestawu pod wirtualnym nadzorem medyka wykonujemy test w domu, a próbkę przekazujemy kurierowi. Próbka zostaje dostarczona przez kuriera do laboratorium ALAB. Proces diagnostyczny zajmuje tylko 6 godzin, a wynik badania uzyskujemy jeszcze tego samego dnia na platformie online. Certyfikat testu znajduje się w aplikacji. Może być też dostarczony do klienta w formie wiadomości e-mail.
Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa klientów TestifiX stosuje rozwiązania do weryfikacji i szyfrowania danych (Keyless Signature Infrastructure Blockchain) dostarczane przez firmę Guardtime. Współpracuje ona ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO) przy wykorzystaniu tej samej technologii nad certyfikatami szczepiennymi.
- Brak wiarygodnych informacji, ciągle zmieniające się przepisy i ograniczona możliwość sprawdzania restrykcji na rządowych stronach internetowych sprawiała, że podróżowanie, które kiedyś było przyjemne, zaczęło być bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem - mówi dr Michel Bielecki, jeden z pomysłodawców TestifiX. Bielecki na początku pandemii koronawirusa stacjonował jako lekarz wojskowy we Włoszech, 100 km na północ od Bergamo. W obliczu braku patyczków do wymazu wraz z przyjacielem inżynierem wpadli na pomysł wykorzystania technologii 3D do ich drukowania. Po badaniach klinicznych i uzyskaniu certyfikatu CE ich patyczki trafiły do szwajcarskich sił zbrojnych, a także do TestifiX.
- Rozwijamy się szybko. Jesteśmy już w dwóch dużych polskich miastach. To rezultat wysokiego zainteresowania ludzi. Wciąż dostajemy mnóstwo zapytań o inne części Polski i mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości nasze usługi będą już dostępne we wszystkich dużych miejscowościach - dodaje Bielecki.
Testifix prowadzi zespół lekarzy i inżynierów ze Szwajcarii. Dzięki nawiązaniu współpracy z jedną z największych sieci laboratoryjnych w Polsce (ALAB), startup oferuje telemedyczne rozwiązanie do pobierania próbek w domu, sprawdza potrzebne regulacje dla pasażerów i gwarantuje wyniki tego samego dnia. Więcej informacji o usłudze oraz aplikacji na stronie - https://www.testifix.com.
Zobacz także
Przechorowałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż innym! [informatory dla ozdrowieńców i chorych]
2020-11-12, 08:04Leczenie osoczem ozdrowieńców z COVID-19 jest jednym z podstawowych elementów postępowania u pacjentów w stadium pełnoobjawoym COVID-19 i znajduje się w rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźny… Czytaj dalej »
W regionie zajętych 1027 z 2144 łóżek covidowych i 102 ze 178 respiratorów
2020-11-11, 20:33W regionie kujawsko-pomorskim zajętych jest 1027 z 2144 łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19 - poinformował w środę urząd wojewódzki w Bydgoszczy. W regionie wolnych jest 76 ze 178 respiratorów dla zakażonych… Czytaj dalej »
Baczność! W Grudziądzu wymaz w drive-thru zrobią żołnierze WOT
2020-11-11, 19:34Punkt drive-thru przy grudziądzkim szpitalu jest już gotowy. Od czwartku będzie tam można zrobić wymazy. Czytaj dalej »
Mikrogranty dla firm. Marszałkowski pakiet antykryzysowy na czas epidemii
2020-11-10, 17:48Ponad 10 milionów złotych wynosi pula w powtarzanym naborze wniosków o udzielane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego mikrogranty inwestycyjne dedykowane małym i średnim firmom. Tym razem o wsparcie mogą się ubiegać przedsiębiorcy… Czytaj dalej »
Liczymy wolne łóżka covidowe w regionie. Na razie jest ich więcej
2020-11-10, 07:04W województwie kujawsko-pomorskim zajętych jest 1021 z 2103 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 - poinformował bydgoski Urząd Wojewódzki. Jeśli chodzi o respiratory dla osób zakażonych koronawirusem, wolnych jest 76 ze 178. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590