Byli na froncie walki z COVID-19 od samego początku. Wręczono im odznaczenia
Strach i lęk - to najczęściej wspominane emocje przez personel szpitali z początku pandemii. Mówili o tym wprost pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, którzy odebrali odznaczenia przyznane przez ministra zdrowia.
– Ten czas nauczył nas dużej pokory i jednocześnie pokazywał, że wszyscy byliśmy razem. Lekarze, pielęgniarki, cały zespół, administracja - byliśmy razem na linii frontu. Teraz jest spokojniej, ale boimy się też czwartej fali – powiedziała pulmonolog, dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska.
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przyznał, że region kujawsko-pomorski ma najwyższą zachorowalność na COVID–19 w Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.
– Gdy się już wydawało, że ta pierwsza fala to jedynie opierała się na pewnym strachu, przyszła druga fala, która zmieniła oblicze choroby, oblicze walki z tą chorobą. Przeszliśmy to najtrudniej w całej Polsce. Liczba zachorowań w trzech falach, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w naszym regionie jest zdecydowanie najwyższa spośród wszystkich 16 województw. Nie mieliśmy takich skoków jak na Podkarpaciu, ale jednak przyrosty w szpitalach były najtrudniejsze w całej Polsce – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.
Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii Mariola Brodowska otrzymała medal wojewody.
Zobacz także
Nie ma kto leczyć chorych na COVID-19 w regionie! Apel wojewody do medyków
2021-03-08, 13:28W Kujawsko-Pomorskiem brakuje kadry medycznej do opieki nad chorymi na COVID-19. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz apeluje do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych o zgłaszanie się do pomocy na oddziałach covidowych. Czytaj dalej »
Zebrali ponad 2,5 tys. podpisów przedsiębiorców z regionu. „Dla nas to jest agonia”
2021-03-04, 15:30Działacze Lewicy z Kujaw i Pomorza apelują do Jarosława Gowina o wsparcie dla przedsiębiorców. W skierowanej do wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii petycji wzywają go do podjęcia konkretnych działań. Czytaj dalej »
Kilkuset chorych w szpitalach więcej, 117 respiratorów zajętych. Trzecia fala w regionie
2021-03-04, 12:081067 chorych na COVID-19 przebywa obecnie w kujawsko-pomorskich szpitalach. Na 156 respiratorów 117 jest zajętych. Coraz częściej ciężko chorują także osoby młodsze - informuje wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Czytaj dalej »
Policjant z Bydgoszczy już 18 razy oddał osocze! I wciąż ma dużo przeciwciał
2021-03-03, 19:47Funkcjonariusz z Błonia to najprawdopodobniej rekordzista w oddawaniu osocza chorym na koronawirusa. Z jego daru przygotowano już 54 dawki leczniczego preparatu. Czytaj dalej »
Koronawirusowe statystyki mocno w górę. Poziomy z listopada
2021-03-03, 10:43Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 15 698 osób, najwięcej odnotowano ich w woj. mazowieckim - 2750. W dobowych zakażeniach doszliśmy do poziomów odnotowanych w listopadzie - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Zmarło… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590