Wojewoda: Testy kupione w sklepach mogą być podwójnie niebezpieczne
- Nie traktujmy testów dostępnych w sklepach jako badania stwierdzającego, czy jesteśmy zarażeni koronawirusem - apeluje wojewoda. Mikołaj Bogdanowicz ostrzega, że może to jeszcze pogorszyć trudną sytuację epidemiologiczną.
Testy na przeciwciała koronawirusa pojawiały się na początku tygodnia w sieci Biedronka. - To niebezpieczny moment, te testy są opacznie rozumiane przez społeczeństwo. One nie stwierdzają koronawirusa, a ewentualnie potwierdzają obecność przeciwciał, czyli możliwość przejścia tej choroby kilka tygodni albo kilka miesięcy temu – ostrzega wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. - Może się tak zdarzyć, że osoby z objawami będą pojawiały się w dyskontach, co stworzy kolejne zagrożenie i jest bardzo niebezpieczne, jeżeli chodzi o możliwości rozszerzania się tej choroby. Bardzo proszę, abyśmy nie traktowali tego jak badania bieżącego. Na pewno nie stwierdzi ono obecności koronawirusa w danym momencie. Osoba, która sobie zrobi taki test i okaże się, że wynik jest ujemny, może być chora i może zarażać – dodaje.
Wojewoda przypomina, że wciąż brakuje personelu medycznego w covidowych szpitalach w naszym regionie. Na 77 osób skierowanych do pracy przez Mikołaja Bogdanowicza, przystąpiło do niej zaledwie kilkanaście osób. Najwięcej personelu medycznego potrzeba w szpitalu w Grudziądzu, gdzie jest ponad 300 zarażonych koronawirusem pacjentów. Chętni medycy mogą się zgłaszać: tel. 52 34 97 430, adres e-mail: wzsekretariat@bydgoszcz.uw.gov.pl.
Zobacz także
Bydgoski ZUS: Za czas kwarantanny przysługują świadczenia chorobowe
2020-03-12, 08:04Osoba poddana kwarantannie lub izolacji ma prawo do otrzymania świadczeń chorobowych. Podstawą do ich wypłaty jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego. Za okres trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje wynagrodzenie chorobowe… Czytaj dalej »
Co z wiosennymi i letnimi imprezami w Bydgoszczy? Odbędą się?
2020-03-12, 07:15Epidemia koronawirusa spowoduje, że trzeba odwołać szereg imprez plenerowych planowanych na wiosnę w Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Zatrzymali ponad 5 tys. maseczek z Chin i Ukrainy. Mogły być groźne dla zdrowia
2020-03-11, 20:21Podejrzane maseczki zostały przejęte przez funkcjonariuszy kujawsko-pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Mundurowi przechwycili transport ponad 5 tysięcy masek przeciwpyłowych sprowadzonych z Ukrainy i Chin. Czytaj dalej »
Grupa ds. koronawirusa, odwoływane konferencje. Specjalne działania w JFTC
2020-03-11, 19:28W Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC) wprowadzono specjalne procedury, związane z zagrożeniem koronawirusem, dotyczące zdrowia żołnierzy i pracowników, wyjazdów zagranicznych i wizyt ekip z innych państw - poinformował… Czytaj dalej »
13 osób z podejrzeniem koronawirusa w regionie, 34 objęte kwarantanną
2020-03-11, 18:14W województwie kujawsko-pomorskim obecnie 13 osób jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Przebywają w szpitalach w Bydgoszczy, Toruniu i Świeciu. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590