Kilkuset chorych w szpitalach więcej, 117 respiratorów zajętych. Trzecia fala w regionie
1067 chorych na COVID-19 przebywa obecnie w kujawsko-pomorskich szpitalach. Na 156 respiratorów 117 jest zajętych. Coraz częściej ciężko chorują także osoby młodsze – informuje wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Jak raportuje Urząd Wojewódzki, ilość chorych z koronawirusem w ostatnich dniach bardzo mocno się zwiększyła. - W ciągu ostatnich 10 dni mamy przyrost o przeszło 300 chorych. Jest to bardzo negatywne zjawisko, które oznacza, że trzecia fala pandemii koronawirusa rozpoczęła się również w naszym województwie – informuje wojewoda. – W tej chwili, na 156 dostępnych respiratorów, zajętych jest 117. Od 20 lutego, kiedy mieliśmy najmniejszą ilość osób w szpitalach i najniższą ilości zajętych respiratorów, ta ilość zwiększyła się o 27 – dodaje.
Trwają intensywne rozmowy ze szpitalami w województwie na temat przywrócenia miejsc covidowych. W styczniu i lutym ilość szpitali, które były zaangażowane w walkę z pandemią koronawirusa zmniejszyła się. - W tej chwili przywracamy te miejsca, ponieważ spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach ilość chorych będzie cały czas niestety rosła – mówi wojewoda. - Nie lekceważmy tej choroby. Jesteśmy znowu, tak samo jak jesienią 2020 roku, w bardzo trudnej sytuacji. Z tą zmianą, że stan pacjentów, którzy dzisiaj docierają do szpitali jest dużo gorszy niż jeszcze kilka miesięcy temu. To bardzo utrudnia akcję ratowania zdrowia i życia ludzi. Bardzo państwa proszę o ostrożność. Szczególnie dotyczy to osób starszych, które mają choroby przewlekłe, ale nie tylko. Niestety coraz częściej docierają do szpitali osoby młodsze w bardzo ciężkich stanach – ostrzega wojewoda.
W woj. kujawsko-pomorskim zostało zaszczepionych 170 tysięcy osób pierwszą dawką oraz przeszło 60 tys. dawką drugą. - W tej chwili, w naszym regionie znajduje się przeszło 300 punktów szczepiennych. W szczepienia zaangażowanych jest także 27 szpitali węzłowych. Jesteśmy dobrze przygotowani na to, aby w krótkim czasie zaszczepić całą populację naszego województwa. Czekamy na dostawę szczepionek do Polski i do naszego regionu, abyśmy mogli szczepienia w sposób bardziej intensywny realizować – mówi wojewoda.
Zobacz także
Ozdrowieniec może oddać osocze kilka razy i uratować kilka osób [wywiad]
2020-11-06, 10:05- Chorych na Covid-19, którzy trafiają do szpitali jest coraz więcej, więc mocno rośnie też zapotrzebowanie na osocze od ozdrowieńców. Podane we wczesnej fazie choroby może być bardzo skuteczne - mówi Paweł Wojtylak. Dyrektor Regionalnego… Czytaj dalej »
Symboliczna trumna i transparenty. Protest branży gastronomicznej w Toruniu
2020-11-05, 17:20Ponad 100 osób wzięło w czwartek udział w proteście branży gastronomicznej w Toruniu. Demonstrujący domagają się m.in. utworzenia specjalnego funduszu celowego, który byłby wsparciem dla lokali zamkniętych przez epidemię. Przedstawiciele… Czytaj dalej »
Dr Rajewski: - Coraz bliżej niebezpiecznej granicy 30 tys. zakażeń
2020-11-05, 13:00- Obecnie pacjenci z Covid - 19 chorują dużo poważniej, niż ci z wiosennego ataku koronawirusa. Potrzebujemy więcej miejsc, leków, tlenu, respiratorów. System może tego nie wytrzymać - mówi dr Paweł Rajewski, wojewódzki konsultant… Czytaj dalej »
Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz prosi, by nie lekceważyć epidemii
2020-11-05, 12:08Wojewoda kujawsko pomorski Mikołaj Bogdanowicz, który był gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK, apelował by nie lekceważyć epidemii, a kto przeszedł Covid - 19 i wyzdrowiał, by zechciał oddać osocze. Czytaj dalej »
Zakażamy się na potęgę: 27143 przypadki w kraju, 1663 w regionie
2020-11-05, 10:47Dobory raport Ministerstwa Zdrowia z 5 listopada znów przynosi złe wiadomości, czyli ponad 27 tysięcy zakażeń koronawirusem w całym kraju i 367 zgonów. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590