Koronawirus a loty widmo. Dlaczego samoloty latają puste?
W trakcie pandemii koronawirusa niektóre samoloty latają niemal puste. Mimo strat związanych ze spalaniem paliwa i koniecznością opłacania załóg, linie lotnicze wciąż decydują się utrzymywać niektóre połączenia w obawie przed utratą slotów lotniskowych.
Branża lotnicza jest jednym z sektorów, który najbardziej odczuwa skutki koronawirusa. Amerykańskie linie lotnicze starają się jednak udowodnić swoim klientom, że podróżowanie ich samolotami jest bezpieczne.
Linia Delta zatrudniła dodatkowy personel, który odkaża po każdym rejsie najbardziej newralgiczne miejsca w samolocie - pasy, zagłówki czy stoliki.
Z kolei linie Alaska Airlines udostępniły filmik, na którym pokazany jest przepływ powietrza na pokładzie; ma on udowadniać, iż jego cyrkulacja jest odpowiednia.
Linie Emirates ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapewniają, że filtry w ich samolotach zwalczają 99,97 proc. wirusów.
Popyt na loty dramatycznie jednak spada. Przed początkiem pandemii koronawirusa przychody światowych lotnisk w pierwszym kwartale 2020 r. szacowane były na prawie 40 mld USD. W tym tygodniu Międzynarodowa Rada Portów Lotniczych (ACI) obniżyła tę prognozę o ponad 10 proc. Stało się to jeszcze, zanim prezydent USA Donald Trump ogłosił zakaz przylotów z Europy, a kolejne kraje zamknęły się na połączenia międzynarodowe.
Przewoźnicy zmuszeni zostali do ograniczenia swojej oferty i uziemienia części floty. Mimo to na niektórych trasach wciąż się lata, chociaż rejsy wykonują prawie puste samoloty.
Głównym tego powodem jest to, że linie lotnicze nie chcą ryzykować utraty slotów lotniskowych. Na niektórych portach lotniczych mają one dla przewoźników wartość przewyższającą koszty operacyjne; na tych najbardziej zatłoczonych popyt na nie znacznie przewyższa możliwości przepustowe.
W wielu przypadkach linie wykorzystujące w 80 proc. potencjał swojego slota mogą automatycznie przedłużyć jego użytkowanie na następny sezon. Tym samym przewoźnicy wolą często loty widmo niż ryzyko utraty miejsca na które może znaleźć się bogata konkurencja.
By linie lotnicze nie musiały martwić się o swoje miejsca, amerykańska Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zdecydowała w środę na odstąpienie od reguły 80 proc. do końca maja. Ma to ograniczyć niepotrzebne zanieczyszczenia środowiska oraz dodatkowe koszty w obliczu bezprecedensowego kryzysu w branży.
Podobne kroki w Europie zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. UE w XXI wieku trzykrotnie znosiła regulacje dotyczące slotów. Było tak w przypadku zamachów z 11 września 2001 roku, epidemii SARS z 2003 roku i kryzysu finansowego, który rozpoczął się w 2008 roku.
Zobacz także
Pacjenci z Covid-19, oddział szpitala zamknięty. Koronawirus w Inowrocławiu
2020-10-07, 09:46Jest decyzja o zamknięciu oddziału wewnętrznego Szpitala Wielospecjalistycznego w Inowrocławiu. U trzech pacjentów potwierdzono koronawirusa - ustaliło Polskie Radio PiK. Czytaj dalej »
W szpitalu dziecięcym w Toruniu wstrzymano planowe zabiegi operacyjne
2020-10-06, 17:46Trwa postępowanie epidemiologiczne. Z pierwszych danych wynika, że zakażone są 4 osoby z personelu bloku operacyjnego. Czytaj dalej »
Schronisko dla bezdomnych w dobie koronawirusa
2020-10-06, 14:25Bydgoskie schronisko dla bezdomnych mężczyzn w czasie pandemii koronawirusa pracuje na nieco innych zasadach. Placówka, na którą składa się m.in. całodobowe schronisko i noclegownia dostępna dotąd jedynie nocą, musiało wprowadzić… Czytaj dalej »
Po co maseczka, skoro pan ma? Targowisko w czerwonej strefie
2020-10-06, 12:15W miejscowościach objętych czerwoną strefą sanepid zaleca zamykanie targowisk. Ponieważ jednak nie jest to obostrzenie wymagane, władze Żnina i Janowca Wielkopolskiego, z objętego czerwoną strefą powiatu żnińskiego, targowisk nie… Czytaj dalej »
W w regionie wolnych 141 łóżek i 4 respiratory. Szpital w Grudziądzu nadal nie przyjmuje chorych
2020-10-05, 18:41W szpitalach na I, II i III poziomie w woj. kujawsko-pomorskim zajętych jest 310 na 451 łóżek covidowych i 20 na 24 respiratory. Szpital w Grudziądzu jest nadal zamknięty, zakażonych jest już 45 osób - w większości personel. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590