Dr Rajewski: w upały nie ma przeciwskazań do szczepienia bądź jego odwlekania
- Pogoda nie powinna stanowić przeciwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwskazaniem. Najlepsza jest taka szczepionka przeciw COVID-19, którą przyjmiemy jak najszybciej – podkreśla dr Paweł Rajewski, specjalista chorób zakaźnych.
W ramach profilaktyki szczepiennej w okresie letnim dr Rajewski zalecił odpowiednie nawadnianie. - Najlepiej pić wodę niegazowaną. Czasami występuje po szczepieniu gorączka, więc gdy zapomnimy o wodzie, a do tego nałożą się gorąco i podwyższona temperatura ciała, to znacznie łatwiej się odwodnić. Po szczepieniu może występować także ból w miejscu podania. Dlatego w upalne dni nie powinniśmy po przyjęciu szczepionki pracować fizycznie w słońcu. Unikajmy tego – wyjaśnił specjalista chorób zakaźnych.
Zdaniem dr Rajewskiego na 1-2 dni po szczepieniu warto także zrezygnować z kąpieli słonecznych. - U niewielkiego procenta osób może wystąpić jakaś forma fotoreakcji. Warto więc zminimalizować takie ryzyko. Nie generujmy więc objawów, które może wywołać praca na słońcu, czy odwodnienia. Mogą się one nałożyć na odczyn poszczepienny. Nie sterujmy jednak szczepieniami, patrząc na prognozy pogody czy fakt, że zaraz będzie weekend. Wiele osób unika szczepień w piątki, bo nie chce się źle czuć w sobotę lub niedzielę. To absurdalne podejście. Chodzi o ochronę przed ciężką chorobą, więc 2 czy 3 dni większej higieny w naszym życiu na pewno nikomu nie zaszkodzi – podsumował ekspert.
Zobacz także
Pięć pielęgniarek ze szpitala w Grudziądzu ma koronawirusa!
2020-04-22, 09:22O zakażeniach w jednoimiennej lecznicy, w której leczą się pacjenci z COVID-19, poinformował na antenie Polskiego Radia PiK prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, który był gościem naszej porannej Rozmowy Dnia. Czytaj dalej »
Maseczki, chusty, kominy czy przyłbice... Za ich brak może być mandat, ale to rzadki przypadek
2020-04-22, 06:15Kujawsko-pomorska policja podsumowała pierwsze dni obowiązywania nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Są mandaty i upomnienia, ale większość osób dostosowała się do nowych zasad. Czytaj dalej »
Kujawsko-Pomorskie: 5 nowych zakażeń koronawirusem i 11 ozdrowień
2020-04-21, 17:40Wojewoda kujawsko-pomorski poinformował o kolejnych 5 przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie. Wśród nich są 2 osoby z Torunia, 1 z Bydgoszczy, 1 z Grudziądza i 1 osoba z powiatu lipnowskiego. Jednocześnie 11 kolejnych osób… Czytaj dalej »
Przedsiębiorcy nie mają teraz lekko. W Świeciu to rozumieją
2020-04-21, 17:15Gmina Świecie nad Wisłą pomaga przedsiębiorcom. Na największe ulgi mogą liczyć ci, którzy musieli zamknąć swój biznes na czas pandemii. Pierwszą propozycją jest zwolnienie z czynszu za wynajem komunalnych lokali użytkowych. Czytaj dalej »
Produkują przyłbice i szyją maseczki. Akcja pomocy w więzieniach w regionie
2020-04-21, 15:05W zakładach karnych w Bydgoszczy, Grudziądzu, Włocławku, Potulicach i Czersku więźniowie wyprodukowali już prawie 5 tys. środków ochrony osobistej dla medyków z naszego regionu i potrzebujących. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590