Bydgoski Port Lotniczy otwiera punkt wymazowy - nie tylko dla podróżnych
Laboratorium, które wykona testy na obecności koronawirusa poprowadzi na bydgoskim lotnisku firma Vitalabo. Stanowisko będzie dostępne od 1 czerwca.
Pasażerowie Portu Lotniczego Bydgoszcz, a także mieszkańcy regionu kujawsko-pomorskiego, będą mogli wykonać na terenie portu testy w kierunku COVID-19 PCR oraz najtańsze wśród lotnisk w całym kraju - szybkie testy antygenowe. To efekt współpracy między Portem Lotniczym Bydgoszcz a Laboratorium Vitalabo.
- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych pasażerów wspólnie z laboratorium medycznym Vitalabo uruchamiamy punkt wymazowy na terenie regionalnego lotniska - czytamy w komunikacie PLB.
- To kolejny krok w kierunku bezpiecznego podróżowania. Obecnie niemal wszystkie kraje wymagają od podróżujących negatywnego testu na obecność koronawirusa - mówi Tomasz Moraczewski Prezes zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz.
- Punkt testowania bezpośrednio na lotnisku ułatwi podróż pasażerom latającym z Bydgoszczy do Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Ukrainy, ale też podróżującym transferem przez Warszawę. Do skorzystania z oferty laboratorium i wykonania testu zapraszamy także wszystkich mieszkańców naszego regionu, którzy np. przekroczyli granicę i chcą być zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny.
Vitalabo jako jedno z laboratoriów Grupy Diagnostyka obsługuje wszystkich touroperatorów zrzeszonych w Polskiej Izbie Turystyki.
Godziny otwarcia punktu wymazowego zostały dostosowane do aktualnego rozkładu lotów. Laboratorium będzie zlokalizowane na pierwszym piętrze w części ogólnodostępnej terminala.
W laboratorium na terenie Portu Lotniczego Bydgoszcz będą pobierane wymazy do badań w ramach dwóch rodzajów testów na obecność wirusa SARS-COV-2:
• Test PCR (wynik po około 6 godzinach) - 360 zł
• Szybki test antygenowy (wynik po około 30 minutach) - 119 zł
Wyniki testów będą dostępne w dwóch językach – polskim i angielskim, w zależności od zapotrzebowania osoby poddającej się badaniu.
Jak przygotować się do testu PCR, na obecność koronawirusa?
- 3 godziny przez wymazem, nie należy spożywać posiłków, myć zębów, stosować płynów do płukania jamy ustnej, tabletek do ssania na gardło oraz gum do żucia
- przed wymazem należy przepłukać usta przegotowaną wodą
- przed pobraniem materiału nie należy przepłukiwać i wydmuchiwać nosa
- przez pobraniem materiału nie należy stosować kropel, maści, aerozoli do nosa
- należy wyjąć ruchome protezy zębowe
Wejście na teren lotniska, poprzedzone pomiarem temperatury, możliwe jest jedynie w maseczce. Do dyspozycji pasażerów przygotowane zostały dozowniki z płynem odkażającym, obowiązuje także zachowanie bezpiecznego dystansu między podróżującymi.
Zobacz także
12 miesięcy dla szpitala w Grudziądzu. Co dalej? Nie wiadomo
2020-04-01, 18:04Nowe otwarcie dla grudziądzkiej lecznicy. Wszystko dzięki specustawie i uchwale grudziądzkiej Rady Miasta. Czytaj dalej »
Pięć osób nad trumną - rodziny z bólem serca znoszą rygory kwarantanny
2020-04-01, 17:10Jak zorganizować pogrzeb bliskiej osoby w czasie epidemii i kwarantanny, gdy przy trumnie może się spotkać maksymalnie pięć osób? Część rodzin dzieli się na grupy i rotacyjnie towarzyszy zmarłemu podczas poszczególnych części… Czytaj dalej »
Pub wpuszczał klientów tylnymi drzwiami. To się nazywa: nawarzyć sobie piwa!
2020-04-01, 15:00Klienci jednego z pubów w Toruniu wpuszczani byli przez pracującą tam osobę tylnymi drzwiami. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, a osoby, które nie respektowały obostrzeń dotyczących epidemii koronawirusem, mogą zapłacić po… Czytaj dalej »
Na UMK będą badania nad koronawirusem. Jak chcą go powstrzymać?
2020-04-01, 14:28Jest zgoda Komisji Bioetycznej na projekt naukowców z Collegium Medicum UMK, którego celem jest zahamowanie rozwoju koronawirusa. Badania mają objąć zarówno osoby chore na Covid-19 jak i te narażone na zakażenie. Czytaj dalej »
W pokoju, na balkonie, w ogródku - warto ćwiczyć z trenerem online!
2020-04-01, 13:31„Zostań w domu, ćwicz z nami”. Toruńscy sportowcy zachęcają do treningów online. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590