Ochotnicy z Kujaw i Pomorza pomagają Słowakom walczyć z pandemią
Grupa ochotników z Kujaw i Pomorza pomaga Słowakom w pobieraniu próbek do testów na obecność COVID - 19. Pracują w punktach stacjonarnych i mobilnych. Łącznie na Słowację wyjechało 200 polskich wolontariuszy.
- Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci - powiedział Polskiemu Radiu PiK biorący udział w akcji Maciej Banachowski, prezes WOPR w Kujawsko-Pomorskiem.
- Jesteśmy 7 osobową grupę, która składa się z ratowników medycznych oraz pracowników kwalifikowanych pierwszej pomocy. Każdy z nas pracuje osobno. Pomagamy wymazywać praktycznie całe społeczeństwo. Zgłosiliśmy się na ochotnika, chcieliśmy zobaczyć jak taka praca wygląda. Dostaliśmy pełne pakiety zabezpieczenia: kombinezony, maski, przyłbice, rękawice. Ja akurat jestem w mobilnym punkcie, jeździmy po różnych miejscowościach i wioskach położnych niekiedy bardzo daleko od miasta. Inni ratownicy działają w stacjonarnych punktach, i do nich przychodzą ludzie - mówi Maciej Banachowski.
Przypomnijmy, że w piątek (22.01.) 200 polskich medyków wyruszyło na Słowację, by pomóc Słowakom w przeprowadzeniu narodowych testów na obecność Covid-19 na terenach przygranicznych.
- Relacje między państwami nie mogą się opierać wyłącznie na kalkulacjach. To także odruchy serca i solidarności oraz wzajemna pomoc udzielana w czasie, kiedy inni tego najbardziej potrzebują - oświadczył we wpisie na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
- Jestem bardzo zadowolony, że ten gest udało się tak szybko zrealizować - powiedział na lotnisku Igor Matovicz, premier Słowacji. Dodał, że cieszy się nie tylko z gestu, ale z wręcz braterskiego zachowania wobec Słowacji.
- Polska przed 30 laty pokazała drogę z mroku komunizmu, w którym żyliśmy, a symboliczne słowo, które wówczas ogarnęło Polskę i dawało nadzieję to była: Solidarność. Do dzisiejszego dnia to słowo jest bardzo ważne w polskiej historii i myślę, że pomoc jest znakiem solidarności między Polską i Słowacją – stwierdził premier.
Polacy pozostaną na Słowacji do niedzieli, 24 stycznia.
Zobacz także
Koronawirus: bydgoskie liceum „Ósemka" na nauczaniu hybrydowym
2020-09-25, 09:45W związku z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa u jednego z nauczycieli z VIII LO w Bydgoszczy, 7 nauczycieli i 4 klasy (około 120 uczniów) przebywa na kwarantannie. Czytaj dalej »
Złamała zasady kwarantanny. Za to prawie 5 miesięcy spędziła w areszcie
2020-09-24, 21:0438-latnia torunianka Karolina L. oskarżona jest o tzw. sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego, po tym, jak w czasie domowej kwarantanny, dwa razy wyszła na zakupy. Czytaj dalej »
Zakażenia w dwóch szpitalach w Toruniu. Prezydent: Narastają rozmiary epidemii
2020-09-24, 11:53- Sytuacja jest bardzo trudna - przekazał na sesji rady miasta prezydent Michał Zaleski. W mieście i powiecie potwierdzono 21 nowych przypadków zakażania koronawirusem. Zmarł trzeci podpieczmy Całodobowego Ośrodek Wsparcia 'Samary… Czytaj dalej »
Covid-19 w trzeciej szkole w Grudziądzu. Lekcje odwołane, 150 osób na kwarantannie
2020-09-24, 08:31Koronawirus zaatakował kolejną grudziądzką szkołę. Zarażony jest nauczyciel ze Szkoły Podstawowej numer 16. Czytaj dalej »
Mamy pierwszy na świecie skuteczny lek na Covid-19? Pomogli ozdrowieńcy z regionu
2020-09-23, 14:46Lubelska spółka biotechnologiczna z sukcesem zakończyła pierwszy etap produkcji polskiego leku na Covid-19. Wstępne badania potwierdzają jego skuteczność, teraz trafi on do badań klinicznych. Swój wkład ma również nasz region. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590