Jan Szopiński: Szczepienia już trwają, ale jest jeszcze wiele pytań [rozmowa]
- Jestem wdzięczny Polskiemu Radiu PiK za to, że opublikowali Państwo na radiopik.pl listę punktów, w których mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego będą mogli zostać zaszczepieni – mówił poseł Lewicy Jan Szopiński, który był dziś gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Marcin Kupczyk: We wtorek komisja zdrowia przez ponad 5 godzin omawiała stan realizacji Narodowego Programu Szczepień. Jak Pan ocenia postępy programu szczepień w naszym kraju?
Jan Szopiński: Podczas wtorkowego spotkania z jednej strony przedstawiono analizę tego, co zrobiono, z drugiej - było ono pewną wskazówką i wytyczną, co należy zrobić, aby Polacy zostali zaszczepieni i żeby w programie uwzględnić wszystkie kwestie, co do których są wątpliwości. To na przykład pytanie, w jaki sposób przygotowane są punkty, w których będziemy się szczepić, a których na terenie Polski jest blisko 6,5 tys. albo jak osoby z niepełnosprawnościami, niesamodzielne dotrą do punktów szczepień. Problemem - do tej pory nierozwiązanym - była też kampania informacyjna, związana z jednej strony z ilością punktów szczepień, a z drugiej – z organizacją szczepień. Jestem Polskiemu Radiu PiK bardzo wdzięczny za to, że opublikowali Państwo na portalu radiopik.pl listę punktów, w których mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego będą mogli zostać zaszczepieni. W Bydgoszczy jest ich 55, w Toruniu – 28. To jest odpowiedź na jedno z takich pytań.
Czy Pana zdaniem tych punktów wystarczy?
- Przypomnę, że te punkty nie zostały wyznaczone, tylko same się zgłosiły. Bardzo często w gminach, miastach, w poszczególnych dzielnicach były to POZ-y, które na dzień dzisiejszy też jeszcze mają wiele pytań.
W związku z tym, że cała akcja wystartowała, nie jestem do niej ani specjalnie negatywnie nastawiony, jak część moich koleżanek i kolegów z komisji, ani nazbyt pozytywnie. Musimy ze sobą rozmawiać i wykonywać to, co trzeba. Do wczoraj zaszczepiono 140 tys. Polaków i ta liczba cieszy, ale gdybyśmy przeszli do szczegółów, to okazuje się, że w grupie pierwszej - która ma być szczepiona po 25 stycznia – jak dowiedzieliśmy się od ministra, niestety nie znajdą się w pierwszym kwartale nauczyciele, bo brakuje szczepionek.
Słynna jest sprawa celebrytów – to przede wszystkim aktorzy, artyści, którzy zaszczepili się, wciskając się przed kolejkę. Wśród nich był Leszek Miller - były premier, obecnie europoseł Lewicy. Jak Pan to ocenia?
- Negatywnie. Są określone zasady w zakresie kolejki i tak być nie powinno, przy czym z jednej strony byli to celebryci, ale również politycy w określonych powiatach. (...)
Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Zobacz także
Rejestracja na szczepienia dzieci, które ukończyły 12 lat. Czy to bezpieczne?
2021-06-07, 12:13Od poniedziałku 7 czerwca na szczepienia przeciwko COVID-19 można rejestrować dzieci, które ukończyły 12 lat. Czytaj dalej »
Rękawiczki podczas zakupów? Połowa Polaków nie używa
2021-06-06, 10:05Ponad połowa Polaków nie używa rękawiczek ochronnych podczas zakupów - wynika z badania firmy analityczno-badawczej UCE RESEARCH. Najczęściej są to osoby młode - do 35 lat, które wskazują, że nie mają takiego obowiązku oraz nie… Czytaj dalej »
Weekendowa akcja szczepień na UTP w Bydgoszczy. Chętnych jest sporo
2021-06-04, 13:28Dwie długie kolejki ustawiły się 4 czerwca, o godz. 9.00 przed punktem masowych szczepień na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym przy ulicy Kaliskiego w Bydgoszczy. Jedna to ludzie umówieni na zastrzyk. Drugą tworzyły osoby korzystające… Czytaj dalej »
Koronawirus: 319 pozytywnych wyników testów w kraju i 15 w regionie
2021-06-04, 10:58W dobowym raporcie epidemicznym Ministerstwa Zdrowia z 4 czerwca odnotowano 26 zgonów w kraju i 3 na Kujawach i Pomorzu. Najwięcej pozytywnych wyników testów było na Mazowszu - 57. Czytaj dalej »
W weekend można się zaszczepić w Toruniu, przed Rynkiem Staromiejskim
2021-06-04, 07:52W najbliższy weekend 5-6 czerwca torunianie będą mieli okazję, by zaszczepić się przeciw koronawirusowi jednodawkowym preparatem. Lecznice Citomed ponownie uruchamiają punkt na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590