Nie mogła dostać się na wymaz w kierunku COVID-19. Jest kontrola NFZ
Bydgoszczanka - mając objawy grypopodobne - przez dwa dni bezskutecznie próbowała dostać się na wymaz w kierunku COVID-19 w jednym z bydgoskich szpitali.
Chora kobieta została dwukrotnie odesłana z punktu wymazowego, do którego się wybrała. Pierwszy raz przyszła po godzinach jego działania, a drugiego dnia - będąc o wyznaczonej porze -usłyszała, że powinna przyjść wcześniej. Z kolei od urzędnika usłyszała przedtem fałszywą informację, że zlecenie na test jest ważne tylko dobę. Kobieta zrezygnowała w końcu i z badania, i z leczenia.
- Wszczęliśmy w tej sprawie pilną kontrolę - informuje rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy Barbara Nawrocka. - Od momentu wystawienia skierowania na test przez lekarza POZ pacjenci są objęci automatyczną 10-dniową kwarantanną. W tym czasie mogą opuścić miejscu pobytu w sytuacji, gdy udają się na wymaz, czyli do punktu wymazowego i z powrotem oraz, gdyby musieli wybrać się do lekarza. Nie ma żadnych przepisów, które określałyby, jak długo ważne jest skierowanie, natomiast jest zalecenie, by test zrobić jak najszybciej, bo gdy jest negatywny, to pacjenci są z automatu zwalniani z kwarantanny.
Jak dodaje Barbara Nawrocka, jeśli pacjent nie jest mobilny, powinien to zgłosić lekarzowi POZ, a ten wtedy zleca przyjazd tzw. karetki wymazowej. Po zleceniu badania przez lekarza możemy też otrzymać SMS o tym, na którą i gdzie wybrać się na wymaz, nie jest to jednak obligujące wskazanie - możemy pójść na test gdziekolwiek – WYKAZ PUNKTÓW W REGIONIE TUTAJ.
Wynik testu sprawdzamy telefonicznie u lekarza, który zlecił nam badanie lub na internetowym koncie pacjenta (pacjent.gov.pl).
Zobacz także
Zamaskowany senior, czyli wyposażony w maseczki i płyn. Taka akcja w Grudziądzu
2020-05-03, 19:34W ramach akcji „Zamaskowany senior” w Grudziądzu - za pośrednictwem m.in. klubów seniora - do osób starszych trafią pakiety ochrony osobistej. Czytaj dalej »
Galerie handlowe otwarte od poniedziałku. Ale zakupy inne, niż dotychczas
2020-05-03, 16:57Zachowywanie dystansu, dbałość o higienę i dezynfekcję sprzętu, zakaz spożywania żywności na terenie galerii - m.in. takie wytyczne przygotował resort rozwoju we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla galerii i centrów… Czytaj dalej »
Msze św. i kwiaty. Święto Konstytucji 3 maja pierwszy raz tak skromne [wideo, zdjęcia]
2020-05-03, 16:20Pierwsza w Europie, druga na świecie. Z powodu trwającej epidemii koronawirusa, obchody Święta Konstytucji 3 maja w regionie były symboliczne. Czytaj dalej »
52 zakażenia w klasztorze w Chełmnie i u osób, które miały z nim kontakt. Prośba biskupa
2020-05-03, 15:16Do 52 wzrosła liczba zakażonych z ogniska koronawirusa w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie. Biskup toruński wezwał do modlitwy za chorych. Czytaj dalej »
Szpital w Grudziądzu: zmarła 79-letnia kobieta. Gdzie w regionie najwięcej zakażonych?
2020-05-03, 13:27O kolejnych trzech osobach zakażonych koronawirusem informuje w niedzielę (3 maja) Urząd Wojewódzki. Wśród nich jest jedna osoba z Bydgoszczy, jedna z Włocławka i jedna z powiatu chełmińskiego. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590