Stan pacjentów czwartej fali poważniejszy niż przy poprzednich. Będzie więcej miejsc w szpitalach
1530 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w naszym regionie. – Mamy szczyt czwartej fali pandemii - stwierdził wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Wojewoda dodał, że w związku z rosnącą liczbą osób, które wymagają hospitalizacji trzeba będzie podjąć nowe decyzje, nowe strategie, by zwiększyć liczbę łóżek covidowych.
– Ubolewam nad tym, że takie decyzje będą musiały być wydane. Prowadzimy rozmowy ze szpitalem miejskim w Toruniu, w Bydgoszczy, Brodnicy, Chełmnie. Decyzje będą wydane w przyszłym tygodniu. Dodatkowe 100 - 150 łóżek to jest absolutne minimum, abyśmy mogli utrzymać przyjmowanie pacjentów covidowych. Stan pacjentów jest zazwyczaj poważniejszy niż podczas trzeciej fali. W Ciechocinku mamy już prawie 100% obłożenie – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.
Dodatkowe łóżka covidowe potrzebne są również w Grudziądzu. W szpitalu jest 85 miejsc covidowych, a konieczne ich zwiększenie o 20-30. Grudziądzki szpital w czasie drugiej i trzeciej fali, gdy był szpitalem jednoimiennym, miał 500 miejsc covidowych.
Wojciech Koper, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy poinformował, że w regionie mamy obecnie 290 ognisk zachorowań na COVID-19, z czego 165 w szkołach i 34 w zakładach pracy.
Jego zdaniem nauka zdalna we wszystkich szkołach, która rozpocznie się 20 grudnia wpłynie na zmniejszenie liczby zakażeń.
Wojewoda i Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy apelowali o przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi.
Zobacz także
Region. Ponad 5 tysięcy nauczycieli zrobi testy na obecność koronawirusa
2021-01-11, 13:41Rozpoczęła się ogólnopolska akcja testowania pedagogów z klas I-III. Badania są dobrowolne i bezpłatne. W naszym regionie powstało 30 punktów testowych, m.in. w Ciechocinku, Brodnicy, Szubinie, Toruniu, Włocławku i Bydgoszczy -… Czytaj dalej »
Collegium Medicum UMK zaprasza na LIVE o szczepieniach i czeka na pytania
2021-01-09, 12:00W poniedziałek (11.01.) o godz. 15, CM UMK przy współpracy z kanałem UMK TV organizuje internetowe spotkanie na żywo dotyczące szczepionek. Chodzi o rozwianie wątpliwości i rzetelną odpowiedź na fake newsy. Czytaj dalej »
Taksówkarze stoją nad przepaścią. Obroty spadają nawet o 90 procent...
2021-01-08, 17:30Działacze bydgoskiej lewicy apelują o realną pomoc dla przedsiębiorców, którzy stracili zyski w czasie pandemii koronawirusa, a chodzi m.in. o branżę taksówkarską. Czytaj dalej »
Kurator: W naszej ankiecie rodzice domagają się, by otworzyć szkoły [rozmowa]
2021-01-08, 11:20- Tylko połowa kujawsko pomorskich nauczycieli i pracowników obsługi szkół zgłosiło się na bezpłatne testy na obecność koronawirusa - mówił kurator oświaty Marek Gralik w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK. Szkoły i placówki… Czytaj dalej »
Szczepienia przeciwko koronawirusowi w kolejnych kujawsko-pomorskich szpitalach
2021-01-07, 19:30Po szpitalach węzłowych w regionie szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w innych placówkach służby zdrowia. Między innymi w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu nad Wisłą. Do końca tygodnia… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590