Tomasz Latos o nowej odmianie koronawirusa: Sytuacja bardzo niepokojąca
- Jeszcze nie uporaliśmy się z jedną pandemią, a pojawia się już nowa, zmutowana wersja. To bardzo niepokojąca informacja - mówi szef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos, komentując doniesienia o pojawieniu się w południowo-wschodniej Anglii nowej odmiany wirusa.
Poseł z Bydgoszczy odniósł się do tej sytuacji w Polskim Radiu 24. Nowa odmiana koronawirusa VUI-202012/01, która rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii spowodowała, że brytyjski rząd znacząco ograniczył plany poluzowania restrykcji na Boże Narodzenie, a kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią. Uważa się, że nowy wariant wirusa albo pojawił się u pacjenta w Wielkiej Brytanii, albo został sprowadzony z kraju o niższej zdolności monitorowania mutacji koronawirusa. Przypadki tego wariantu, wywodzące się z Wielkiej Brytanii, stwierdzono już w Danii, Holandii i Australii. Naukowcy twierdzą jednak, że dotychczas opracowane szczepionki przeciwko koronawirusowi niemal na pewno będą skuteczne także w przypadku nowej odmiany.
Tomasz Latos pytany był w poniedziałek, czy mamy się czego obawiać, jeśli chodzi o nową mutację wirusa. - Nie ma jeszcze pełnej informacji na temat nowego wirusa, ale doniesienia przywołują, że część krajów zamyka się na kontakt z Wielką Brytanią. Brytyjczycy jako jedni z pierwszych rozpoczęli szczepienia i wydawało się, że też jako jedni z pierwszych uzyskają kontrolę nad pandemią. Jednak wirus ich zaskoczył - mówił poseł.
Odniósł się również do zapowiedzi wprowadzenia przez rząd nowych obostrzeń m.in. zakazu przemieszczenia się w Sylwestra. Zaznaczył, że zrozumiałe jest to, że Polacy mogą czuć się zniecierpliwieni i zmęczeni pandemią, ale są one konieczne, by uniknąć trzeciej fali. - Huczne obchodzenie Nowego Roku mogłoby być ogromnym niebezpieczeństwem dla wszystkich - mówił. Rząd szuka rozwiązań, by nie doprowadzić do trzeciej fali i to u progu rozpoczęcia szczepień - podkreślił. - Mnie też wiele rzeczy nie odpowiada, też chciałbym więcej swobody, ale w tym wszystkim zwycięża zdrowy rozsądek, dyscyplina i odpowiedzialność nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych obywateli - dodał. - Gdybyśmy przestrzegali reżimu, to nie mielibyśmy problemu. Niestety, wirus się rozprzestrzenia, bo tej dyscypliny wśród nas brakuje.
Latos był tez pytany, czy ma pomysł, by zaradzić sceptycyzmowi przeciw szczepieniom. -Musimy dawać przykład i mówić, dlaczego warto się szczepić - powiedział.
Zobacz także
Pandemia zniszczyła Ci biznes? Poszukaj wsparcia. Pieniądze czekają!
2020-05-21, 21:58Gdzie i jakiej pomocy mogą szukać przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię koronawirusa? - pytał we wczorajszym Popołudniu z nami Słuchacz z Brodnicy. Czytaj dalej »
Pandemia koronawirusa na terenie województwa wyhamowuje [wideo]
2020-05-21, 18:02W ciągu ostatnich dziesięciu dni na terenie województwa kujawsko-pomorskiego stwierdzono zakażenie koronawirusem tylko u siedmiu nowych osób. Jednocześnie przybyło aż 133 ozdrowieńców. To pokazuje, jaka jest skala zanikania tej choroby… Czytaj dalej »
Za lekceważenie stanu pandemii, ponad sto osób z regionu słono zapłaciło
2020-05-21, 12:10Koronawirus: ponad pół miliona złotych kar za złamanie zasad kwarantanny nałożył Sanepid na mieszkańców naszego regionu. Ukaranych zostało ponad 100 osób. Czytaj dalej »
Emilewicz: przepisy tarczy dla samorządów być może już na początku czerwca
2020-05-20, 19:13- Jeżeli parlament przyjmie w najbliższym tygodniu przepisy składające się na tarczę antykryzysową kierowane do samorządów, będą one mogły z nich korzystać już na początku czerwca - zasygnalizowała w środę wicepremier, minister… Czytaj dalej »
Koronawirus w regionie: skąd nowy zakażony, gdzie najwięcej takich osób?
2020-05-20, 18:57O jednym nowym zakażeniu koronawirusem w Kujawsko-Pomorskiem informuje Urząd Wojewódzki. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590