Prezydent podpisał specustawę o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa
Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii.
O podpisaniu przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowej poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
„Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie!” - napisał Spychalski.
Podpisana przez prezydenta tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj) – zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby; skorzystać mogą także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.
Ponadto, zakłada świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach; ochronę konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk; czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS).
Tarcza umożliwia też odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19; korzystniejsze zasady rozliczania straty.
Tarcza przewiduje wsparcie firm transportowych przez ARP w refinansowaniu umów leasingowych; ułatwienia dla branży turystycznej; umożliwienie sklepom – w niedziele objęte zakazem handlu – przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki.
Zgodnie z przepisami ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych jej zapisów. (PAP)
Zobacz także
Koronadane z 10 kwietnia: w kraju prawie 25 tys. zakażeń i 749 zgonów
2021-04-10, 10:56- Mamy 24 856 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - zawiadamia Ministerstwo Zdrowia z raporcie dobowym z 10 kwietnia. Nie żyje 749 osób. Czytaj dalej »
Strażacy są zawsze na pierwszej linii frontu - nie tylko pożarniczego
2021-04-09, 20:15Strażakom bardzo szybko udało się opanować pożar trawy na Ludwikowie w Bydgoszczy. Ogień pojawił się w piątek (09.04.)przed 16.00, na skarpie wzdłuż torów kolejowych. Za wieloma tego typu wypadkami stoją podpalacze. Strażacy… Czytaj dalej »
Chorych z COVID-19 w regionie coraz więcej, szpitale obłożone. Pomagają klerycy i księża
2021-04-09, 12:01Większość łóżek dla pacjentów z COVID-19 w regionie jest zajętych. W Toruniu personel na oddziale covidowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wspiera 17 kleryków i dwóch księży z toruńskiego Seminarium Duchownego. Czytaj dalej »
Zakażenia koronawirusem w akademikach. Nasz region w czołówce
2021-04-08, 15:20Kujawsko-pomorskie jest w czołówce województw, w których odnotowano najwięcej zakażeń koronawirusem wśród studentów i doktorantów mieszkających w akademikach - tak wynika z monitoringu prowadzonego przez zespół Konferencji Rektorów… Czytaj dalej »
Po pięć sztuk na osobę. Darmowe maseczki do odbioru w Bydgoszczy [lista szkół, wideo]
2021-04-08, 08:40Mieszkańcy Bydgoszczy od czwartku (8 kwietnia) mogą odbierać po pięć sztuk maseczek ochronnych. Będą czekały na nich w bydgoskich szkołach. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590