Złapać oddech? Ważne, by go zatrzymać, wydłużyć. Po prostu to ćwiczyć!
Skutki zakażenia koronawirusem są często długofalowe, niekiedy bywa potrzebna żmudna rehabilitacja. Bydgoskie Centrum Pulmunologii na różne sposoby pomaga pacjentom w powrocie do zdrowia. Proponuje między innymi ćwiczenia oddechowe. One działają!
- Widzimy przypadki, a nawet nie pojedyncze, bo było ich już sporo, gdy pacjenta od stanu krytycznego, leżącego na oddziale intensywnej terapii, wypuszczamy z oddziału rehabilitacji oddechowej na nogach, sprawnego. Wszystkie zabiegi wspomagające, ćwiczenia oddechowe, inhalacje, zabiegi z zakresu fizykoterapii, czy masażu są potrzebne, ale musimy bazować na treningu, aby w sposób właściwy go dozować, aby poprawiać tolerancję wysiłku. Pacjenci w sześciominutowym teście marszowym przechodzą wyjściowo z 300 metrów do 550, 570 metrów, co jest dużą poprawą. Wielu pacjentów ma problem z prawidłowym oddechem. Boją się oddychać. Zaproponowaliśmy zestaw ćwiczeń do pracy w domu - mówi kierownik tamtejszego Zakładu Rehabilitacji, dr Sebastian Szyper.
Filmy instruktażowe z ćwiczeniami oddechowymi i motorycznymi oraz poradnik Światowej Organizacji Zdrowia - jak radzić sobie po COVID - 19 - można znaleźć na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów: https://kif.info.pl/
Specjaliści przypominają, by zaczynać od małych dawek wysiłku, nie forsować się od razu i nie zapominać o oddychaniu podczas ćwiczeń.
A NFZ przypomina, że trwają prace nad programem rehabilitacji ambulatoryjnej dla ozdrowieńców.
Zobacz także
Trzy kolejne osoby nie żyją. Gdzie i ilu chorych na Covid-19 w regionie?
2020-04-22, 17:58Jednoimienny szpital zakaźny w Grudziądzu przekazał informację o kolejnych trzech zgonach osób chorych na Covid-19 w województwie. - Najwięcej osób zakażonych w regionie pochodzi z Bydgoszczy - informuje Urząd Wojewódzki. Czytaj dalej »
Z kranu zapachniało chlorem. Ludzie od razu pomyśleli o koronawirusie
2020-04-22, 16:03W niektórych bydgoskich mieszkaniach woda z kranu miała kilka dni temu mocną woń chloru. Mieszkańcy zaczęli dzwonić do Wodociągów i zadawać pytania przez Internet. Niepokoili się, czy ta dezynfekcja może mieć związek z koron… Czytaj dalej »
Dziewięć osób z personelu medycznego, zakażonych koronawirusem w Grudziądzu
2020-04-22, 15:16W szpitalu jednoimiennym w Grudziądzu koronawirusem zaraziło się dziewięć osób z personelu medycznego - poinformowała w środę rzecznik prasowa placówki Izabela Hirsch-Lewandowska. Dodała, że wyniki reszty próbek pobranych wśród… Czytaj dalej »
Mąż pacjentki zarażonej w Szpitalu Miejskim w Toruniu zawiadamia prokuraturę
2020-04-22, 14:30- Wpłynęło do nas czwarte doniesienie ws. zakażeń koronawirusem w miejskim szpitalu - powiedział Andrzej Kukawski, rzecznik prasowy toruńskiej Prokuratury Okręgowej. Śledczy czekają na dokumentację medyczną pacjentów. Czytaj dalej »
Koronawirus w Polsce i w regionie: 178 zakażeń, 14 w kujawsko-pomorskim
2020-04-22, 10:24Tym razem w województwie łódzkim wykryto najwięcej zakażeń COVID-19 - wynika z porannego raportu Ministerstwa Zdrowia. W kujawsko-pomorskim 14, najmniej - po jednym przypadku - w podkarpackim i podlaskim. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590