Chorych z COVID-19 w regionie coraz więcej, szpitale obłożone. Pomagają klerycy i księża
Większość łóżek dla pacjentów z COVID-19 w regionie jest zajętych. W Toruniu personel na oddziale covidowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wspiera 17 kleryków i dwóch księży z toruńskiego Seminarium Duchownego.
W Kujawsko-Pomorskiem sytuacja pandemiczna jest podobna jak, w całym kraju. - We wszystkich placówkach regionu mamy łącznie 2 199 łóżek dla chorych covidowych, z czego zajętych jest 1 755, i 183 zajęte covidowe łóżka intensywnej terapii wobec 251, które mamy do dyspozycji. W placówkach podległych samorządowi województwa jest obecnie 417 miejsc dla tego typu pacjentów (334 zajęte), w tym 50 respiratorowych (42 zajęte) – informuje Urząd Marszałkowski.
Personel oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu wspiera 17 kleryków i dwóch księży z toruńskiego Seminarium Duchownego. - Są ozdrowieńcami, pracują jako wolontariusze - karmią, wykonują czynności pielęgnacyjne, rozmawiają. To wielka pomoc, bo szpital ma niemal pełne obłożenie – informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego.
- Dziękuję wszystkim, którzy nie szczędząc sił, kosztem ogromnego wysiłku i poświęcenia, pełnią służbę przy łóżkach ciężko chorych. Wasz trud jest nie do oszacowania. Jesteście bohaterami! - mówi marszałek Piotr Całbecki, który cały czas apeluje do lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych o zgłaszanie się do pracy na oddziałach covidowych.
Zobacz także
Rzecznik wojewody: 179 zakażeń to ogniska rodzinne, w szpitalach 180 wolnych miejsc
2020-10-01, 17:07Rekord zakażeń koronawirusem odnotował nasz region w czwartek (1 października). Zachorowało aż 179 nowych osób. - Są to głównie małe ogniska rodzinne. Nie odnotowaliśmy żadnych większych ognisk w naszym województwie - komentuje… Czytaj dalej »
Siedem szkół z regionu zamkniętych, 40 ma lekcje zdalne. Przez epidemię
2020-09-30, 16:49Koronawirus w kujawsko- pomorskich szkołach: rośnie liczba placówek, którym pandemia reorganizuje plan zajęć. Czytaj dalej »
Tylko dwa wolne respiratory dla chorych na Covid-19 w szpitalu w Grudziądzu
2020-09-30, 14:06- W naszym szpitalu, który obecnie działa na II i III poziomie, czyli jako zakaźny i wielospecjalistyczny, mamy obecnie dwa wolne miejsce pod respiratorem dla pacjentów z Covid-19 - informuje rzecznik prasowa urzędu miasta w Grudziądzu… Czytaj dalej »
Starosta sępoleński zakażony koronawirusem. 20 osób z urzędu na kwarantannie
2020-09-30, 13:11Jarosław Tadych dowiedział się w środę, że choruje na Covid-19. Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim jest czynne w ograniczonym zakresie, bo część pracowników skierowano na kwarantannę. Czytaj dalej »
70-latek z Covid-19 zmarł, bo nie było miejsca na OIOM-ie. NFZ domaga się wyjaśnień
2020-09-30, 11:41Kujawsko Pomorski NFZ wyjaśnia, jak doszło do śmierci pacjenta z Covid-19 w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. W weekend na oddziale zakaźnym placówki zmarł 70-letni mężczyzna z powiatu rypińskiego, zanim udało się znaleźć… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590