Byli na froncie walki z COVID-19 od samego początku. Wręczono im odznaczenia
Strach i lęk - to najczęściej wspominane emocje przez personel szpitali z początku pandemii. Mówili o tym wprost pracownicy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, którzy odebrali odznaczenia przyznane przez ministra zdrowia.
– Ten czas nauczył nas dużej pokory i jednocześnie pokazywał, że wszyscy byliśmy razem. Lekarze, pielęgniarki, cały zespół, administracja - byliśmy razem na linii frontu. Teraz jest spokojniej, ale boimy się też czwartej fali – powiedziała pulmonolog, dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska.
Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przyznał, że region kujawsko-pomorski ma najwyższą zachorowalność na COVID–19 w Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.
– Gdy się już wydawało, że ta pierwsza fala to jedynie opierała się na pewnym strachu, przyszła druga fala, która zmieniła oblicze choroby, oblicze walki z tą chorobą. Przeszliśmy to najtrudniej w całej Polsce. Liczba zachorowań w trzech falach, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w naszym regionie jest zdecydowanie najwyższa spośród wszystkich 16 województw. Nie mieliśmy takich skoków jak na Podkarpaciu, ale jednak przyrosty w szpitalach były najtrudniejsze w całej Polsce – powiedział Mikołaj Bogdanowicz.
Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii Mariola Brodowska otrzymała medal wojewody.
Zobacz także
25 nowych osób zakażonych koronawirusem w regionie! 5 ozdrowieńców
2020-03-30, 21:09W województwie kujawsko-pomorskim hospitalizowane są 73 osoby w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. - W poniedziałek potwierdzono 25 nowych przypadków zakażenia, a liczba chorych wzrosła do 72. Pięciu z nich wyleczono - poinformował… Czytaj dalej »
Prezydent Włocławka: Nie zorganizujemy wyborów 10 maja. Jest uchwała Rady Miasta
2020-03-30, 20:52Radni we Włocławku w poniedziałek przyjęli stanowisko, w którym zwrócili się o wstrzymanie przygotowań i przełożenie terminu wyborów na prezydenta RP. Uchwałę przyjęto na wniosek prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego. Czytaj dalej »
Nie dajesz rady? Wybierz psychologa i dzwoń! Bydgoska parafia pomaga [wideo]
2020-03-30, 20:04Pomoc potrzebującym oferuje w czasie epidemii bydgoska parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Poza mszami św. i nabożeństwami online, także dyżury telefoniczne psychiatrów, psychologów i pedagogów. Czytaj dalej »
Rzecznik wojewody: Produkcja maseczek trwa, trafią m.in. do przychodni w regionie
2020-03-30, 18:49- Priorytetem służb wojewody jest zapewnienie środków ochrony w pierwszej kolejności szpitalom o podwyższonej gotowości. Ale przychodnie w regionie też je niebawem otrzymają - zapowiada rzecznik wojewody. Czytaj dalej »
Z dronem patrolują ulice. Kary za łamanie kwarantanny i gromadzenie się
2020-03-30, 16:12Toruńska policja skieruje do sądu wniosek o ukaranie 6 osób, które złamały zasady kwarantanny. Pięć innych ukarano w weekend mandatami za gromadzenie się. Patrole ulic odbywają się z wykorzystaniem m.in. drona. Mieszkańcy w większości… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590