Zaszczepią około 700 osób dziennie. Pierwszy punkt w regionie [zdjęcia]
Pierwszy punkt masowych szczepień przeciwko koronawirusowi w regionie, zorganizowany na bydgoskim UTP, został otwarty we wtorek. Zaszczepi ok. 700 osób dziennie preparatem Moderny.
Przy wejściu do budynku głównego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego przy ul. Kaliskiego pacjenci weryfikowani są przez strażników miejskich. Czeka na nich pięć stanowisk i pięć zespołów szczepiennych. - Do szczepień kwalifikują pielęgniarki, ratownicy medyczni, farmaceuci, fizjoterapeuci. Nad bezpieczeństwem czuwa oczywiście lekarz dyżurny - mówi Karol Jurkowski, prezes przychodni Bajka, która zorganizował punkt szczepień i koordynuje jego pracę.
Każdy zespół zaszczepi w godzinę około 17, 18 pacjentów. - Jeśli wszystko będzie dobrze szło, jeśli pacjentom uda się utrzymać dyscyplinę, planujemy zwiększać stopniowo liczbę szczepionych. W obiekcie jest pierwsza strefa, w której pacjenci będą weryfikowani przez strażników miejskich na podstawie SMS-ów: na którą godzinę mają wyznaczony zabieg, czy są na liście, jaką szczepionkę otrzymają. Później pacjenci udają się do dużej auli obok, gdzie będą wypełniać ankiety, następnie czas na strefę szczepień, później na strefę poszczepienną. Jeśli nic się nie dzieje, zaszczepieni udają się do domu - tłumaczy Jurkowski.
Punkt szczepień powszechnych na bydgoskim UTP działać będzie od poniedziałku do niedzieli od 9.00 do 18.00. Jest na razie jedyny w Bydgoszczy i w województwie. Rejestracja na szczepienia odbywa się przez stronę pacjent.gov.pl oraz infolinię Ministerstwa Zdrowia pod numerem 989. Lekarze apelują, aby nie przychodzić na umówiony termin szczepienia, gdy ma się jakiekolwiek objawy infekcji - kaszel czy gorączkę.
Zobacz także
Zamiast dziesięciu osobnych wymazów, jeden zmieszany. Testów będzie więcej?
2020-04-27, 13:17Jest pomysł jak zwiększyć liczbę testów na obecność koronawirusa w regionie! Marszałek województwa zwrócił się do sanepidu o opinię i zgodę na pobieranie próbek na Covid-19 w tak zwanym systemie niemieckim. Czytaj dalej »
Zakażona dyrektorka szpitala: „Dodatni wynik był dla mnie wielkim szokiem”
2020-04-27, 12:30Jak wygląda życie codzienne z koronawirusem - opowiada Polskiemu Radiu PiK Wanda Korzycka-Wilińska, szefowa bydgoskiego szpitala im. Biziela. Czytaj dalej »
Kwarantanna w zgromadzeniu w Chełmnie. Klasztor został zamknięty
2020-04-27, 11:55Koronawirusa wykryto u jednej z zakonnic ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Świętego Wincentego a Paulo w Chełmnie. Czytaj dalej »
Pobiorą 140 próbek w godzinę! Nowoczesne laboratorium przy szpitalu zakaźnym
2020-04-27, 07:55Kontener do szybkiej diagnostyki osób potencjalnie zakażonych koronawirusem przekazuje dziś szpitalowi zakaźnemu w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Międzynarodowych. Czytaj dalej »
Maseczki, przyłbice i dystans. To były wyjątkowe wybory
2020-04-26, 22:00Wybory w Aleksandrowie Kujawskim i Ciechocinku bez incydentów i zakłócania ciszy wyborczej. Policja nie musiała podejmować żadnych interwencji. Wyborcy stosowali się też do specjalnych środków ostrożności w związku z epidemią… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590