Symboliczna trumna i transparenty. Protest branży gastronomicznej w Toruniu
Ponad 100 osób wzięło w czwartek udział w proteście branży gastronomicznej w Toruniu. Demonstrujący domagają się m.in. utworzenia specjalnego funduszu celowego, który byłby wsparciem dla lokali zamkniętych przez epidemię. Przedstawiciele gastronomii chcą także pomocy od władz samorządowych.
Manifestacja rozpoczęła się przed Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Przedstawiciele branży gastronomicznej ruszyli z tego miejsca pod pomnik Mikołaja Kopernika. Nieśli ze sobą trumnę, którą stworzyli z plastikowych opakowań na jedzenie.
Protestujący mieli ze sobą transparenty m.in. z takimi hasłami jak „pobite gary”, „Jarek oddaj fartucha”, „Nie tylko ośmiorniczki, zjem też kaszankę”, „Panie premierze, pan zostawi nam ziemniaczki, a sam zje mięso (wersja wegetariańska)”.
Pod pomnikiem Mikołaja Kopernika zapalono znicz. Później kontynuowano przemarsz, który dotarł przed Urząd Marszałkowski. Tam przemawiające osoby zwracały uwagę na bardzo trudną sytuację branży gastronomicznej w związku z obostrzeniami epidemicznymi. Wśród postulatów przedstawicieli branży jest utworzenie funduszu celowego, z którego udzielana byłaby pomoc dla przedstawicieli branży. Zwracano uwagę, że dotychczasowe mechanizmy wsparcia są niewystarczające.
Manifestanci tłumaczyli, że Toruń jest miastem turystycznym, a upadek czy ogromne kłopoty branży gastronomicznej, wpłyną ich zdaniem na zdecydowanie mniejszą atrakcyjność miasta — tak dla turystów, jak również wybierających ośrodki akademickie studentów. Ci bardzo często dorabiają w restauracjach czy klubach.
Przemawiający zwracali uwagę, że konieczne jest także wsparcie lokalne. Zadeklarowali chęć spotkania z marszałkiem województwa i prezydentem Torunia celem uzgodnienia i przedyskutowania swoich postulatów.
Protest przebiegł bardzo spokojnie. Policja zwracała uwagę na nielegalność zgromadzeń powyżej 5 osób na tym etapie epidemii. Apelowano o przestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa, do czego zdecydowana większość uczestników protestu się dostosowała. Manifestacji nie towarzyszyło wznoszenie wulgarnych haseł.
Zobacz także
Zmieniają się zasady izolacji i kwarantanny. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw
2022-02-10, 21:45Od 11 lutego br. zlikwidowana zostaje tzw. kwarantanna z kontaktu, od 15 lutego izolacja będzie trwała 7 dni, a kwarantanna dla domowników osoby izolowanej - tyle, ile izolacja - wynika z nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia opublikowanego… Czytaj dalej »
Pracownicy piszą skargi na pracodawców. Co szef zrobił w sprawie pandemii?
2022-02-10, 17:28Okręgowa Inspekcja Pracy w Bydgoszczy każdego miesiąca dostaje kilka skarg związanych z koronawirusem. Wcześniej pracownicy żalili się, że na terenie firmy są za mało chronieni przed zakażeniem, obecnie, że ta ochrona jest zbyt… Czytaj dalej »
Wojewoda w izolacji. Otrzymał pozytywny wynik testu na COVID-19
2022-02-09, 15:49Mikołaj Bogdanowicz poinformował o tym, że jest zakażony koronawirusem na swoim profilu na Facebooku. Czytaj dalej »
Ponad 70 punktów wymazowych, kilkanaście aptek. Sprawdź, gdzie zrobić test
2022-02-07, 17:50Nowy punkt wymazowy otwarty został w Inowrocławiu - przy hali widowiskowo-sportowej. W naszym regionie działa już ponad 70 stacjonarnych punktów, w których można zrobić test w kierunku COVID-19. Zgłaszają się też kolejne aptek… Czytaj dalej »
Bezpłatne maseczki ochronne dla bydgoszczan. Tu można je odebrać [wideo]
2022-02-02, 06:52Miasto Bydgoszcz rozpoczęło akcję rozdawania bezpłatnych maseczek dla mieszkańców. Pakowane po 5 sztuk można odbierać w wybranych szkołach i w Urzędzie Miasta przy ul. Grudziądzkiej. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590