Bydgoski Sanepid proponuje odpłatne testy na obecność koronawirusa
Od dnia 20 września w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy można wykonać odpłatnie badanie na obecność wirusa SARS-CoV-2 metodą real time RT-PCR. To oferta także dla grup zorganizowanych - z dojazdem.
Badanie genetyczne w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2, w laboratorium WSSE Bydgoszcz wykonywane jest z zastosowaniem metody real time-RT PCR. Materiałem wyjściowym do badania jest wymaz z gardła lub nosogardzieli, z którego izolowany jest materiał genetyczny wirusa (RNA SARS-CoV-2). Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Państwowego Zakładu Higieny PZH, laboratorium oznacza podczas badania gen wspólny dla podrodzaju Sarbecovirus (gen E) oraz geny charakterystyczne wyłącznie dla SARS-CoV-2 (geny N, RdRp/S).
W przypadku uzyskania wyników: nierozstrzygający lub Sarbecovirus zaleca się powtórne wykonanie badania w kierunku SARS-CoV-2.
Jak zgłosić się na badanie? (klient indywidualny)
Punkt wymazowy w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy (ul. Kujawska 4, budynek E) czynny jest w dniach:
poniedziałek i środa - w godzinach 8:00-10:00
wtorek, czwartek, piątek – w godzinach 15:00-18:00
Po wejściu do budynku należy się zgłosić do pracownika punktu informacyjnego.
Ważne: na terenie WSSE w Bydgoszczy nie można zaparkować samochodu - parking znajduje się po drugiej stronie ulicy Kujawskiej (naprzeciwko głównego wejścia do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej).
Na badanie należy zgłosić się przynajmniej 4 godziny po ostatnim posiłku!
Istnieje możliwość zorganizowania badań dla pracowników, uczniów, studentów. WSSE proponuje następujące usługi:
- dostarczenie zestawów wymazowych w ustalonej wcześniej liczbie, odpowiadającej liczbie planowanych wymazów,
- dojazd diagnosty laboratoryjnego z WSSE i pobranie wymazów na miejscu,
- odbiór pobranych wymazów w przypadku pobrania wymazów przez pracownika medycznego jednostki
W celu umówienia badań przez jednostkę/uczelnię/zakład pracy, należy kontaktować się telefonicznie pod nr (52) 376 19 13 w godzinach 8:00-14:00.
Badanie kosztuje 205 złotych. Wynik badania może zostać przedstawiony w języku angielskim bez dodatkowych opłat.
Zobacz także
Złączeni internetowo, wspierają wzorcowo. "Ręka" wyszła z sieci i niesie pomoc
2020-03-16, 18:51Torunianie dołączyli do ogólnopolskiej facebookowej grupy Widzialna Ręka. - Ideą akcji jest wzajemna pomoc między innymi osobom starszym i objętym kwarantanną - wyjaśnia Liliana Piskorska, założycielka lokalnej grupy pomocy. Czytaj dalej »
Zamiast kolejek do gabinetu, kolejka na linii, czyli o teleporadach w dobie koronawirusa
2020-03-16, 17:26Lekarz pod telefonem - ten system miał usprawnić kontakt z poradniami rodzinnymi, a spowodował jeszcze większy paraliż - alarmują Słuchacze. Nasi reporterzy to sprawdzili. Medyczne linie i infolinie przez wiele godzin były zajęte… Czytaj dalej »
Koronawirus dotyka tematu parkowania - w Toruniu opłaty tylko przez aplikację!
2020-03-16, 15:50Od wtorku (16.03.) w Toruniu nie będzie można korzystać z parkomatów. - Za postój płacimy tylko przez aplikacje. Zmiany obowiązują do przyszłego piątku - przekazał na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski. Czytaj dalej »
Stres odłożony w czasie: WORD w regionie odwołują egzaminy!
2020-03-16, 15:40Z uwagi na epidemię koronawirusa (covid-19), WORD w Bydgoszczy w porozumieniu z Zarządem Województwa Kujawsko-Pomorskiego informuje, że wszystkie egzaminy od dnia 16 do 27 marca w Bydgoszczy, w Oddziale Terenowym w Inowrocławiu zostają… Czytaj dalej »
Seniorom na pomoc! Przygotowano infolinie, pomagają też harcerze
2020-03-16, 13:31Pomoc dla seniorów, osób samotnych i niepełnosprawnych uruchomiły największe miasta w regionie. W Bydgoszczy, Toruniu i we Włocławku działają infolinie dla potrzebujących, którzy z powodu zagrożenia koronawirusem nie powinni lub… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590