Dr Rajewski: obecna liczba zgonów to wynik zakażeń 3-4 tygodnie temu
- Przyczyną wysokiej liczby zgonów jest m.in. zbyt późne zgłaszanie się pacjentów po pomoc. Jeżeli w najbliższych dniach nie ruszy trzecia fala - a mamy sporą szansę, żeby jej uniknąć - to może jej w Polsce w ogóle nie być - mówi dr Paweł Rajewski, kujawsko-pomorski konsultant ds. chorób zakaźnych.
Badania potwierdziły 6919 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 443 chorych – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Tydzień temu w środę raportowanych zakażeń było 9053, a dwa tygodnie temu 14 151.
- Rzeczywiście jest tak, że dane epidemiczne znacząco się poprawiają, bo takie porównania tydzień do tygodnia są dobrym miernikiem. W niektórych szpitalach już to widać, bo jest w nich sporo mniej pacjentów niż jakiś czas temu. Niestety, nadal notujemy wysoką liczbę zgonów, która jest wynikiem zakażeń 3-4 tygodnie temu. One przekładają się także na liczbę obecnie zajętych łóżek i respiratorów, bo pacjenci często trafiają do nas późno i potem spędzają w szpitalu nawet miesiąc. Gdy ktoś ma już powikłania, to nie są krótkie pobyty - mówi dr Paweł Rajewski, kujawsko-pomorski konsultant ds. chorób zakaźnych.
Jak dodaje, drugą przyczyną wysokiej liczby zgonów jest zbyt późne zgłaszanie się pacjentów po pomoc. - Głównie osoby starsze trafiają do nas w trzecim tygodniu choroby. Często już nawet test na obecność wirusa SARS-CoV-2 jest negatywny, a badania obrazowe pokazują rozległe zapalenie płuc, ogromne powikłania. Wtedy my już nie mamy leków, które mogłyby pomóc i możliwości leczenia są bardzo ograniczone - wyjaśnił.
W jego ocenie kluczowe dla rozwoju epidemii w Polsce do kwietnia będą najbliższe dni. - Jeżeli nie ruszy trzecia fala, a mamy sporą szansę, żeby jej uniknąć, to może jej w Polsce w ogóle nie być. Trzeba jeszcze obserwować sytuację po feriach, które były skumulowane i po pierwszych dwóch tygodniach od powrotu najmłodszych dzieci do szkół. Nie jestem przesadnym optymistą i nie chcę rozbudzać nadziei, ale można być optymistą umiarkowanym. Na pewno jest szansa, aby w Polsce uniknąć trzeciej fali zakażeń. Na pewno już udało się powstrzymać duże wzrosty po świętach i Sylwestrze, czego się bardzo baliśmy - powiedział dr Rajewski.
Bardzo cieszy go fakt przekonywania się coraz większej grupy Polaków do szczepień. - Paradoksalnie nieprawidłowości w kwalifikowaniu do szczepień np. celebrytów czy ludzi kultury pomogły temu procesowi, bo zadziałał efekt „towaru spod lady". Teraz każdy chce dostać szczepionkę, bo „skoro ważni ludzie omijają kolejkę, to przecież ona działa" - mówi dr Rajewski. - Musimy szczepić jak najszybciej. Mamy szansę w tym roku pokonać epidemię, ale szczepienia masowe są w tym procesie kluczowe.
Zobacz także
Gdzie są moje wyniki testu na koronawirusa? – pyta bydgoszczanka! W Warszawie, Poznaniu czy Bydgoszczy?
2020-03-17, 18:31Kilka dni mieszkanka Bydgoszczy nie mogła dowiedzieć się jaki jest wynik testu, który miał odpowiedzieć czy jest zarażona koronawirusem. Czytaj dalej »
Nowy szef kujawsko-pomorskiego Sanepidu
2020-03-17, 18:03Nowym szefem wojewódzkiego Sanepidu w Kujawsko-Pomorskiem został Wojciech Koper, dotychczasowy inspektor sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Czytaj dalej »
Trwają starania o maszynę do testów na koronawirusa w Toruniu
2020-03-17, 17:29Czy do Torunia trafi maszyna dzięki której wyniki testów na koronawirusa będą znane już po 2 godzinach? Prezydent Michał Zaleski zapewnił na konferencji prasowej, że miasto skontaktuje się w tej sprawie z władzami Poznania, do którego… Czytaj dalej »
Zawieszają wybory rektora albo głosują elektronicznie. Na co decydują się uczelnie?
2020-03-17, 16:39W związku z epidemią koronawirusa, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy zawiesił wybory rektora. Z kolei na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego trwa posiedzenie Senatu. Czytaj dalej »
Wizyt nie ma, odwołane operacje. Ograniczenia w szpitalach we Włocławku i w Żninie
2020-03-17, 15:17Szpital we Włocławku zawiesił działanie zespołu poradni specjalistycznych. Można się z nimi kontaktować tylko telefonicznie. Z kolei w szpitalu w Żninie zawieszono planowane operacje i zabiegi. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590