Wariant Omikron dotarł do naszego regionu. Oficjalnie potwierdzono cztery przypadki
- Wariant Omikron wykryto w Kujawsko-Pomorskiem u osób, które przyjechały z zagranicy – mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych w regionie.
- To było nieuniknione, choć dziwi mnie, że przypadki Omikrona dopiero teraz zostały u nas wykryte – komentuje dr Rajewski. - W mojej ocenie bowiem wariant Omikron był już na pewno wcześniej w Polsce i w naszym województwie.
Dr Rajewski przypomina o podstawowych zasadach: dystans, dezynfekcja, maseczka, które powinniśmy stosować. Biorąc pod uwagę to, że Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż Delta i może łatwiej zakażać zachęca do szczepień, także trzecią dawką. - To niezwykle ważne, bo wariant Omikron może nie tyle jest bardziej agresywny, ale jest bardziej zakaźny i niestety w zderzeniu z naszym społeczeństwem osób starszych, z chorobami współistniejącymi może być również dla tej grupy bardzo niebezpieczny i może łączyć się z ciężkimi przebiegami i ze śmiercią – ostrzega.
Dr Rajewski przewiduje, że zachorowań w regionie będzie teraz więcej, co przełoży się także na wzmożone hospitalizacje. Jak poinformował wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, w szpitalach woj. kujawsko-pomorskiego przebywa obecnie tysiąc pacjentów chorych na COVID-19, z których ze wsparcia respiratorów korzysta 98 osób. Maleje tendencja spadkowa nowych zakażeń - w porównaniu tydzień do tygodnia obecnie spadek wynosi tylko 1 proc., przed tygodniem było to 8 proc., przed dwoma tygodniami – 17 proc., a przed trzema tygodniami – 33 proc.
Zobacz także
Zmianowość i praca zdalna. Zmiany w Urzędzie Miejskim w Świeciu nad Wisłą
2020-10-20, 18:45W związku z zachorowaniami pracowników i obowiązkową kwarantanną w świeckim urzędzie miejskim wprowadzona została zmianowość i praca zdalna. Czytaj dalej »
Sanepid dziękuje za pomoc samorządom i wolontariuszom
2020-10-20, 16:45Informatycy, urzędnicy, a nawet żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy dziękuje za odzew na apel o pomoc. Pandemia koronawirusa uderzyła również w jej kadry. W konsekwencji brakuje… Czytaj dalej »
Długie kolejki po wymaz. Gdzie można zrobić test? [lista punktów, godziny otwarcia]
2020-10-20, 15:53Nawet kilka godzin trzeba czekać w niektórych punktach w Bydgoszczy w kolejce po wymaz w kierunku Covid-19. Czytaj dalej »
Biskup włocławski zakażony koronawirusem
2020-10-20, 14:36Biskup włocławski Wiesław Mering jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2 - poinformowała diecezja. Ordynariusz pozostaje w izolacji domowej, jest osłabiony, ale jego stan się poprawia. Czytaj dalej »
Biskup Bogdan Wojtuś nie żyje. Przegrał walkę z koronawirusem
2020-10-20, 14:29Zmarł biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej. Od soboty był w szpitalu w Poznaniu. Miał potwierdzone zakażenie koronawirusem. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590