W maseczkach, z limitem osób. W przedświąteczną niedzielę zrobisz zakupy
W niedzielę (28 marca) sklepy są otwarte. To druga handlowa niedziela w 2021 roku, przypadająca na weekend przed Wielkanocą. W sklepach obowiązuje ścisły rygor sanitarny i limit osób.
Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. W tym roku sklepy będą otwarte jeszcze w ostatnią niedzielę kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia obowiązują nowe obostrzenia w związku z pandemią koronawirusa. Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadziła - poza obowiązującymi wcześniej ograniczeniami - zakaz handlu detalicznego artykułami budowlanymi, artykułami do remontu i meblami w obiektach o powierzchni powyżej 2000 m kw., a także zakaz działalności salonów fryzjerskich i urody, salonów kosmetycznych, studiów tatuażu oraz piercingu.
Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem działających w nich m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.
Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.
We wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje wymóg noszenia maseczek ochronnych zasłaniających usta i nos. Sklepy mają obowiązek udostępniać klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji dłoni.
Zobacz także
Rozprawy bez udziału publiczności. Ograniczenia w sądach
2020-03-12, 14:01Prezes Sądu Okręgowego w Toruniu Barbara Wiśniewska podjęła w czwartek decyzję o ograniczeniu dostępu osób postronnych do sal rozpraw i innych pomieszczeń sądu. Rozprawy będą toczyły się bez udziału publiczności i mediów. Czytaj dalej »
Harcerze robią zakupy seniorom. Obywatelskie Patrole Pomocy w Koronowie
2020-03-12, 13:23Instruktorzy Hufca ZHP Koronowo utworzyli mobilne Obywatelskie Patrole Pomocy. To odpowiedź na apel rządu i samorządów, by w czasie ryzyka zarażenia koronawirusem pomagać starszym ludziom. Czytaj dalej »
Biletu nie kupisz u kierowcy. Bydgoski Zarząd Dróg chroni pracowników
2020-03-12, 12:47Od soboty (14 marca) w bydgoskich autobusach i tramwajach nie będzie można kupić biletów u motorniczego i kierowcy. To środek prewencji przed koronawirusem podjęty przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Czytaj dalej »
Poseł Latos: W walce z koronawirusem trzeba działać bardzo wcześnie i radykalnie
2020-03-12, 10:58- Środki ostrożności, które zostały podjęte w sprawie zagrożenia epidemiologicznego są zasadne, ale powinniśmy unikać paniki - mówił poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia, który był gościem „Rozmowy… Czytaj dalej »
Oddział nowotworów przeniosą do szpitala dziecięcego. Chcą chronić pacjentów
2020-03-12, 09:14Oddział chemioterapii nowotworów, w związku z zagrożeniem koronawirusem, zostanie po niedzieli przeniesiony z budynku, w którym znajduje się szpital zakaźny w Toruniu do szpitala dziecięcego - poinformował rzecznik lecznicy. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590