W regionie powstaną duże populacyjne punkty szczepień. Jeden w Fordonie
1732 osoby w szpitalach i 178 pod respiratorem - województwo kujawsko-pomorskie znajduje się na szczycie trzeciej fali koronawirusa. Wkrótce w regonie powstaną populacyjne punkty szczepień.
Z kolei od poniedziałku (19.04.) czynne będą punkty szczepień powszechnych - zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk. W ramach pilotażu powstanie 16 takich punktów w każdym województwie. W miejscowościach do 50 tysięcy w punkcie będzie wykonywanych minimum 200 szczepień dziennie, a w miastach powyżej 50 tysięcy co najmniej pół tysiąca.
- Na terenie województwa funkcjonują obecnie 323 punkty szczepień. Łączna liczba wykonanych szczepień to 394 tys., z czego 102 tys. osób zostało już zaszczepionych dwoma dawkami. Zaistniała konieczność, by w regionie powstały nowe duże populacyjne punkty szczepień. Samorządy zgłosiły 49 propozycji lokalizacji tych punktów. Oddział NFZ, kierując się kryteriami równymi w całej Polsce, przede wszystkim równym dostępem wszystkich do szczepień w równym czasie, wybrał 27 propozycji. Te propozycje są obecnie analizowane, chodzi o kwestie organizacyjne i zgody inspekcji sanitarnej - mówi Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.
- Charakter tych punktów będzie odmienny od działających w regionie już 323 punktów szczepień. Zaangażowane są w to samorządy, które przeznaczają na ten cel duże obiekty np. sale widowiskowe, świetlice w dobrej lokalizacji i wspomagają to organizacyjne. Jednak głównym podmiotem, który podpisuje umowy jest podmiot medyczny, najczęściej POZ-y, ale również szpitale, które takie możliwości mają - podkreślił Bogdanowicz.
Wojewoda zapewnił, że nowe punkty organizowane przez samorządy będą tak przygotowane, aby każdy mieszkaniec województwa miał równy dostęp.
Bogdanowicz podał, że pierwszym punktem szczepień, organizowanym we współpracy z samorządem, będzie punkt w Bydgoszczy na osiedlu Fordon, który zostanie otwarty na początku przyszłego tygodnia.
Więcej w materiale Jolanty Fischer.
Przygotowano komputery, lodówki do przechowywania szczepionek, wyposażenie biurowe. Prezydent miasta, Ryszard Brejza poinformował, że Inowrocław dostał limit 2 tys. szczepionek na tydzień.
- Nasze możliwości organizacyjne praktycznie nie mają granic, poza tą jedną: liczbą otrzymanych szczepionek" – informuje prezydent Ryszard Brejza.
Zobacz także
Koronawirus w zakładzie opiekuńczym im. ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu
2020-08-16, 07:00Zarażona jest jedna z opiekunek, która wróciła do pracy po urlopie. Miała 3 dyżury. Wynik dodatni potwierdzono podczas przesiewowych badań pracowników. Wszyscy pacjenci są zdrowi. Czytaj dalej »
Prawie 500 kontroli w tydzień. Brak maski, higieny, dystansu - to kosztuje
2020-08-14, 19:50Pandemia to pracowity okres dla inspektorów sanitarnych i policji w całym kraju. Sprawdzają, czy stosowane są środki dezynfekcyjne i maseczki oraz jaki jest dystans miedzy osobami. Prawie 500 takich kontroli przeprowadzono od 8 do 12… Czytaj dalej »
Pacjent zakażony koronawirusem uciekł ze szpitala w Grudziądzu
2020-08-13, 16:30Mieszkaniec Bydgoszczy zarażony koronawirusem uciekł kilka dni temu ze szpitala jednoimiennego w Grudziądzu. Policja szybko wpadła na jego trop. Czytaj dalej »
12 litrów osocza od kujawsko-pomorskich dawców posłuży do produkcji leku na Covid-19
2020-08-11, 21:12Osocze od ozdrowieńców z województwa kujawsko-pomorskiego pomoże w produkcji leku na Covid-19 - ustaliło Polskie Radio PiK. Nad lekiem pracuje lubelska spółka. Czytaj dalej »
Festiwal Wisły pod prąd pandemii, z ograniczeniami, ale się odbędzie
2020-08-11, 16:09Niski stan Wisły pokrzyżował część planów organizatorów Festiwalu Wisły, który odbędzie się w ten weekend. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590