Dr Rajewski: w upały nie ma przeciwskazań do szczepienia bądź jego odwlekania
- Pogoda nie powinna stanowić przeciwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwskazaniem. Najlepsza jest taka szczepionka przeciw COVID-19, którą przyjmiemy jak najszybciej – podkreśla dr Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych.
W ramach profilaktyki szczepiennej w okresie letnim dr Rajewski zalecił odpowiednie nawadnianie. - Najlepiej pić wodę niegazowaną. Czasami występuje po szczepieniu gorączka, więc gdy zapomnimy o wodzie, a do tego nałożą się gorąco i podwyższona temperatura ciała, to znacznie łatwiej się odwodnić. Po szczepieniu może występować także ból w miejscu podania. Dlatego w upalne dni nie powinniśmy po przyjęciu szczepionki pracować fizycznie w słońcu. Unikajmy tego – wyjaśnił specjalista chorób zakaźnych.
Zdaniem dr Rajewskiego na 1-2 dni po szczepieniu warto także zrezygnować z kąpieli słonecznych. - U niewielkiego procenta osób może wystąpić jakaś forma fotoreakcji. Warto więc zminimalizować takie ryzyko. Nie generujmy więc objawów, które może wywołać praca na słońcu, czy odwodnienia. Mogą się one nałożyć na odczyn poszczepienny. Nie sterujmy jednak szczepieniami, patrząc na prognozy pogody czy fakt, że zaraz będzie weekend. Wiele osób unika szczepień w piątki, bo nie chce się źle czuć w sobotę lub niedzielę. To absurdalne podejście. Chodzi o ochronę przed ciężką chorobą, więc 2 czy 3 dni większej higieny w naszym życiu na pewno nikomu nie zaszkodzi – podsumował ekspert.
Zobacz także
Gdzie wyrzucać maseczki i rękawiczki? Punkty Selektywnej Zbiórki otwarte
2020-04-20, 14:46Dwa z trzech działających w Bydgoszczy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od poniedziałku (20 kwietnia) wznawiają działalność. Otwarte są PSZOK-i przy ul. Inwalidów i Ołowianej, natomiast PSZOK przy ul. Jasinieckiej… Czytaj dalej »
Syn zarażonej pacjentki: Przez błędy szpitala narażono życie ciężko chorych ludzi
2020-04-20, 13:35- W Szpitalu Miejskim w Toruniu zostało narażone życie pacjentów - uważa syn pacjentki oddziału hematologii. Kobieta została przyjęta do placówki 30 marca, kiedy pojawiło się już tam podejrzenie zakażenia koronawirusem. Czytaj dalej »
Poseł Kownacki: Wszyscy stracimy na tym dramatycznym kryzysie
2020-04-20, 12:01- Kryzys w gospodarce to niebywale krytyczna sytuacja, ale trzeba też wziąć pod uwagę, że to dotyczy wszystkich, także rządu - mówił poseł Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości, który był dziś gościem „Rozmowy dnia”… Czytaj dalej »
Głowa do góry. Tęsknimy za Wami! Nauczyciele „mechanika” dla swoich uczniów
2020-04-20, 11:05Nauczyciele Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy postanowili podnieść na duchu swoich uczniów. Przygotowali dla nich specjalne przesłanie. Czytaj dalej »
Region: 8 osób zarażonych koronawirusem. Z których powiatów pochodzą chorzy? [wideo]
2020-04-19, 10:46W niedzielę poinformowano o kolejnych 8 osobach zakażonych koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim. Ponadto wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał o rezygnacji z niektórych obostrzeń. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590