Terytorialsi szkolą się w Toruniu z opieki nad leżącym pacjentem [zdjęcia]
Toruńskie Centrum Szkolenia WOT przygotowuje żołnierzy terytorialsów do opieki nad chorymi. Zajęcia odbywają się w Szpitalu Tymczasowym w Ciechocinku. Właśnie skończyła się kolejna edycja kursu opieki nad leżącym pacjentem.
- Kurs wsparcia personelu medycznego w opiece nad pacjentem leżącym ukończyłam w listopadzie - mówi szer. Anna Huzarska z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
- Chwilę później mogłam już sprawdzić swoje umiejętności w praktyce. Zgłosiłam się do pomocy w gdańskim DPS „Złota jesień", w którym personel został mocno okrojony ze względu na sytuację epidemiczną w placówce. Sądzę, że szkolenie w CSWOT przygotowało mnie dobrze, gdyż większość obowiązków, które wykonywałam tj. zmiana pościeli, karmienie, higiena pacjenta, była mi znana z kursu. Praca była bardzo ciężka
i wyczerpująca, ale też satysfakcjonująca. Personel Domu Pomocy Społecznej był naprawdę wdzięczny za pomoc otrzymaną od żołnierzy WOT.
Miniona edycja kursu jest wyjątkowa, gdyż dzięki współpracy z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim oraz 22 Wojskowym Szpitalem Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Ciechocinku zajęcia praktyczne prowadzone są w Szpitalu Tymczasowym. Wykorzystanie przestrzeni i
sprzętów będących na stanie szpitala sprawia, że kursanci mogą odbywać szkolenie w realnych warunkach.
Szpital Tymczasowy powstał na bazie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego i posiada 250 miejsc dla osób chorych. Obecnie nie przyjmuje pacjentów, ale stanowi rezerwę na czas uderzenia trzeciej fali Covid-19.
Trzydniowe szkolenie prowadzi wykwalifikowany personel: pielęgniarki, psycholog oraz metodyk nauczania. Tematyka szkolenia obejmuje takie zagadnienia jak: karmienie osoby leżącej, wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych, współpraca z personelem medycznym w zakresie realizacji planu opieki nad pacjentem, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z osobami w wieku starszym oraz pacjentami niesamodzielnymi.
Podczas pierwszego dnia szkolenia uczestnicy biorą udział w zajęciach teoretycznych z zakresu psychologii, metodyki oraz wiedzy niezbędnej do wykonywania czynności opieki nad osobami starszymi i leżącymi, kolejne dwa dni to ćwiczenia praktyczne.
Zobacz także
Szpital w Grudziądzu, przemianowany na zakaźny, otrzymał odzież ochronną
2020-03-19, 06:56Wojsko dostarczyło w środę po 1000 sztuk kombinezonów, masek, gogli i rękawic do szpitala w Grudziądzu Czytaj dalej »
Dłuższe autobusy i tramwaje, więcej kursów. Po interwencji Polskiego Radia PiK
2020-03-18, 20:48Po licznych skargach naszych Słuchaczy, związanych ze zmniejszeniem intensywności kursowania komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, Zarząd Dróg wprowadził korekty. Czytaj dalej »
Urzędnicy na kwarantannie, maseczki od zakładów opatrunkowych. Raport z Torunia
2020-03-18, 19:42Jeden z pracowników toruńskiego urzędu czeka na wynik testu na obecność koronawirusa. Do czasu wyjaśnienia sprawy ponad 20 osób z wydziału środowiska i ekologi oraz biura ogrodnika miejskiego zostało oddelegowanych do pracy zd… Czytaj dalej »
Bydgoscy ratownicy apelują o pomoc do firm, a toruńscy – do pacjentów
2020-03-18, 19:03Półmaski twarzowe z filtrem i kombinezony z atestami - o to prosi bydgoskie pogotowie ratunkowe firmy, które mogłyby je wspomóc. Z kolei toruńscy ratownicy zwracają się z apelem do pacjentów, by przekazywali dyspozytorom pełne i… Czytaj dalej »
Wojewoda: Liczymy na firmy, które zaczynają produkcję środków ochrony [rozmowa]
2020-03-18, 17:33- Przed epidemią koronawirusa 60 proc. produkcji środków ochrony miała miejsce w Chinach, stąd też teraz problem z zaopatrzeniem szpitali. Liczymy jednak, że produkcja, która w tej chwili rusza spowoduje, że zapasy będą uzupełniane… Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590