Handlowcy: przygotowana wcześniej lista usprawni świąteczne zakupy
Lista rzeczy do kupienia, zakupy w pojedynkę i najlepiej robione w środku dnia - to sposób na sprawne i bezpieczne zakupy świąteczne po otwarciu galerii handlowych - wskazują organizacje branży handlowej w poradniku "Jak zaplanować bezpieczne zakupy świąteczne".
W związku z pełnym otwarciem centrów handlowych od soboty, 28 listopada, Polska Rada Centrów Handlowych, Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług i Związek Pracodawców Polskich Obiektów Handlowych i Partnerów przygotowały dla klientów listę porad, w której przypominają o odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i inne osoby przebywające w obiektach handlowych, i która ma pomóc „w sprawnej realizacji zakupów”.
Handlowcy podkreśli przy tej okazji, że na przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i zakupy prezentów pozostały cztery tygodnie, podczas których - jak ocenili - wszyscy zdążą kupić potrzebne produkty.
Jak przypomnieli, jednym z ważniejszych elementów chroniących nasze zdrowie jest stosowanie zasady DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczki. „Te trzy zasady niezmiennie obowiązują w czasie pandemii i są podstawą poradnika, który pomoże konsumentom zadbać o bezpieczeństwo ich, ich najbliższych i personelu sklepów świadczących usługi na rzecz konsumentów” - wskazali.
Oprócz zachowania dystansu, noszenia maseczek zakrywających usta i nos oraz dezynfekowania rąk, handlowcy proponują „przygotowanie taktyczne”. Jak wyjaśnili, w okresie przedświątecznym warto postawić na efektywność. „Pomoże nam w tym przygotowana wcześniej lista potrzeb i marzeń, czyli po prostu lista zakupów. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu można efektywnie zaplanować czas spędzony w sklepie” - podali.
Według handlowców, warto wybrać na zakupy dzień i godziny, w których galerie są odwiedzane przez mniejszą liczbę osób. „Najlepszą porą będą godziny między 12:00 a 15:00 od poniedziałku do czwartku. Planując wizytę w galerii handlowej, pamiętajmy o godzinach dla seniorów, dla których wejście do wybranych sklepów (spożywcze, apteki i drogerie) zarezerwowano między 10:00 a 12:00, w dni robocze poza weekendami” - czytamy.
Autorzy poradnika rekomendują ponadto zakupy w pojedynkę. „Warto pamiętać, że ze względu na obowiązujące od 28 listopada ograniczenia liczby klientów, na 15 metrach kwadratowych powierzchni obiektu handlowego może przebywać tylko jedna osoba” - czytamy.
Organizacje zwróciły też uwagę, że branża centrów handlowych od początku trwania pandemii wprowadziła restrykcyjne zasady sanitarne zgodne z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz GIS.
Wskazały, że przy wejściach oraz w pasażach obiektów handlowych udostępniono płyny do dezynfekcji. Centra handlowe zwiększyły częstotliwość sprzątania. Przestrzenie wspólne, toalety, poręcze, klamki i przyciski w windach są dezynfekowane kilkanaście razy w ciągu dnia. Dodano, że przynajmniej w jednym punkcie obiektu handlowego zapewniony jest dostęp do maseczek, dla tych, którzy swoją maseczkę zostawili w domu.
W ubiegłą sobotę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty 28 listopada otwarte będą sklepy i punkty usługowe w galeriach i parkach handlowych, ale w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw. W czwartek w Dzienniku Ustaw ukazało się odpowiednie rozporządzenie Rady Ministrów tej sprawie, które weszło w życie w sobotę.
Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m kw. W dalszym ciągu utrzymano obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej oraz udostępniania klientów płynów do dezynfekcji.
Zobacz także
Dziewczynka z przedszkola w podtoruńskiej Brzozówce z koronawirusem
2020-07-29, 16:12O zakażeniu dziecka z przedszkola w Brzozówce (powiat toruński) informuje na Facebooku wójt gminy Obrowo - Andrzej Wieczyński. Czytaj dalej »
Duże zjazdy rodzinne to zły pomysł! Apel lekarzy po imprezie w Brzozówce
2020-07-29, 15:52Wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych zaleca ograniczenie udziału w imprezach rodzinnych. Zdaniem dr. Pawła Rajewskiego to właśnie one stają się teraz podstawowym źródłem ognisk COVID-19. Czytaj dalej »
Pandemia zwiększyła wydatki Centrum Onkologii w Bydgoszczy
2020-07-28, 19:35- O ile placówki oddelegowane do walki z pandemią uzyskały środki finansowe, o tyle innym szpitalom, nikt nie zwrócił pieniędzy za dodatkowe wydatki poniesione w tym czasie - przyznaje Piotr Muzyczuk z Centrum Onkologii w Bydgoszcz… Czytaj dalej »
Urodzinowa impreza z koronawirusem w pakiecie
2020-07-27, 15:52Duże ognisko koronawirusa wśród młodych ludzi w podtoruńskiej Brzozówce. Jak dowiedziało się Polskie Radio PiK zachorowali uczestnicy imprezy urodzinowej. Czytaj dalej »
Dobra wiadomość! W Toruniu powstaną nowe ogrody działkowe
2020-07-23, 20:19Toruńscy radni zgodzili się na utworzenie w mieście nowych terenów działkowych. Podczas sesji online, przyjęli miejscowy plan dla terenów u zbiegu ulic Budowlanej i Wapiennej. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590