Po ciężkim przebiegu COVID-19, rehabilitacja w bydgoskim centrum pulmonologii
Silne osłabienie mięśniowe to jeden z objawów, na który skarżą się ozdrowieńcy z COVID-19, którzy szczególnie ciężko przeszli zakażenie i mieli poważne problemy oddechowe. Takie osoby po chorobie muszą korzystać z rehabilitacji. Najczęściej trafiają do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii.
Rehabilitacja to ważne uzupełnienie leczenia farmakologicznego i tlenoterapii. - To jest jeden z objawów, o którym niewiele mówiono w pierwszej części epidemii, czyli wiosną, a obecnie jest to bardzo istotny objaw i bardzo istotne następstwo, czyli znaczne osłabienie siły mięśniowej - mówi dr Bogusław Jasik, dyrektor ds. lecznictwa Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy i szef oddziału rehabilitacji w tej placówce. - Rehabilitacja ma służyć nauczeniu możliwości wykorzystywania wszystkich rezerw naszego układu oddechowego z jednej strony, a z drugiej – musi być połączona z ćwiczeniami poprawiającymi sprawność ogólną. Ponadto jeżeli pacjent będzie wymagał podawania tlenu w niewielkich ilościach, to też jest to robione – dodaje.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy specjalizuje się w leczeniu chorób układu oddechowego. To tu trafiają głównie najciężej chorzy z COVID-19. Placówka dysponuje 99 łóżkami na dwóch oddziałach. Ma też 8 łóżek na intensywnej terapii przeznaczonych dla pacjentów covidowych.
Zobacz także
Koronawirus boi się mydła i zasad higieny. W Toruniu trwa kampania informacyjna
2020-03-03, 08:15Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem? - w Toruniu ruszyła akcja plakatowa. Informacje pojawiły się między innymi w wydziałach urzędu, spółkach miejskich i jednostkach podległych ratuszowi. Czytaj dalej »
Koronawirus? Specjalista: higiena i jeszcze raz higiena!
2020-03-02, 10:38W 80% osoby zarażone koronawirusem przechodzą chorobę jak zwykłe przeziębienie lub nawet bezobjawowo - mówiła w naszej porannej rozmowie Ewa Nowak-Wąsicka Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu. Czytaj dalej »
Wojewoda zapewnia: Kujawsko - pomorskie przygotowane na koronawirusa
2020-02-29, 10:30100 milionów złotych premier Mateusz Morawiecki przeznaczył na walkę z koronawirusem. To pieniądze z rezerwy budżetowej. W piątek (28.02.) premier spotkał się z wojewodami. Temat spotkania: ochrona epidemiologiczna kraju. Czytaj dalej »
List do marszałka ws. przygotowania województwa na wypadek koronawirusa
2020-02-28, 06:15W przygotowania do walki z koronawirusem powinny włączyć się samorządy wojewódzkie - tak uważają senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza i poseł tego ugrupowania Magdalena Łośko. Dlatego napisali do marszałka województwa… Czytaj dalej »
Nastolatek z objawami grypy w Szpitalu Zakaźnym w Bydgoszczy. Pobrano próbki na obecność koronawirusa
2020-02-25, 16:36Próbki zostały wysłane do analizy. Czekamy na wyniki badania, które potwierdzą lub wykluczą to, że mamy do czynienia z koronawirusem - powiedziała dr Barbara Dura z bydgoskiego szpitala zakaźnego. Czytaj dalej »
Ważne telefony
Szpitale zakaźne w Kujawsko-Pomorskiem
- Bydgoszcz, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza, ul. Św. Floriana 12, (52) 325 56 34, (52)325 56 03
- Grudziądz, Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dra Władysława Biegańskiego, ul. L. Rydygiera 15-17, (56) 641 44 44
- Toruń, Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera, ul. Krasińskiego 4/4a, (56) 679 55 27
- Świecie, NZOZ „Nowy Szpital Sp. z o.o.” Prowadzony przez Nowy Szpital Sp. z o.o., ul. Wojska Polskiego 126, (51) 240 16 32
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa: tel. 800 190 590