Stres medyków podczas pandemii COVID-19: finał badań w Bydgoszczy
- Lęk, brak zaufania w przekaz medialny, poczucie bezradności wobec niemożliwości pomocy pacjentowi – takie emocje odczuwali medycy podczas pandemii COVID-19 – wynika z badań, prowadzonych przez naukowców Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Bydgoscy naukowcy zakończyli ogólnopolskie badanie dotyczące stresu medyków podczas pandemii. Chcieli dowiedzieć się, jak przedstawiciele służby zdrowia przeżywali ten trudny czas, jak reagowali na stres, jak sobie z nim radzili. Są już pierwsze wnioski, niebawem, będzie publikacja.
- Lęk był bardzo silny na początku i wiązał się z tym, że nie było zabezpieczeń i że ludzie nie mieli dostępu do odpowiednich środków ochrony - mówi profesor Alina Borkowska z Collegium Medicum UMK. - To się potem zmieniło, ale znaczenia nabrały inne czynniki - na przykład to, że nie ufano w przekaz medialny. Potem paradoksalnie - latem ubiegłego roku – lęk w wielu przypadkach zmniejszył się. Nasilał się za to u grupy lekarzy, która miała do czynienia z pacjentami chorymi na COVID-19. Źródłem tego niepokoju i dyskomfortu było poczucie bezradności wobec niemożliwości pomocy pacjentowi – dodaje.
W badaniu wzięły wszystkie grupy medyków - nie tylko lekarze i pielęgniarki.
Więcej w materiale Sławy Skibińskiej-Dmitruk.
Zobacz także
Miałeś jechać do sanatorium? Zostań w domu i zadzwoń do ZUS
2020-10-25, 15:44Wyjazdy do sanatoriów wstrzymane do odwołania. Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych apelują do pacjentów o pozostanie w domach. Czytaj dalej »
Ułatwienie dla chorych oraz przybywających na kwarantannie. ZUS sam pozyska informacje z Sanepidu
2020-10-23, 17:04Spore ułatwienia dla osób, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji domowej. By otrzymać zasiłek, nie będzie już konieczne osobiste dostarczenie decyzji Sanpeidu - informuje Krystyna Michałek z wojewódzkiego oddziału ZUS… Czytaj dalej »
Mandat lub wniosek o ukaranie do sądu za brak maseczek. Tysiące interwencji!
2020-10-23, 16:07Od blisko dwóch tygodni w przestrzeni publicznej obowiązuje zakrywanie ust i nosa. Za nieprzestrzeganie tego obostrzenia grożą kary. Czytaj dalej »
Koronawirus u księży i kleryków. Seminarium zamknięte do odwołania
2020-10-23, 13:59Ognisko koronawirusa w Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu - dowiedzieli się dziennikarze Polskiego Radia PiK. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 29 osób: kleryków i księży. Czytaj dalej »
Poseł Piotr Król: - Nie możemy sobie pozwolić na ponowne zamknięcie
2020-10-23, 12:00Poseł Piotr Król, który był gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, mówił, że tak zwana droga środka, którą proponuje premier Mateusz Morawiecki to kompromis pomiędzy całkowitym zamknięciem gospodarki a zupełnym brakiem r… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590