„Polska już odłączona od respiratora”. Welconomy Forum in Toruń głównie o pandemii
Pandemia i co dalej? To główny temat, który przewija się przez Welconomy Forum in Toruń. Przedstawiciele rządu i eksperci w poniedziałek dyskutowali o przyszłości polskiej gospodarki w dobie koronawirusa.
- Od respiratora Polska została już odłączona - to była tarcza antykryzysowa, fundusz inwestycji lokalnych i bon turystyczny. Teraz jest czas na sterydy - mówiła podczas Welconomy Forum Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Tymi sterydami jest np. pakiet mieszkaniowy – dodała. - Odbudowa polskiej gospodarki poprzez popyt na budownictwo to jest ogromny segment w kraju i też duże środki finansowe. Oprócz tego skupiamy się również na inwestycjach krajowych i zagranicznych. W poniedziałek byłam w Gnieźnie i rozmawiałam z Japończykami o ich inwestycji w Polsce w czasie Covid-u. Zapytałam, dlaczego wybrali akurat nasz kraj. Odpowiedź była bardzo prosta - „jesteście w stabilnej sytuacji, macie know-how i macie kapitał ludzki”.
Jak dodała Olga Semeniuk, Polska dzięki sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw mogła się bardzo szybko przebranżowić albo dostosować linię produkcyjną do tego, aby wesprzeć państwo w produkcji. - To pokazało nam, w jakiej kondycji jest sektor małych i średnich przedsiębiorstw, ale przede wszystkim tempo eksportu było mniej spowolnione niż tempo importu – mówiła.
Sesja plenarna odbyła się pod hasłem „Pandemia i co dalej?". Prowadzącym ten panel był prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk. - Podstawowa refleksja jest umiarkowanie optymistyczna - że mimo nieszczęścia, które spotyka cały świat, to jakoś dajemy sobie radę - mówił.
Jak dodał Jacek Janiszewski, przewodniczący rady programowej stowarzyszenia Integracja i Współpraca - organizatora wydarzenia, poza pandemią mimo wszystko innych tematów nie zabrakło. - Mamy to tak poukładane, że zajmujemy się sprawami zagranicznymi, medycyną, budownictwem, infrastrukturą, sprawami interesującymi dla samorządów.
W Welconomy Forum in Toruń bierze udział około 500 osób. Wtorkowe obrady będą transmitowane online.
Zobacz także
Siedem osób z personelu szpitala dziecięcego zakażonych. Mali pacjenci zdrowi
2020-04-08, 21:17Dochodzenie epidemiologiczne zakończyło się w bydgoskim szpitalu dziecięcym. Siedem osób z personelu jest zakażonych koronawirusem. Dzieci hospitalizowane w placówce nie chorują na COVID-19. Czytaj dalej »
Spirytus zarekwirowali przestępcom i przekazali szpitalom do dezynfekcji
2020-04-08, 19:48Krajowa Administracja Skarbowa z Bydgoszczy przekazała 300 litrów alkoholu do dezynfekcji dla szpitali w regionie. Spirytus pochodzący z przestępstwa posłuży do walki z wirusem. Czytaj dalej »
Szpital w Grudziądzu: zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem
2020-04-08, 19:01W szpitalu jednoimiennym zakaźnym w Grudziądzu zmarły trzy osoby zakażone koronawirusem. To dwie kobiety i jeden mężczyzna. Łącznie w województwie kujawsko-pomorskim dotychczas zmarło na COVID-19 pięć osób. Czytaj dalej »
Dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców z regionu. Marszałek obiecuje pomoc
2020-04-08, 18:32Przedsiębiorcy dotknięci epidemią koronawirusa skorzystają ze wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego. Czytaj dalej »
Ponad połowa personelu szpitala miejskiego badana na obecność koronawirusa
2020-04-08, 16:46- W szpitalu miejskim w Toruniu pobrano do badań na obecność koronawirusa 341 próbek — poinformował podczas środowej konferencji prasowej prezydent miasta Michał Zaleski. Dodał, że dotychczas stwierdzono zakażenie u 41 osób —… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590