Pacjent z koronawirusem - o tym m.in. rozmawiali stomatolodzy w Toruniu
Dentyści są bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19, niż reprezentanci innych zawodów – wynika z badań przyprowadzonych w Sztokholmie. Obaw nie brakuje również w naszym kraju, o czym m.in. mówili lekarze, technicy dentystyczni i wystawcy, uczestnicy 27. Ogólnopolskiej Konferencji Stomatologicznej i Targów Expodent 2021.
O największych wyzwaniach mówił dr n. med. Zbigniew Hamerlak, stomatolog w Szpitalu Klinicznym Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
- Pracujemy w wydechu pacjenta. Pytanie, czy nie przyjdzie taki moment, że do stomatologa trzeba będzie przyjść z paszportem covidowym. I pytanie - czy tak nie powinno być? Pacjent nieszczepiony jest zagrożeniem nie tylko dla swojego najbliższego otoczenia. Pacjenta w masce nie możemy przyjąć, bo nie wykonamy żadnego zabiegu. Druga sprawa to napęd naszych maszyn. To jest sprzężone powietrze, które wypada z dużą siłą w kierunku naszych twarzy. Musimy mieć najcięższy rodzaj maski w wielu przypadkach, gdy np. pacjent ma koronawirusa i ma problem stomatologiczny (...).
Więcej w materiale Michała Zaręby.
Zobacz także
Region. Ponad 5 tysięcy nauczycieli zrobi testy na obecność koronawirusa
2021-01-11, 13:41Rozpoczęła się ogólnopolska akcja testowania pedagogów z klas I-III. Badania są dobrowolne i bezpłatne. W naszym regionie powstało 30 punktów testowych, m.in. w Ciechocinku, Brodnicy, Szubinie, Toruniu, Włocławku i Bydgoszczy -… Czytaj dalej »
Collegium Medicum UMK zaprasza na LIVE o szczepieniach i czeka na pytania
2021-01-09, 12:00W poniedziałek (11.01.) o godz. 15, CM UMK przy współpracy z kanałem UMK TV organizuje internetowe spotkanie na żywo dotyczące szczepionek. Chodzi o rozwianie wątpliwości i rzetelną odpowiedź na fake newsy. Czytaj dalej »
Taksówkarze stoją nad przepaścią. Obroty spadają nawet o 90 procent...
2021-01-08, 17:30Działacze bydgoskiej lewicy apelują o realną pomoc dla przedsiębiorców, którzy stracili zyski w czasie pandemii koronawirusa, a chodzi m.in. o branżę taksówkarską. Czytaj dalej »
Kurator: W naszej ankiecie rodzice domagają się, by otworzyć szkoły [rozmowa]
2021-01-08, 11:20- Tylko połowa kujawsko pomorskich nauczycieli i pracowników obsługi szkół zgłosiło się na bezpłatne testy na obecność koronawirusa - mówił kurator oświaty Marek Gralik w Rozmowie Dnia w Polskim Radiu PiK. Szkoły i placówki… Czytaj dalej »
Szczepienia przeciwko koronawirusowi w kolejnych kujawsko-pomorskich szpitalach
2021-01-07, 19:30Po szpitalach węzłowych w regionie szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w innych placówkach służby zdrowia. Między innymi w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu nad Wisłą. Do końca tygodnia… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590