Poseł Latos: Nie pokonamy pandemii, jeśli nie będziemy się szczepić [rozmowa]
- Jeśli chodzi o pandemię, musimy być przygotowani na każdy scenariusz, nawet ten najgorszy – zwłaszcza, jeżeli tylko część społeczeństwa się zaszczepi – mówi poseł Tomasz Latos. Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: Przeczytałem dziś niepokojącą informację. Jeden z doradców premiera mówi, że możemy mieć kolejne lockdowny. Jak bardzo należy się tego obawiać?
Tomasz Latos: Niestety 1,5-roczne doświadczenia każą nam podchodzić z dużą pokorą do rzeczywistości, koronawirusa i tego, co się dzieje w pandemii. To oznacza, że powinniśmy być przygotowani na każdy scenariusz, nawet ten najgorszy – zwłaszcza, jeżeli tylko część społeczeństwa się zaszczepi. Dlatego tak ogromnie ważną sprawą jest, abyśmy wszyscy - ci, którzy mogą, szczepili się. Dopiero to daje nam ochronę przed koronawirusem.
Pamiętajmy, że dochodzi do coraz to nowych mutacji, coraz bardziej groźnych. Na razie wiemy, że szczepienie chroni przed tymi mutacjami, ale nie wiemy, co będzie dalej. Aby pokonać pandemię, musimy być zaszczepieni i to jest nie tylko obowiązek wobec samych siebie i naszych najbliższych, ale także wobec wszystkich innych ludzi.
Tymczasem mamy okres mniejszych zachorowań. Czy w tym okresie uda się zrobić to, co zapowiadaliście, czyli zlikwidować limity do specjalistów?
- Jestem przekonany, że tak. Działania są podejmowane, pracują nad tym osoby, które za to odpowiadają w Narodowym Funduszu Zdrowia. Myślę, że plan, który został zadeklarowany w żaden sposób nie jest zagrożony. Trochę cierpliwości i wszystko będzie jak najbardziej zrealizowane.
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Zobacz także
Dwa piętra bursy szkolnej w Grudziądzu stały się miejscem kwarantanny
2020-09-07, 09:37Miejsce do zbiorowej kwarantanny powstało w bursie szkolnej w Grudziądzu. Decyzja o zorganizowaniu takiego miejsca zapadła po nagłym wzroście zachorowań na koronawirusa. Czytaj dalej »
Więcej zakażeń w grudziądzkim muzeum. Placówka zamknięta do odwołania
2020-09-05, 15:05Kolejni pracownicy grudziadzkiego muzeum są zarażeni koronawirusem. Przeprowadzone testy potwierdziły wynik pozytywny u trzech osób. Czytaj dalej »
Kiedy uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Unisławiu spotkają się w klasie?
2020-09-04, 21:24Kolejny przypadek zarażenia koronawirusem w Zespole Szkół w Unisławiu. Zarażony jest drugi nauczyciel. Czytaj dalej »
Toruń tnie wydatki m.in. na ulice i drogi osiedlowe. I podwyższa opłaty za śmieci
2020-09-03, 20:12Zamiast 110, tylko 75 ulic - Toruń tnie koszty i ogranicza program dróg lokalnych. Władze miasta poinformowały, że z 93 mln zł, zaplanowanych do 2023 roku na remonty tras osiedlowych, chce wydać 53 mln. Czytaj dalej »
Dzieci, rodzice i na nauczyciele na kwarantannie. Koronawirus w szkole w Unisławiu
2020-09-02, 10:07Coraz więcej osób trafia na kwarantannę w związku z wykryciem koronawirusa u jednej z nauczycielek zespołu szkół w Unisławiu. To już ponad 20 osób - wśród nich są nauczyciele, rodzice i dzieci. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590