Omikron w regionie. „Zaczyna się jak przeziębienie, ale powikłania groźne"
Pięć przypadków wariantu omikron wykryto w ciągu ostatniej doby w Kujawsko-Pomorskiem. - To oficjalne dane, zakażonych jest na pewno znacznie więcej – mówi dr Paweł Rajewski.
W sumie w naszym regionie odnotowano 776 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 17 osób, z czego 11 miało choroby współistniejące. - Na dzień wczorajszy mamy wykrytych pięć przypadków zakażenia wariantem omikron, ale na pewno ich jest znacznie więcej. Trzeba dodać, że zakażenie wariantem omikron może być przez pacjentów bagatelizowane, bowiem pierwsze objawy są zupełnie podobne do typowego przeziębienia, o które bardzo łatwo o tej porze roku - dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych.
I wymienia te objawy: nieznacznie podwyższona temperatura ciała, niespecyficzny ból gardła - bardziej drapanie, niż ból, uczucie zapchanego nosa czy po prostu katar, osłabienie, bóle mięśniowo-stawowe. - Co roku mamy takie objawy w typowym przeziębieniu, a to właśnie może być wariant omikron – mówi dr Rajewski. Jak dodaje, nie wolno lekceważyć tych z pozoru łagodnych objawów, bo powikłania mogą być równie groźne - nawet śmiertelne - jak w przypadku innych wariantów koronawirusa.
Zobacz także
PKN Orlen wesprze szpital w Grudziądzu. Kupione będą m.in. respiratory
2020-03-22, 09:47PKN Orlen przekaże 1,6 mln zł Regionalnemu Szpitalowi Specjalistycznemu im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, który został przemianowany na zakaźny — poinformowała w sobotę wieczorem rzecznik prasowa ratusza Beata Adwent. Zakupione… Czytaj dalej »
Młoda kobieta i dziewczynka. Kolejne dwie osoby zakażone w regionie
2020-03-21, 21:05Urząd Wojewódzki informuje o kolejnych dwóch osobach zakażonych koronawirusem w naszym regionie. Łącznie jest ich 18. Czytaj dalej »
Dwie osoby zarażone, w tym lekarka z Grudziądza. Koronawirus: raport z 21 marca
2020-03-21, 18:57Dwie kolejne osoby zakażone koronawirusem w naszym regionie - informuje w sobotę Urząd Wojewódzki. Jest wśród nich lekarka internistka ze szpitala w Grudziądzu. W kwarantannie przebywa 2086 osób. Czytaj dalej »
Pogrzeby, śluby, chrzty - wszystko się zmienia. Zarządzenie biskupa z Włocławka
2020-03-21, 18:17Ordynariusz diecezji włocławskiej - biskup Wiesław Mering, w związku z wprowadzeniem stanu epidemii w kraju, wydał zarządzenie, w którym dostosowuje zasady pełnienia posługi duszpasterskiej na terenie diecezji do aktualnej sytuac… Czytaj dalej »
Studenci mają opuścić akademiki. Mogą być potrzebne dla osób w kwarantannie
2020-03-21, 16:26Opuszczenie akademików zalecił studentom rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ma to związek z epidemią koronawirusa. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590