Będzie więcej szczepionek, będą dodatkowe punkty szczepień w regionie
W woj. kujawsko-pomorskim powstaną dodatkowe punkty szczepień - zapowiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
- W kwietniu spodziewamy się 7 milionów szczepionek w Polsce, a w maju nawet 10 milionów dostępnych szczepionek. Obecnie szczepienia w województwie kujawsko-pomorskim realizowane są w ponad 300 punktach, w tym w 27 szpitalach węzłowych, ale żeby wykorzystać wszystkie dostępne szczepionki, które będą w kwietniu i w maju, potrzebne jest utworzenie nowych punktów - informował Mikołaj Bogdanowicz.
Rząd wspólnie z samorządami planuje utworzyć co najmniej jeden duży, dodatkowy punkt szczepień w każdym powiecie oraz dodatkowe punkty w dużych miastach na terenie województwa. Zadaniami tych punktów będzie zaszczepienie co najmniej 800 osób na każde 10 tys. mieszkańców. W przypadku Bydgoszczy będzie to prawie 28 tysięcy szczepień tygodniowo, w przypadku Torunia 15 tys. a Włocławka 8 tys.
Wojewoda podkreśla, że dzięki tym działaniom uda się w krótkim czasie zaszczepić dużą populację, co pozwoli opanować pandemię koronawirusa. - Szczepienia są skuteczne, osoby które się im poddają nie chorują oraz nie trafiają do szpitali - zaznaczył Mikołaj Bogdanowicz.
Z kolei Barbara Nawrocka, rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia apeluje, aby przybywać na szczepienie na umówioną godzinę, przed wejściem do punktu szczepień i po szczepieniu zdezynfekować ręce, prawidłowo nosić maseczkę i zachowywać dystans od innych osób czekających na szczepionkę.
Zobacz także
Wstrzymane zajęcia, zakaz odwiedzin w akademikach. Uczelnie w regionie opustoszały
2020-03-11, 16:54Od czwartku z powodu zagrożenia epidemią koronowirusa zawieszone zostaną zajęcia we wszystkich uczelniach wyższych w kraju, również w naszym regionie. Czytaj dalej »
Bydgoszcz: grafik życia miasta ustala od teraz koronawirus
2020-03-10, 19:13Władze Bydgoszczy przygotowują się na epidemię. Zgodnie z poleceniem rządu, zawieszone zostają imprezy masowe i zagraniczne wyjazdy, np. uczniów. Z ostatniej chwili: w naszym województwie 8 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem… Czytaj dalej »
Wojewoda kujawsko -pomorski: zakaz imprez masowych z udziałem publiczności
2020-03-10, 14:56Z powodu realnego niebezpieczeństwa zakażenia koronawirusem, w regionie odwoływane będą imprezy masowe. Część z nich, na przykład sportowe, mogą się odbyć, ale bez udziału publiczności. Czytaj dalej »
Po specjalnej sesji sejmiku w Toruniu: region w epidemiologicznej gotowości
2020-03-09, 21:38Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odpowiadał na pytania radnych województwa. Temat: koronawirus. Mówił, że szpitale są przygotowane na przyjęcie zakażonych pacjentów. Zapewnił, że na razie nie powinno być problemów z maseczkami czy… Czytaj dalej »
Podstawówki i przedszkola w Lipnie zamknięte aż do odwołania
2020-03-09, 16:36To pierwsza tak radykalna decyzja: burmistrz Lipna zamyka szkoły podstawowe i przedszkola. Decyzja zapadła po stwierdzeniu u dwóch osób podejrzenia zarażenia koronawirusem. Rodziny podejrzanych osób objęte zostały kwarantanną. Placówki… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590