Jedni noszą maseczki, inni nie, a zwrócenie komuś uwagi nie jest mile widziane!
- Byłem w sklepie, w delikatesach. Nikogo nie było w maseczce, nawet ekspedientka jej nie założyła. Gdy zwróciłem na to uwagę, ludzie spojrzeli na mnie, jakbym był...nienormalny. Pewnie myślą, że ich ta choroba nie dosięgnie. Gdzie jest Straż Miejska? - pytają nasi Słuchacze.
Nasz reporter Andrzej Krystek rozmawiał na ten temat z Arkadiuszem Bereszyńskim, rzecznikiem prasowym bydgoskiej Straży Miejskiej.
(...) - Skupiamy się głównie na środkach komunikacji miejskiej, a to dlatego, że część naszych patroli, mam tutaj na myśli patrole piesze, które po odprawie udają się w swoje rejony służbowe, czynią to wykorzystując komunikację miejską, zarówno tramwaje, jak i autobusy. Tak samo jest po zakończeniu służby. Każdy taki przejazd patrole wykorzystują na kontrolę przestrzegania nakazu, o którym mówimy (...). Jesteśmy widoczni gdy stoimy na przystanku, więc jeśli ktoś ma pokusę, żeby jechać bez maseczki, to na widok patrolu najczęściej rezygnuje z łamania przepisów. Zazwyczaj nie mamy uwag. Jest to więc oddziaływanie prewencyjne. Oczywiście, zdarzają się pojedyncze przypadki, kiedy jednak interwencja jest potrzebna. W zeszłym miesiącu był jeden taki przypadek, gdy na nasze wezwanie pasażer nie zareagował, wówczas interwencja została zakończona nałożeniem mandatu karnego.
Skupiamy się na środkach komunikacji miejskiej także z tego powodu, że właśnie w tramwajach i autobusach ludzie stoją najbliżej siebie. Jednak we wszystkich autobusach i tramwajach być nie możemy. Obserwujemy to, co przynoszą codzienne statystyki dotyczące osób zakażonych. Niewykluczone, że jeżeli zakażenia będą rosły, jeżeli czwarta fala się rozwinie, to zmusi to nas do zweryfikowania prowadzonych dotychczas działań - mówił Arkadiusz Bereszyński.
Zobacz także
Historyczny lot z udziałem UTP: dron dostarczył szpitalowi próbkę do badania
2020-05-04, 18:50Po raz pierwszy w Polsce, dron przetransportował próbki ze szpitala do szpitala do badań na obecność koronawirusa. W tym wydarzeniu uczestniczyli także naukowcy i studenci z bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego zaangażowani… Czytaj dalej »
Koronawirus w regionie: śmierć pacjentki z Białych Błot to nie Covid-19!
2020-05-04, 17:29Sztab wojewody podaje epidemiologiczne statystyki z 4 maja 2020 roku a w nich: liczbę zachorowań, hospitalizacji, zgonów i ozdrowień, a wojewódzki inspektor sanitarny prostuje informacje o rzekomej śmierci z powodu koronawirusa w podbydgoskich… Czytaj dalej »
Nie żyje siostra z klasztoru w Chełmnie. Mniszka była zarażona koronawirusem
2020-05-04, 16:39Zmarła 79-letnia siostra zakonna z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie, gdzie wystąpiło duże ognisko zakażeń koronawirusem - potwierdził w poniedziałek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego… Czytaj dalej »
Astmatycy wcale nie muszą przegrać z koronawirusem. Chorują lżej, dzięki lekom
2020-05-04, 15:30Trudności z oddychaniem to najbardziej charakterystyczny i niebezpieczny objaw Covid-19. Duszności miewają jednak także astmatycy. Czy ci chorzy są bardziej niż inni narażeni na śmierć z powodu koronawirusa? Wyjaśnił nam to ekspert… Czytaj dalej »
Psycholog radzi: Rozsądnie korzystajmy z luzowania obostrzeń
2020-05-04, 14:20Telefoniczne linie pomocy psychologicznej nadal oblegane. Dzwonią osoby, które źle znoszą czas epidemii. Tymczasem dziś kolejny etap luzowania obostrzeń. Uruchamiane są galerie handlowe i hotele. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590