Leszek Walczak: Ocalenie gospodarki równie ważne, jak ochrona zdrowia
- Jeśli nie przetrwają przedsiębiorcy – m.in. restauratorzy, hotelarze – to również i pracownicy, co spowoduje, że będziemy zagrożeni dużą falą bezrobocia i brakiem wyjścia z tej sytuacji - uważa Leszek Walczak, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność, który był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
- Teraz, kiedy są kolejne obostrzenia i kolejne branże się zamyka, w moim przekonaniu koniec jesieni – początek zimy może spowodować radykalny wzrost bezrobocia, także zawieszanie firm, jak i falę bankructw – mówił Leszek Walczak. - Zamknięcie restauracji i hoteli nie było dobrym posunięciem. Oni już wypracowali sobie sposób na funkcjonowanie. Można było tylko ich bardziej zdyscyplinować lub – jak teraz jest to proponowane w stosunku do branży meblowej – wypracować bardziej restrykcyjne metody funkcjonowania. Funkcjonować jednak powinni, bo oni niestety nie przetrwają. A jeśli nie przetrwają przedsiębiorcy – restauratorzy, hotelarze – to również i pracownicy, co spowoduje, że będziemy zagrożeni dużą falą bezrobocia i brakiem wyjścia z tej sytuacji.
Jak dodaje, podstawą jest przestrzeganie wszystkich restrykcji, dotyczących m.in. noszenia maseczek, zachowania odległości, dezynfekcji rąk. - W wielu firmach tak się dzieje i dobrze sobie z tym radzą, nie musząc zamykać produkcji - mówi.
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Zobacz także
Kolejne zakażenie koronawirusem i kolejny zgon w naszym regionie
2020-07-23, 10:53Jedno nowe zakażenie koronawirusem (to mieszkanka powiatu toruńskiego) i jeden zgon osoby chorej na COVID-19 w naszym regionie - poinformowało w czwartek 23 lipca ministerstwo zdrowia. W grudziądzkim szpitalu - o czym już informowaliśmy… Czytaj dalej »
Lotniska regionalne w kryzysie. „Największy w ponad 100-letniej ich historii”
2020-07-23, 07:58Już w pierwszym kwartale tego roku polskie regionalne porty lotnicze dotknął spadek ruchu pasażerskiego - wynika z danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych. Czytaj dalej »
75-latek trzy miesiące walczył o życie. Zmarł na Covid-19 w grudziądzkim szpitalu
2020-07-21, 10:16Pierwsza od dłuższego czasu ofiara Covid-19 w regionie - ustaliło Polskie Radio PiK. W szpitalu w Grudziądzu po trzech miesiącach walki o życie zmarł 75-latek. Czytaj dalej »
Ministerstwo Zdrowia: 333 nowe przypadki koronawirusa, 6 zakażeń w Kujawsko-Pomorskiem
2020-07-16, 11:00Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 333 osób - podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wśród nich jest 6 osób z woj. kujawsko-pomorskiego. To 1 osoba z Bydgoszczy, 2 osoby z powiatu aleksandrowskiego… Czytaj dalej »
Targowisko: kolejki, zatory w alejkach, a maseczki gdzie? Posypią się mandaty
2020-07-15, 11:48Straż Miejska patroluje toruńskie targowiska. Municypalni sprawdzają, czy sprzedawcy i klienci zachowują zasady bezpieczeństwa, przede wszystkim, czy mają założone maseczki ochronne. Wiele osób ignoruje ostrzeżenia, bądź zapomina… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590