Koronawirus w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Sprawa wraca do gdańskiej prokuratury
Jak ustaliło Polskie Radio PIK, Sąd Okręgowy w Toruniu uwzględnił zażalenie rodzin, które nie zgodziły się z umorzeniem postępowania. Prawie dwa lata temu toruńska lecznica była jednym z największych ognisk zakażeń w regionie. Zachorowało 51 osób, kilkanaście osób zmarło. Śledztwo w sprawie koronawirusa w Szpitalu Miejskim w Toruniu wraca do gdańskiej prokuratury
- Należy zgodzić się z decyzją sądu, ponieważ prokuratura nie przeprowadziła niezbędnych czynności zmierzających do wyjaśnienia istotnych okoliczności sprawy, w szczególności nie przeprowadzono dowodu z opinii biegłego z zakresu epidemiologii. Prokuratura będzie musiała ponownie przeprowadzić postępowanie, i zgodnie z wytycznymi sądu będzie musiała dopuścić i przeprowadzić dowody. Jest to dochodzenie do tak zwanej prawdy obiektywnej. Należy podjąć wszelkie czynności, ażeby do tej prawdy dotrzeć. Rodziny stoją na stanowisku, że doszło do złamania prawa, do zaniechania personelu medycznego. Nie wdrożono procedur. Rodziny swego stanowiska nie zmieniają - mówił toruński adwokat Jan Olszak, pełnomocnik części rodzin.
Najwięcej zakażeń było na oddziale hematologii. Prokuratura Regionalna w Gdańsku dysponuje działem do spraw błędów medycznych. Dyrekcja szpitala od początku zapewnia, że przestrzegała procedur.
Zobacz także
Czym dezynfekować powierzchnie? Tylko środki na bazie alkoholu
2020-04-08, 06:15W czasach pandemii i walki z koronawirusem musi być sterylna czystość. Imamy się zatem różnych znanych środków, ale czy wszystkie są właściwe i bezpieczne? Czytaj dalej »
Z tapicerowania mebli na szycie maseczek. Bo taka jest potrzeba
2020-04-07, 21:10Powiat świecki włączył się w akcję pomocy medykom. Udało się zaangażować mieszkańców i firmy, które szyją maseczki. Jedną z nich jest firma Otlewski w Laskowicach, która na czas pandemii zmieniła profil produkcji z tapicerowania… Czytaj dalej »
Bydgoska Izba Lekarska i studenci medycy apelują o wsparcie dla służby zdrowia
2020-04-07, 20:18„Ratujmy Ratujących” to akcja, w którą włączyć mogą się mieszkańcy regionu, którzy chcą wesprzeć służbę zdrowia w walce z epidemią. To też apel, który przy okazji obchodzonego Światowego Dnia Pracownika Ochrony Zdrowia… Czytaj dalej »
Toruńska Caritas zbiera pieniądze na respirator. Ambasador akcji: Sławek Wierzcholski
2020-04-07, 18:401 000 maseczek ochronnych oraz 600 kombinezonów przekazała Wojewódzkiemu Szpitalowi Zakaźnemu w Toruniu oraz Jednoimiennemu w Grudziądzu Diecezja Toruńska. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 19 nowych zakażeń koronawirusem, łącznie 264 przypadki [wideo]
2020-04-07, 18:21Rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego poinformował we wtorek po południu o kolejnych 19 osobach zakażonych koronawirusem w regionie. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590